Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді



Дата18.09.2024
өлшемі80,89 Kb.
#204665
түріСабақ
Байланысты:
docx1547657442


Қысқа мерзімді жоспар Сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.1А Қатынастар және
пропорциялар

Мектеп:№34 орта мектеп

Күні: 19.09.2024ж

Мұғалімніңаты-жөні: Худайбергенова Г.К

Сынып: 6 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;
6.1.2.6 шамаларды берілген қатынаста бөлу;
6.1.2.7 шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөлу;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • пропорция ұғымын түсінеді;

  • пайыз ұғымын түсінеді;

ЕБҚ: -Санның пайызын, пайызы бойыншасандытабады;

  • пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешеді.

Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау.
Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру.

Сабақ барысы

Сабақтың
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Бағалау

Ресурстар

Мұғалім іс әрекеті

Оқушы іс әрекеті

Сабақтың басы
5 мин

35 минут


Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.
Үй тапсырмасын тексеру. Ой-қозғау:
Санның пайызын қалай табамыз?
Пайызы бойынша санды қалай табамыз? Шамаларды берілген қатынаста қалай бөлеміз?
Шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге қалай бөлеміз?
Ауызша тапсырма.
1. 6 = 24 ; 2 = 4 ; 1,5 = 6 ; 5 = 12

0,5 2 2,5 5 3 10 3 6
пропорцияны оқыңдар, пропорция дұрыс па?
Оқулықпен жұмыс.
Жеке жұмыс
Дифференциалданған тапсырмалар беру.
А:
№1.Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңыз:
7,5:3,5=х:14. Жауабы: 30.
№2.2,5 кг қойдың еті үшін 475 тг төленді, сонда
сол бағамен 665 теңгеге қанша кг қойдың етін
сатып алуға болады? Жауабы: 3,5 кг.
№3. 120 санын 1:2:3 қатынасындай бөліктерге
бөліңіз.
Жауабы: 20; 40; 60.
В:
№1. АВС үшбұрышының АВ қабырғасында
жатқан Е нүктесі арқылы АС қабырғасына
параллель түзу жүргізілген. Егер АВ=22,5 см,
АЕ=18 см, ВС=15 см болса, ВС қабырғасын түзу
қандай кесінділерге бөлінетінін табыңыз.
Жауабы: 3 см, 12 см
№2. Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңыз:
2х  5 . Жауабы: 15
С:
№1.Жез – мыс пен
мырыштың қорытпасы,
олардың массаларының
қатынасы 3:2
қатынасындай. Бір кесек жез дайындау үшін 120 г
мыс қажет. Осы кесек жезді дайындау үшін қанша
мырыш қажет болатынын анықтаңыз.
Жауабы: 80 г



Оқушылар амандасады. Келмеген оқушыны атайды.

Үй тапсырмасы сұрақтарына жауап береді.


Оқушылар оқулықтан тапсырма орындайды.


Тапсырмалардың дұрыстығын тексертеді.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Дұрыс жауап 2 балл

Дескипторы:


-Пропорцияны пайдаланып, пайызы бойынша санды таба алады;
-Пропорцияны пайдаланып,екі санның пайыздық қатынасын таба алады.
-Берілген қатынас мүшелерінің қосындысын табу керек;
-Санды табылған қосындыға бөлу керек;
-Шыққан нәтижені (бөліндіні) қатынас мүшелерінің әрқайсысына жеке-жеке көбейту керек.
Дұрыс жауапқа 8 балл



Жылдам сұрақтар қағазы

Оқулық
Жұмыс дәптері.




Сабақтың соңы
5 мин

Үйге тапсырма:
1. Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңыз:
3х  1 8 .

45 9
Жауабы: 13.

Оқулық




2. 4 м3 қара бидай дәнінің салмағы 2,8 т7 10,7 м3 қара бидай дәнінің салмағы қандай? Жауабы: 7,49 т.







Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз.

  1. Сабақтың мақсаты қандай болды?

  2. Мен мақсатқа жеттім бе?

  3. Мен не білдім?

  4. Мен нені үйрендім?

  5. Мен нені түсінбедім?

  6. Мен не бойынша әлі де жұмыс істеуім керек?








Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет