Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі



Дата10.11.2019
өлшемі46,11 Kb.
#51522
түріСабақ
Байланысты:
10 сыныпТермо параметр
molekuli, 93qiqxsclv1c1d75mjdwsv2ji8a925sukxzkzwtkul6quj, Латинский язык и основы фармацевтической терминологии, М. Н. Чернявский, 2015 (1), Латинский язык. 1 курс ЛД, Химиялық өнеркәсіптердегі еңбек санитариясы воуд, Сро . Зейнеп . З. М . социология, Сро . Зейнеп . З. М . социология, Дәрістер курсы, 1212313790, Айналым капиталының экономикалық мазмұны мен негіздері (диплом) 7kun.kz
Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Газдардың молекулалық- кинетикалық теория негiздерi


Мектеп: 102 жалпы орта мектебі

Күні: 07.11.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Қошқар Ш

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Термодинамикалық жүйелер және термодинамикалық параметрлер. Тепе-теңдік және тепе-теңдік емес күйдегі термодинамикалық жүйе.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Макроскопиялық денелердің және микроскопиялық бөлшектердің құрылысын сипаттау; Макроденелерде өтіп жатқан құбылыстар микробөлшектердің параметрлерінің өзгерісіне тәуелді екенін түсіну;

Сабақ мақсаттары

Термодинамикалық жүйелер ұғымын түсіну, жүйенің бір күйден екінші күйге өтуін сипаттау, осы кезде макроскопиялық параметрлердің өзгеруін бақылау. Жылулық тепе-теңдік күй мен тепе-теңдік емес күйлердің айырмашылығын түсіну.

Бағалау критерийлері

Макроскопиялық денелердің күйін сипаттайтын шамаларды, олардың өлшем бірліктерін, тәуелділік формулаларын біледі, физикалық мағынасын түсінеді.

Термодинамикалық жүйенің күйін сипаттайтын негізгі шамаларды біледі.

Термодинамикалық тепе-теңдік және тепе-теңдік емес күйлерді түсіндіреді.


Тілдік мақсаттар


Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология:

Тілдік қорына, ойларын дұрыс жеткізуіне, монологтық және диалогтық сөйлеу білігін дамытуға көңіл бөлу.



Пән бойынша арнайы сөздер мен терминдер:

Термодинамкалық жүйелер. Жүйенің күйін сипаттайтын параметрлер. Жүйенің тепе-теңдік немесе тепе-теңдік емес күйлері.



Ауызша және жазбаша сөзге арналған қажетті сөйлемдер

Оқушылар осы тақырыпқа байланысты терминологияны, барлық анықтамалар мен ережелерді айту және жазу кезінде өзінің ойын нақты, толық және дәйекті жеткізе білуі керек;






Сонымен қатар, үштілділік бағдарламасын жүзеге асыру мақсатында оқушылар осы тақырыпқа қатысты физикалық терминдерді үш тілде айта білулері тиіс

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Термодинамикалық жүйе

Термодинамическая система

thermodynamic system


Тепе-теңдік күй

Равновесное состояние

Equilibrium state


Температура, қысым, көлем

Температура, давление, объем

Temperature, pressure, volume


Масса, зат мөлшері, тығыздық

Масса, количество вещества, плотность

Mass, quantity, density




Құндылықтарды дарыту

  • Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)

  • Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.

  • Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру

  • Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру

  • Неміс ғалымдары Ю. Р. Майер (1842), Г. Гельмгольц (1847) және ағылшын ғалымы Дж. П. Джоуль(1843) XIX ғасырдағы еңбектерімен танысуды ұсыну.

Пәнаралық байланыстар

Химия пәні: Термодинамикалық жүйелер және оларды сипаттайтын параметрлер.

АКТ қолдану дағдылары

Википедия сайтынан сабақта пайдаланатын материалдарды қолдану

Бастапқы білім

Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

    1. мин

I. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың сабаққа қатысымын және көңіл күйіне назар аудару.




2-10 мин

11-12 мин



Сабақтың ортасы

12-17 мин



Молекулалы - кинетикалық теорияның негізігі қағидалары: Тест тапсырмалары

Тест жауаптарын тексеру (жауаптары интерактивті тақтаға шығарылады)

Оқушыларды үш топқа бөліп есептер шығару:

І-топ тапсырмалары:



  1. Массасы 5,4 кг –ға тең алюминий құймада заттың қандай мөлшері бар?

  2. Азот молекуласының массасы неге тең? Азоттың мольдік массасы 0,028 кг/моль.

  3. Бұйымның 20 см3 бетіне 1 мкм күміс жалатылды. Осы қабатта күмістің неше атомы бар? Күмістің тығыздығы 10,5 103 кг/м3

Жауаптары 1-есеп : 200 моль. 2-есеп:

4,65-26 кг. 3-есеп: 1,21020


І-топ. Дескрипторлар

1-есеп

  1. Менделеев кестесі арқылы алюминийдің мольдік массасын анықтайды.

  2. Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді.

  3. Зат мөлшерінің формуласын қолданып зат мөлшерін есептейді.

1

1

1



2-есеп

  1. Мольдік масса және Авогадро саны арқылы бір молекуланың массасын анықтайтын формуланы жазады.

  2. Азоттың бір молекуласының массасын есептейді.

1
1

3-есеп

  1. Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді.

  2. Күмістің көлемін есептейді.

  3. Күмістің массасын есептейді.

  4. Менделеев кестесі арқылы күмістің мольдік массасын анықтайды.

  5. Бұйымдағы күмістің атомдар санын есептейді.

1

1
1
1

1


ІІ-топ тапсырмалары:

  1. Судың мольдік массасы 0,018 кг/моль. Судың бір тамшысында 1020 молекула бар. Тамшының массасын табыңдар.

  2. 500 моль көмірқышқыл газының массасы неге тең?

  3. 1 кг судағы зат мөлшерін анықтаңыз.

Жауаптары: 1-есеп: 310-6 кг. 2-есеп: 22 кг. 3-есеп: .

ІІ-топ. Дескрипторлар



1-есеп

  1. Судың мольдік массасы және Авогадро саны арқылы судың бір молекуласының массасын анықтайды.

  2. Тамшының массасын анықтайды.




1
1

2-есеп

  1. Менделеев кестесі арқылы көмірқышықыл газының мольдік массасын анықтайды

  2. Зат мөлшері және мольдік масса арқылы массаны анықтайды.

1

1


3-есеп

  1. Судың химиялық формуласын жазады.

  2. Менделеев кестесі арқылы судың мольдік массасын анықтайды

  3. Судағы зат мөлшерін есептейді.




1

1
1



ІІІ-топ тапсырмалары:

  1. Көлемі 0,02 см3 зәйтүн майының тамшысын су бетіне тамызғанда, ол қандай ауданға жайылды? Майдың бір молекуласының диаметрі 1,7 10-7 см.

  2. 1 м3 мыстағы атом санын табыңыз. Мыстың мольдік массасы 0,0635 кг/моль, ал тығыздығы 9000 кг/м3

  3. 10 г оттегіндегі молекулалар саны неге тең?

Жауаптары: 1-есеп: 11,8 м2. 2-есеп: 8,5 1026. 3-есеп: 26

ІІІ-топ. Дескрипторлар



1-есеп

  1. Зәйтүн майының бір моекуласының диаметрі және тамшының көлемі арқылы мйдың су бетіне жайылған ауданын анықтайды




1


2-есеп

  1. Мыстың массасын анықтайды

  2. Мыстың бір молекуласының массасын анықтайды.

  3. Мыстағы атомдар санын анықтайды.




1

1

1



3-есеп

  1. Оттегінің химиялық формуласын жазады.

  2. Менделеев кестесі арқылы оттегінің мольдік массасын анықтайды

  3. Молекулалар санын есептейді.




1

1
1


Бағалау критерийлері:



  1. Физикалық шамаларды ХБЖ-не түрлендіре алады.

  2. Менделеев кестесін пайдаланып, заттың мольдік массасын анықтай алады.

  3. Молекулалар санын, молекуланың массасын, зат мөлшерін, массаны есептеу формулаларын қолдана алады.

  4. Дұрыс математикалық есептеулер жүргізеді.

Қосымша 1

Қосымша 2


Қосымша 3





18-26 мин

27 – 35 мин


36-44 мин





Әр топтан бір оқушыдан шығып есептердің шығару жолдарын көрсетеді.

Басқа топ оқушылары топ жұмысын бағалайды.

