Пән: Математика
|
Мектеп: №36 орта мектеп
|
Ортақ тақырып: Сәндік-қолданбалы өнер
|
Мұғалімнің аты: Сауатбек Т.Ж.
|
Күні: 10.01.2019ж.
|
|
Сынып: 3 «Г»
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Тиімді есептеу
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
3.1.2.3 көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: Өрнектердің мәнін табады.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады.
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Тиімді есептеу үшін көбейту мен бөлудің қасиеттерін қолданады.
|
Бағалау критерийлері
|
Көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолданады.
Өрнектердің мәнін табады.
Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады.
Тиімді есептеу үшін көбейту мен бөлудің қасиеттерін қолданады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар білу, түсіну, талдау барысында тиімді есептеу үшін көбейту мен бөлудің қасиеттерін қолдана алады.
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Сәндік-қолданбалы өнер, дулыға.
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Көбейтудің қандай қасиеттерін білесіңдер?
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сәндік-қолданбалы өнер үлгілерімен таныстыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Көркем еңбек (сәндік-қолданбалы өнер)
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Суреттер, сызбалар.
|
Бастапқы білім
|
Ұ. Ширату. «Ыстық доп» әдісі.
Оқушыларға допты лақтыру арқылы көбейту кестесін пысықтау.
Дескриптор:
Көбейтудің дұрыс жауабын айтады.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт есебі
|
|
ресурстар
|
Басы
|
№1. «Бір айналым сөйлесу»
Көбейтудің қандай қасиеттерін білесіңдер?
/оқушылардың жауаптары тыңдалады./
|
|
Ортасы
|
- Балалар, біз алдыңғы сабақтарда көбейтудің бірнеше қасиеттерімен танысқан болатынбыз. Көбейтудің ауыстырымдылық, үлестірімділік, терімділік қасиеттері бар. Осы қасиеттерін тиімді есептеу үшін қолдана аламыз.
Т. №1. Көбейту қасиеттерінің әріптермен таңбалануына қара.
Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті
a×b=b×a 4×2=2×4
Көбейтудің үлестірімділік қасиеті
(a×b)×с=a×(b×c)
(a×b)×с=a×(b×c)
Көбейтудің терімділік
қасиеті
(a+b)×c=a×c+b×c
(a-b)×c=a×c-b×c
Көбейтіндіні санға бөлу
(a×b)÷c=(a÷c)×b=(b÷c)×a
Қосындыны санға бөлу
(a+b)÷c=a÷c+b÷c
Ұ. Дәптермен жұмыс.
Тиімді тәсілмен шығар. Әр өрнекті есептеуге сәйкес келетін қасиеттердің нөмірін дөңгелек ішіне жаз.
3*50 =50*3 = 150
(14+21)*5 = 14*5+21*5 = 175
(350+21)/7 = 350/7+21/7 = 53
(5*65)*2 = 5*(65*2) = 650
Дескриптор:
Тиімді тәсілмен шығарады.
Әр өрнекті есептеуге сәйкес келетін қасиеттердің нөмірін дөңгелек ішіне жазады.
Кері байланыс: «Шапалақтайық» әдісі
Қ.Б. «Өте жақсы!», «Жақсы!», «Орташа!»/Сандық толы алтынның суреті беріледі.
Сергіту сәті
№3. Өрнектердің мәнін тап.
Олардың барлығын әртүрлі тәсілмен шығаруға бола ма?
Жоқ, бұл жерде тек қосындыны санға бөлеміз.
(15+21)/6 =36/6=6
(120+20)/10=120/10+20/10=14
(14+21)/7=14/7+21/7=5
(300+60)/9=360/9=40
(10+22)/4=32/4=8
(100+200)/3 =300/3=100
Дескриптор:
Өрнектердің мәнін табады.
Сұраққа жауап береді. Өз ойын дәледей алады.
Кері байланыс: «Шапалақтайық» әдісі
Қ.Б. «Өте жақсы!», «Жақсы!», «Орташа!»/Сандық толы алтынның суреті беріледі.
Ө. №5. Есепті әртүрлі тәсілмен шығар.
Дулыға- сарбаздардың ұрысқа кірерде бастарына киетін темір қалпағы.
Д улыға – 8 2 қорапқа теңдей салды.
Қамшы - 12
Әр қорапта - ? бұйым
Ш: (8+12)/2=20/2=10
(8+12)/2= 8/2+12/2=10
Ж: әр қорапта 10 бұйымнан.
Дескриптор:
Есептің шартын дұрыс жазады.
Есептің сұрағын дұрыс анықтайды.
Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады.
Есептің жауабын дұрыс жазады.
Кері байланыс: «Шапалақтайық» әдісі
Қ.Б. «Өте жақсы!», «Жақсы!», «Орташа!»/Сандық толы алтынның суреті беріледі.
Ө. №6. Көбейтудің қалай орындалғанын қарастыр. Үлгі бойынша есепте.
46
× 9
414
× 10
- 46
460
20
×19
380
× 20
- 20
400
Дескриптор:
Көбейтудің қалай орындалғанын қарастырады.
Үлгі бойынша дұрыс есептейді.
Қ.Б. «Өте жақсы!», «Жақсы!», «Орташа!»/Сандық толы алтынның суреті беріледі.
Рефлексия кезеңі «Аяқталмаған сөйлем» тәсілі
Бүгін қойылған ең маңызды сұрақ…
Бүгінгі тапсырмада мен үшін ең қиыны…
Мен бүгін мынаны түсіндім:…
|
Оқулық
Дәптер, қима қағаздар
Оқулық, қима қағаздар
Оқулық, қима қағаздар
Оқулық, қима қағаздар
|
Соңы
|
Жетістіктер жолағы.
1-шеңбер – білмеймін;
2 шеңбер – білемін;
3 шеңбер – түсінемін;
4 шеңбер – түсінемін және қолдана аламын;
5 шеңбер – басқаға үйрете аламын.
|
Дәптер. Түрлі түсті қарындаштар.
|
Қосымша мәліметтер
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
|
Б36ағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық оқушылар орындай алады: Өрнектердің мәнін табады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады.
Кейбір оқушылар орындай алады: Тиімді есептеу үшін көбейту мен бөлудің қасиеттерін қолданады.
|
Ынталандыру, белсенділікті арттыру, пәнге деген қызығушылығын ояту.
|
Сергіту сәті. Қауіпсіздік ережесін сақтау.
Қаламсап және қаламның үшкір тұстарын абайлап қолдану.
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақ барысынада сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|