Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Пән/Сынып:
|
6 сынып
|
Күні:
|
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
Қатынастар және пропорциялар
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Берілген қатынаста бөлу
|
Оқу мақсаты:
|
6.1.2.1 сандардың қатынасы ұғымын меңгеру;
6.1.1.1 екі санның қатынасы нені көрсететінін түсіну;
|
Бағалау критериі:
|
шамаларды берілген қатынаста бөле алады;
шамаларды берілген қатынаста бөлуді есептер шығаруда қолдана алады.
|
Саралап оқыту тапсырмалары
|
Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату
|
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.
|
Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы
|
Уақыт
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
2 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру
Үй жұмысын тексеру.
|
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
шамаларды берілген қатынаста бөле алады;
шамаларды берілген қатынаста бөлуді есептер шығаруда қолдана алады
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.
II. Қайталау. Ауызша.
Мақсаты : Өткен сабақта өткен тақырыпты қайталау, еске түсіру.
Математикалық диктант» әдісі бойынша үй тапсырмасын тексереді
|
Сұрақ жауаптарға жауап береді
Математикалық диктант әдісі бойынша тапсырмаларды орындайды.
Дәптерді тексеріп, қатемен жұмыс жасайды
|
Өзін-өзі бағалау
|
Дәптер, тақта, бор.
|
8 мин
|
Жаңа сабақ
|
III. Жаңа тақырыпты оқыту: Видео сабақ.
Тексеру тапсырмалары:
Мақсаты : Оқушыларды берілген сандарды берілген қатынаста қалай бөлу теориясымен таныстыру.
Жаңа тәсілмен танысу үшін оқушылар мына тапсырманы орындайды.
Оқушыларға, екі дос арасында 60 кәмпитті 2:3 қатынасында қалай бөліп алар еді деген сұрақ қойылды.
Достардың біреуі – ? кәмпит Достардың екіншісі – ? кәмпит - осындай тапсырманы орындай алар ма едік?
1) 2 + 3 = 5 (бөлік) – барлық кәмпиттерді құрайды; 2) 60 : 5 = 12 (кәмпит) – 1 бөлігі;
3) 2 12 = 24 (кәмпит) – 2 бөлігі, бұл достардың біріншісінікі; 4) 3 12 = 36 (кәмпит) – бұл 3 бөлік, бұл достардың екіншсінікі
Санды берілген қатынаста бөлу ережесі:
60 санын 2 : 3 қатынасында бөлу үшін, 60 -ты қатынастың мүшелерінің 2 + 3 қосындысына бөліп, нәтижені қатынастың әрбір мүшесіне көбейтеміз.
|
Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.
Мысалдар бойынша тұжырым жасайды
Санды а : в қатынасында бөлу үшін:
1) а мен в қосу (жалпы бөлікті табу.)
2) Берілген санды (а + в ) бөлу. (бір бөліктің үлесін табу).
3)Нәтижені а-ға көбейту. (Берілген санның а бөлігінің үлесі)
4)Нәтижені в –ға көбейту . (Берілген санның а бөлігінің үлесі)
|
Ауызша бағалау
|
А3
|
15
минут
|
Бекіту тапсырмасы
Ұжымдық жұмыс.
Жұптық жұмыс
|
– Жоғарыдағы алгоритмді қолдана отырып, өздері тапсырмалар ойластырады, басқа топпен алмастырады.
Бір-бірін бағалайды.
Үш деңгей бойынша тапсырмалар орындайды.
Мақсаты: Оқушының берілген материалды қандай деңгейде меңгергенін бақылау.
1 деңгей
24 санынын:
А) 9 : 3; Б) 4 : 2; қатынастарда бөлу.
Оқулықтан №27
2 деңгей
2 : 3 қатынасындай қорғасын мен қалайыдан тұрады. Ерітінді массасы– 32,5 кг болса, ерітіндідегі қорғасын мен қалайының массасын табыңыз.
48 санын
А) 5 : 3; Б) қатынаста
Ерітінді массаларының қатынасы
3 деңгей
Ерітінді массаларының қатынасы 2 : 4 қатынасындай қорғасын мен қалайыдан тұрады. Ерітінді массасы– 19,2 кг болса, ерітіндідегі қорғасын мен қалайының массасын табыңыз.
52 санын
А) 6 : 9; Б) қатынаста бөліңіз.
3.Фарфор жасау үшін 60 : 2 : 7 қатынасындай ақ балшықты, құм және гипсті араластырады, 138 кг фарфор жасау үшін осы аталған заттардан қанша мөлшерден алу қажет
|
Топтықғ жіне жұптық жұмыстар орындайды
Деңгейлңк тапсырмаларды орындайды
|
.Көршіңді тексер әдісі бойынша бағалау
|
үлестірме
|
10мин
|
Жеке жұмыс
|
Оқулықтағы 27 есеп
|
Тапсырманы орындайды
|
смайлик
|
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
шамаларды берілген қатынаста бөле алады;
шамаларды берілген қатынаста бөлуді есептер шығаруда қолдана алады Рефлексия:
- не білдің, не үйрендің?
- не түсініксіз?
- ары қарай қандай жұмыс қажет?
Үй тапсырмасы:№31,32
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Мақтау, мадақтау
|
оқулық
|