Жаңа тақырыпты игеру:

1-топ: Термодинамикалық жүйелер және параметрлер.

2-топ: Тепе-теңдік күйдегі термодинамикалық жүйелер

3-топ: Термодинамикалық жүйенің бір күйден екінші күйге ауысуы.

Мұғалім ұсынған үлестірме материалдар және презентациядағы материалдар арқылы әр топ постер жасайды

Топ мүшелері өз тақырыбын қорғайды.


Презентация

Үлестірме материалдар

Кронгарт Б. Физика 10 оқулық. 2010




Сабақтың соңы

44-45


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Кері байланыс парақтары

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

І-топ тапсырмалары:



  1. Массасы 5,4 кг –ға тең алюминий құймада заттың қандай мөлшері бар?

  2. Азот молекуласының массасы неге тең? Азоттың мольдік массасы 0,028 кг/моль.

  3. Бұйымның 20 см3 бетіне 1 мкм күміс жалатылды. Осы қабатта күмістің неше атомы бар? Күмістің тығыздығы 10,5 103 кг/м3

Жауаптары 1-есеп : 200 моль. 2-есеп:

4,65-26 кг. 3-есеп: 1,21020


І-топ. Дескрипторлар

1-есеп

  1. Менделеев кестесі арқылы алюминийдің мольдік массасын анықтайды.

  2. Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді.

  3. Зат мөлшерінің формуласын қолданып зат мөлшерін есептейді.

1
1
1

2-есеп

  1. Мольдік масса және Авогадро саны арқылы бір молекуланың массасын анықтайтын формуланы жазады.

  2. Азоттың бір молекуласының массасын есептейді.

1
1

3-есеп

  1. Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді.

  2. Күмістің көлемін есептейді.

  3. Күмістің массасын есептейді.

  4. Менделеев кестесі арқылы күмістің мольдік массасын анықтайды.

  5. Бұйымдағы күмістің атомдар санын есептейді.

1
1
1
1
1

ІІ-топ тапсырмалары:



  1. Судың мольдік массасы 0,018 кг/моль. Судың бір тамшысында 1020 молекула бар. Тамшының массасын табыңдар.

  2. 500 моль көмірқышқыл газының массасы неге тең?

  3. 1 кг судағы зат мөлшерін анықтаңыз.

Жауаптары: 1-есеп: 310-6 кг. 2-есеп: 22 кг. 3-есеп: .

ІІ-топ. Дескрипторлар



1-есеп

  1. Судың мольдік массасы және Авогадро саны арқылы судың бір молекуласының массасын анықтайды.

  2. Тамшының массасын анықтайды.




1

1


2-есеп

  1. Менделеев кестесі арқылы көмірқышықыл газының мольдік массасын анықтайды

  2. Зат мөлшері және мольдік масса арқылы массаны анықтайды.

1
1

3-есеп

  1. Судың химиялық формуласын жазады.

  2. Менделеев кестесі арқылы судың мольдік массасын анықтайды

  3. Судағы зат мөлшерін есептейді.




1
1
1

ІІІ-топ тапсырмалары:



  1. Көлемі 0,02 см3 зәйтүн майының тамшысын су бетіне тамызғанда, ол қандай ауданға жайылды? Майдың бір молекуласының диаметрі 1,7 10-7 см.

  2. 1 м3 мыстағы атом санын табыңыз. Мыстың мольдік массасы 0,0635 кг/моль, ал тығыздығы 9000 кг/м3

  3. 10 г оттегіндегі молекулалар саны неге тең?

Жауаптары: 1-есеп: 11,8 м2. 2-есеп: 8,5 1026. 3-есеп: 26
ІІІ-топ. Дескрипторлар


1-есеп

  1. Зәйтүн майының бір моекуласының диаметрі және тамшының көлемі арқылы мйдың су бетіне жайылған ауданын анықтайды




1


2-есеп

  1. Мыстың массасын анықтайды

  2. Мыстың бір молекуласының массасын анықтайды.

  3. Мыстағы атомдар санын анықтайды.




1

1

1



3-есеп

  1. Оттегінің химиялық формуласын жазады.

  2. Менделеев кестесі арқылы оттегінің мольдік массасын анықтайды

  3. Молекулалар санын есептейді.




1

1
1




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет