Сабақ жоспары «Тексерілді»



бет1/2
Дата25.08.2017
өлшемі396,39 Kb.
#26755
түріСабақ
  1   2
Сабақ жоспары

«Тексерілді»_________________

Оқу ісінің меңгерушісі

«____»___________ 20___ ж



Пәні: Сызу Сыныбы: 9 «А» Күні: 26 .04.2017ж.

Сабақтың тақырыбы: Құрылыс сызбаларының масштабтар және өлшемдер.

Сабақтың мақсаты: 
1.Білімділік: Оқушыларға Құрылыс сызбаларының масштабтар мен өлшемдерді дұрыс пайдалануға үйрету және түсіндіру.

2. Дамытушылық: оқушылардың сызбаны оқу біліктілігін, сызу дағдысын қалыптастыру. 
3. Тәрбиелік: оқушыларды тиянақтылыққа, ұқыптылыққа және дербестікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас.
Пәнаралық байланыс: технология, геометрия, бейнелеу өнері, математика пәндері.
Сабақтың көрнекілігі: слайд, оқулық, сызбалар және т.б.

Құрал- жабдықтар: қарындаштар Қ, ҚЖ, Ж, сызғыш, өшіргіш, циркуль, тронспартир, Формат А4, А3

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі:

Сәлемдесу. Оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызып сәтілік тілету.

Топқа бөлу: 2 түрлі кәмпит арқылы, қоржынға салып.

Оқушылардың құрал –жабдығын тексеру.

Оқушыларды түгендеу

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Өткен тақырып бойынша

Векториналық сұрақтар дайындап келу. Оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып дұрыс жауаптарын табу.



Тақырыпты ашу: екі түрлі қиылған қағазды құрастырып бетіндегі салынған суретті шешіп тақырыпты шешу. Сабаққа мақсат қойюу.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру:

Оқулық пен жұмыс


-Біздің бүгінгі сабағымыз құрылыс туралы болғандықтан сендер өздеріңді архитектор, сәулетші, дизайнер, конструктор яғни құрылыстың бас мамандары ретінде сезініп отыруларыңды сұраймын. Ойларыңды еркін бөлісіп отырыңдар.
-Құрылыс дегеніміз не?(ғимараттар, заводттар, фабрикалар, үйлер т.б)

Құрылыс сызбалары негізінен екіге бөлікке бөлінеді инженерлік-құрлыс және сәулет құрылысы,


Инженерлік-құрлыс сызбаларына көпірлер, жер асты жолдары, бөгеттер, каналдар, шахталар, қорғаныс құрылыстары және басқалар жатады.

Құрылыстық сызбалардағы негізгі кескіндер қасбет, жоспар 


(Қасбет)

Касбет –ғимараттың сыртқы қабырғаларының кескіндері. Яғни ғимараттың алдынғы көрінісі. Касбетте терезелер мен есіктер сонымен қатар ғимараттың сәулетті бөліктері орналасады.


- Құрылыс сызбаларды сызу үшін ең бірінші не керек деп ойлайсыңдар? (жоспар)
- ғимаратты немесе құрылысты салу үшін адам ең бірінші оның жоспарын /проектісін/ жасайды. Бұл бас жоспар. Бас жоспар дагеніміз - жобаның неізгі құжаты болып саналады. 
-Бас жоспарға нелер кіреді деп ойлайсыңдар? Онда жасағалы отырған нысанның толық аумағы мен ғимараттың орыны, өлшемдері, және габаритік өлшемі қірді.

-Ал бас жоспарын жасадық . Енді не істеу керек?


-Жасағалы отырған нысынның сызбасын (планын) сызамыз.
( план)
Планды кезестірдіңдер ма? Барлығымыздың үйімізде план бар яғни үйіміздің сызбасы бар. Планда масштаб бірнеше рет кішірейтіп сызылады. 
-Сызбасын сызуда бізге не кажет деп ойлайсыңдар? Үйіміз жалпы аумағы, габариттік өлшемі, неше бөлмеден тұратындығы, қабырғалары, қанша терезе неше есік олардың орыны, қабырғалардың қалыңдығы және ең бастысы өлшемдері мен шартты белгілері керек. 
Шартты белгілер
-Міне осылардың барлығын сызбаға түсіреміз. Сызбаға түсіру үшін бізге сызықтар керек.
Құрылыс сызбаларын сызуда жазықтықта жатқан сыртқы және негізгі қабырғалар негізгі тұтас жуан сызықпен сызылады, ал бөлмелер арасындағы қабырғалар, есіктер, мен терезелер жіңішке тұтас сызықпен сызылды. Үйдің жоспарын осьтер бойынша бөлшектеуден бастаймыз.
Құрылыс сызбалрында өлшемдерді түсірудің тетіктерге түсіретін өлшемдерден айырмашылығы бар. Өлшем сызықтарының соңында қойылатын нұсқамалардың орнына жіңішке сызықшалармен шектеледі. Құрылыс сызбаларында өлшемдер мм-мен түсіріледі. Ал Қасбет сызбаларында өлшем түсірілмейді.

І-тапсырма:

Карточка таратылады.



І- топқа: Құрылыс сызбалары дегеніміз

ІІ-топқа: Бас жоспары-
ІІ- тапсырма:

Кішірейту масштабы: 1:2; 1:2,5; 1:4; 1:5; 1:10; ...


Нақтышама: 1:1
Үлкейту масштабы: 2:1; 2,5:1; 4:1; 5:1; 10:1; ...

ІV. Графикалық жұмыс 

Постер

1- топ 1-ші қабатын сызбасын сызасындар

2- топ 2-ші қабатын сызбасын сызасындар

-Енді практикалық жұмысымызға кірісейік. Ол үшін не істеу керек?


/Сызу құралдарымызды реттеп қоямыз/

V. Жаңа тақырыпты бекіту (12 мин.)

1. Масштабтар дегеніміз не?


2. Кішірейтілген масштаб дегеніміз не?
3. Нақты масштаб дегеніміз не?
4. Үлкейтілген масштаб дегеніміз не?
5. Сызба өлшемдерін сызбада қалай түсіреді?
6. Сызба шығару сызықтары дегеніміз не?
7. Сызбада бұрыштық өлшем қалай қойылады?
8. Сызбада шеңбер өлшем қалай қойылады?
9. Сызбада квадрат өлшем қалай қойылады?
VІ. Қорытынды: Тест

VІІ. Рефлексия:

Не білдіңдер? Не алдыңдар? Не білгілерін келеді?


Стикерге бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді, осы тақырыпта

Не білдіңдер? Не алдыңдар? Не білгілерін келеді?


өз ойларыңды жазып, оқып тақтаға апарып жапсырыңдар.
VІІІ. Оқушыларды бағалау. Бағалау парағы.

Р/с

Оқушылардың

аты-жөні:



Үйге берілген тапсыр-маны тексеру.

Теория-лық

Білім


Графикалық жұмыс постер

Тапсырмаға.

Тест


сұрақ-жауап

Бағалау

1



















2



















3



















4



















5



















ІХ. Үйге тапсырма беру:
Құрылыс сызбалары бойынша материалды қайталау.

230-суретті сызып келу, бет-112


-Біздің бүгінгі сабағымыз құрылыс туралы болғандықтан сендер өздеріңді архитектор, сәулетші, дизайнер, конструктор яғни құрылыстың бас мамандары ретінде сезініп отыруларыңды сұраймын. Ойларыңды еркін бөлісіп отырыңдар.


-Құрылыс дегеніміз не?(ғимараттар, заводттар, фабрикалар, үйлер т.б)
Құрылыс сызбалары негізінен екіге бөлікке бөлінеді инженерлік-құрлыс және сәулет құрылысы,
Инженерлік-құрлыс сызбаларына көпірлер, жер асты жолдары, бөгеттер, каналдар, шахталар, қорғаныс құрылыстары және басқалар жатады.
Құрылыстық сызбалардағы негізгі кескіндер қасбет, жоспар 
(Қасбет)
Касбет –ғимараттың сыртқы қабырғаларының кескіндері. Яғни ғимараттың алдынғы көрінісі. Касбетте терезелер мен есіктер сонымен қатар ғимараттың сәулетті бөліктері орналасады.
-Құрылыс сызбаларды сызу үшін ең бірінші не керек деп ойлайсыңдар? (жоспар)
- ғимаратты немесе құрылысты салу үшін адам ең бірінші оның жоспарын /проектісін/ жасайды. Бұл бас жоспар. Бас жоспар дагеніміз - жобаның неізгі құжаты болып саналады. 
-Бас жоспарға нелер кіреді деп ойлайсыңдар? Онда жасағалы отырған нысанның толық аумағы мен ғимараттың орыны, өлшемдері, және габаритік өлшемі қірді.

-Ал бас жоспарын жасадық . Енді не істеу керек?


-Жасағалы отырған нысынның сызбасын (планын) сызамыз.
( план)
Планды кезестірдіңдер ма? Барлығымыздың үйімізде план бар яғни үйіміздің сызбасы бар. Планда масштаб бірнеше рет кішірейтіп сызылады. 
-Сызбасын сызуда бізге не кажет деп ойлайсыңдар? Үйіміз жалпы аумағы, габариттік өлшемі, неше бөлмеден тұратындығы, қабырғалары, қанша терезе неше есік олардың орыны, қабырғалардың қалыңдығы және ең бастысы өлшемдері мен шартты белгілері керек. 
Шартты белгілер
-Міне осылардың барлығын сызбаға түсіреміз. Сызбаға түсіру үшін бізге сызықтар керек.
Құрылыс сызбаларын сызуда жазықтықта жатқан сыртқы және негізгі қабырғалар негізгі тұтас жуан сызықпен сызылады, ал бөлмелер арасындағы қабырғалар, есіктер, мен терезелер жіңішке тұтас сызықпен сызылды. Үйдің жоспарын осьтер бойынша бөлшектеуден бастаймыз.
Құрылыс сызбалрында өлшемдерді түсірудің тетіктерге түсіретін өлшемдерден айырмашылығы бар. Өлшем сызықтарының соңында қойылатын нұсқамалардың орнына жіңішке сызықшалармен шектеледі. Құрылыс сызбаларында өлшемдер мм-мен түсіріледі. Ал Қасбет сызбаларында өлшем түсірілмейді.

Құрылыс сызбалары дегеніміз _______________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Бас жоспары-_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Кішірейту масштабы:

Үлкейту масштабы:




  1. Масштабтар дегеніміз не?

  2. Кішірейтілген масштаб дегеніміз не?

  3. Нақты масштаб дегеніміз не?

  4. Үлкейтілген масштаб дегеніміз не?

  5. Сызба өлшемдерін сызбада қалай түсіреді?

  6. Сызба шығару сызықтары дегеніміз не?

  7. Сызбада бұрыштық өлшем қалай қойылады?

  8. Сызбада шеңбер өлшем қалай қойылады?

  9. Сызбада квадрат өлшем қалай қойылады?







Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет