Сабақ жоспары ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1



Дата22.03.2022
өлшемі1,03 Mb.
#136516
түріСабақ
Байланысты:
өсімдіктер 20


САБАҚ ЖОСПАРЫ



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1

Мектеп:

Күн:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері; тыныс алу мен фотосинтездің бастапқы және соңғы өнімдері. Бөліп шығарушы ұлпалар ( сүт жолдары шайыр, эфир)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)



7.1.5.2. Өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу.



Сабақ мақсаттары

Барлығы: Өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттей білу
Көпшілігі: Өсімдіктердің бөліп шығару ерекшеліктерінің өнімдерін жазып, сипаттай алады
Кейбіреулері: Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерін түсіну.



Бағалау критерийлері

- өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін біледі.
- өсімдіктердің бөліп шығару ұлпаларының ерешеліктерін салыстыра
алады
-. өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерін түсіндіре алады



Тілдік мақсаттар



Пән бойынша оқыту мақсаты;
Өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу.
Оқытудың тілдік мақсаты;
Суреттер арқылы өсімдіктердің бөліп шығару ұлпаларының ерекшеліктерін
салыстыра біледі.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
қапшықтар, қымыздық , түтіктер, қышқыл кальций,эфир майлары ,
илік заттар, шайыр, пигмент,балауыз,шірнеліктер
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
- Сіз қалай ойлайсыз ? Өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері дегенді?
- Неліктен өсімдіктер бөліп шығарады? Мысал келтіріңіз.
- Өсімдіктер мен жануарлардың бөліп шығару ұлпаларының,
Мүшелерінің қызметтері арасында қандай айырмашылық бар?



Құндылықтарды дамыту

Зайырлы жоғары руханиятты, салауатты өмір сүру салтына бейімелген, ұрпақты тәрбиелеуге көңіл аудару, аздаған қажетсіз заттардың шығарылуына мүмкіндік жасау.

Пәнаралық байланыстар


Бастапқы білім



6 сынып биология. Өсімдіктердің бөліп шығару ерекшеліктері



Сабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
2 минут

1 Ұйымдастыру. Сәлемдесу
Оқушылармен амандасу.Смайликтер арқылы оқушылардың көңіл күйін анықтау.

Түрлі түсті конструкторлардың саймандары арқылы оқушыларды топқа бөлемін.
ҚБ Мадақтау: Өте жақсы! Жарайсыңдар!
Топ мүшелерін сайлау.
Топтық ережені еске түсіру.
1- топ көк шеңбер
2- қызыл шеңбер
3-топ жасыл шеңбер
Дескриптор:





Смайликтер, түрлі-түсті
Конструкторлар
П

Сабақтың ортасы
10 минут


10 минут


5 минут

13 минут





«Ширату » .Оқушылардың өткен такырып бойынша алған білімдерін пысықтау мақсатында үй тапсырмасынан сұрақтар қоямын.
1. Фотосинтез дегеніміз не?
2. Тыныс алу дегеніміз не?
3. Тыныс алудың соңғы өнімдері дегеніміз не?


Дескриптор;
1. Өткенді есте сақтайды;
2. Карточка арқылы жұбына түсіндіреді.
ҚБ


1 топ «Сәйкестендіру» Алған білімдеріңізді пайдалана отырып, өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерін сәйкестендіріңіз..



Бөліну заттары

Өсімдіктің бөліну өнімдері

1.Эфир майлары

А.Өсімдік сүті деп аталатын зат бөлетін өсімдік ұлпаларының жасушалары.

2 .Балауыз жарақаттарға жағуға, сонымен қатар организмді бұзылудан қорғау

В.Шайыр жарақаттарға жағуға, сонымен қатар организмді бұзылудан қорғау (әсіресе шайырға бай қылқан жапырақты өсімдіктерде) үшін пайдаланады



3. Тәтті шірнеліктердің

С.Жарақаттарға жағуға, сонымен қатар организмді бұзылудан қорғау

4. Шайыр

Д.Мүшелердің үстін тұтас жауып, шамадан тыс буланудан қорғайды.



5 .Сүтті өзектер

Е.Өсімдіктерді және жануарларды
еліктіретін немесе үркітетін иістермен қамтамасыз етеді,



Дескриптор
- Өсімдік пайдаланатын және бөліп шығаратын өнімдерді сәйкестендіре алады


ҚБ
2-топ. Суретте өсімдіктер бейнеленген. Суреттегі өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерін астына жазыңыз.



1- 2- 3-
Дескриптор
- Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерін жаза алады.





3- топ Терминмен жұмыс. түтіктер-
қымыздық - эфир майлары-
шайыр- шайыр-
пигмент-
балауыз-
шірнеліктер-
Дескриптор
- Терминдермен жұмыс істей алады


ҚБ
Тапсырма№1. Суретке мұқият қараңыз


А) Өсімдік пайдаланатын және бөліп шығаратын өнімдерді атаңыз.
Ә) Өсімдік бөліп шығаратын өнім қандай үдеріс нәтижесінде пайда болатынын түсіндіріңіз.


Дескриптор
Өсімдік пайдаланатын және бөліп шығаратын өнімдерді атай алады.

ҚБ



Таратпа материал


таратпа материал


Оқулық"Мектеп"


парақша
Оқулық "Мектеп"



Сабақтың соңы



Рефлексия: «Жетістік сатысы»




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар үшін Тірек сызба жасау барысында оқулық, кластер жасауда суреттер,ғаламтор желісінен қосымша ақпараттар ұсынылады .
Оқушылардың көпшілігі үшін
сұрақтар әзірлеуде тірек сөздер
ұсынылады.
 Кейбір оқушылар үшін
«Ғылыми лаборатория» әдісі
«прокурорлар мен адвокаттар» әдісі ұсынылады


Топтық және жұптық жұмыс барысында бағалау.
Жұптық
«Бас бармақ» арқылы бағалау Топтық бағалау
«Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау
Топтық
Фигуралар арқылы бағалау


Жеміс ағашы» тәсілі арқылы бағалау
Жеке
«Смайликтер» арқылы бағалау

Биология кабинетінде жұмыс ережелерін сақтау. Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау.


Сабақ үрдісінде үнемі оқушылар қауіпсіздігі қадағаланады, топтық жұмыста оқушылар бір-бірін түсінеді, қолдау көрсетеді




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы солжақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет