Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Туынды
|
Колледж: «Теміртау кәсіптік-техникалық колледжі» КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Дағысқызы Жанбота
|
Курс:1 Топ:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Бағыт
|
Жаратылыстану-математика
|
Сабақ тақырыбы
|
Туынды табу ережелері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
4.5. - дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық студенттер: Туындыны табу ережелерін біледі.
Студенттердің басым бөлігі: Дәрежелі функцияның туындысын, көбейтіндінің, бөліндінің, қосындының туындысын табу формуласын есептер шығаруда қолданады.
Кейбір студенттер Берілгені бойынша қандай өрнектің туындысы екендігін таба алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Студенттер:
-
Анықтамасы бойынша функцияның туындысын табады;
-
Функцияны дифференциалдау ережелерін қолданады.
|
Тілдік мақсат
|
Студенттер: Теоремаларды дәлелдеуде математикалық тілде сойлей алады.
Сұрақтарға нақты дәлелдемелер арқылы, толық жауап бере алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер: Туынды, өсімше, дельта, дифференциалдау
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
-
Туынды
-
Көбейтіндінің туындысын табу
-
Бөлудің туындысы
-
Дифференциалдау
-
Алымы
-
Бөлімі
-
Қосынды мен азайтынды
-
Дәрежелі функция
-
Туындылау
Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер:
-
Бөліндінің туындысын табу үшін....
-
Қосынды мен азайтындының туындысы..... табылады
-
Дәрежелі функцияның туындысын табу үшін...
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өздеріне және басқаларға деген құрмет пен ынтымақтастықты–жұппен, топпен жұмыс істеу арқылы, академиялық тұтастықты– өзіндік жұмыс арқылы, ашықтықты–оқушылар сабақ мақсаттары мен міндеттерін өздігінен анықтай алады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
ActiveInspire, PowerPoint таныстырылым дағдыларын дамыту.
|
Бастапқы білім
|
Туындының анықтамасы , функциялардың туындысын табу формулаларын біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың басы
0-3 мин
|
Сабақтың кезеңдері:
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) студенттермен сәлемдесу, тізім бойынша түгендеу; ә) студенттермен сабаққа дайындықтарын тексеру;
ІІ.1.Үй тапсырмасын дәптер алмастырып,өздеріне тексертемін, бір-бірлерін «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.
ІІ.2. Білімдерін сұрақтар қою арқылы тексеріп өту:
-
Аргументтің өсімшесі деп нені айтамыз?
-
Функцияның өсімшесін өрнектеп жазып беріңдер?
-
Функцияның х нүктесіндегі туындысының анықтамасын айтыңдар?
ІІІ. Жаңа сабақ материалын Блум таксономиясының кезеңдері бойынша игеру.
|
|
Сабақтыңортасы
4-10 мин
|
Білу.
Эпиграф: «Математикада түсініксіз ойға арналған белгі жоқ». Анри Пуанкаре
Функцияны табу ережелерімен таныстыру.
1-ереже: (u+v)’=u’+v’
2-ереже: (uv)’=u’v+uv’
(Cf(x))’=C f’(x)
3-ереже: ()’=
4-ереже: (u+v)’=u’+v’
Дәрежелік функцияның туындсының формуласы:
y=xn функциясы берілсе, мұндағы nN, онда бұл дәрежелік функцияның туындысы мына формуламен есептелінеді:
(xn)’=nxn-1
Мысалмен көретіледі.
|
Сабақтыңортасы
11 -21 мин
|
Түсіну.
Сәйкестендіру
2x-5
|
2
|
(x-5)(2x-5)
|
4x-15
|
|
|
(-6x3)
|
-18x2
|
4x3-2x2+x-5
|
|
x-5
|
1
|
0,25x4+0,3x3 +0,5x2-1
|
x3+0,9x2+x
|
5-8x
|
-8
|
|
Сабақтыңортасы
22-37 мин
|
Жаңа материалды зерттеу.
№180
Дескриптор:
Білім алушы:
-функция түрін ажыратады;
-туындыны есептеу ережелерін қолданады;
-бөліндінің туындысын есептейді.
-
Кері байланыс:
Білім алушы:
«Бас бармақ» әдісімен бағаланады
№181
,
, х=4
Дескриптор
Білім алушы:
-
Функцияның туындысын алады;
-
Берілген нүктедегі мәнін есептейді.
Кері байланыс
«Жарайсың!», «Өте жақсы»
Талдау
Карточкалардағы тапсырма
1-топ
1)Берілгені
f (x)-5.f ˊ (2)
2) f (x) -5x функциясының туындысын тап
3) f (x) функциясының туындысын тап
4.
f (x)-5х-3 болса,есептеңіз
f ˊ (2)
|
2-топ
1.f (x)-4 .
f ˊ (4)
2.
f (x)4 + 2х функциясының туындысын тап
3. f (x)-2+11 функциясының туындысын тап
4. f (x)-5-3х болса,есептеңіз
f ˊ (2)
|
3- топ
Бер1.f (x)-4 .
f ˊ (3)
2.
f (x)+ 8х функциясының туындысын тап
3. f (x)-6+11 функциясының туындысын тап
4. f (x)-2-х болса,есептеңіз
f ˊ (2)
|
Қолдану.
«Болашаққа нық сеніммен !Математикалық сауаттылыққа.» .
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі қолданылады.
1-топ .Саяхатшы дүйсенбі күні сағат 12-де жолға шықты.Саяхат 100 сағатқа созылды.Ол қай күні және сағат нешеде қайтып келеді ?
2- топ.Мадина бақтан алма терді.Оған бақтан шығуы үшін 4 есіктен өтуі керек.Ал әр есікте қатал күзетшілер тұр.,олар алманың жартысын алып отырды.Мадина үйге 10 алма әкелді.Күзетшілерге қанша алма берілді.
3-топ.Оқушы кітапты үш күн оқыды.Ол бірінші күні кітаптың 0,2-сін және 5 бетін оқыды.Екінші күні кітаптың қалған беттерінің 0,4-ін және 7 бетін оқыды.Үшінші күні кітаптың одан қалған беттерінің 0,8-ін және қалған 10 бетін оқыды. Оқушы оқыған кітапта неше бет болған ?
Берілген қосындыны анықтап ,берілген тапсырманы орындаңыз
Бағалау
Үй тапсырмасы мен сабаққа қатысуы бойынша бағаланады.
|
Сабақтың соңы
38-40 мин
|
Үй тапсырмасы.
Келесі «Күрделі функцияның туындысы» тақырыбы бойынша дайындалып қысқаша конспект жасау.
Сабақтың соңында рефлексия.
-
Сабақты қалай түсінгендері және қалай қабылдағандары бойынша үлестірілген ұялы телефон шаблондарынан мұғалімге хат жазу керек.
-
«Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының
1 – баспалдағы Мен………….. БІЛЕМІН
2 – баспалдағы Мен……………… ТҮСІНЕМІН
3 – баспалдағы Мен…………. ЖАСАЙ АЛАМЫН
|