Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні Жилкибаева М.С
Сынып:5 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Үйсіндер туралы жазба деректер
Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)
|
5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
5.1.2.2 – әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы
Көпшілігі
-
Үйсіндердің әлеуметтік ерекшеліктерін айта алады
Кейбіреуі
-
К.А.Акышев, Г.А.Кушаевтың «Іле өзені алқабындағы сақтармен үйсіндердің ежелгі мәдениеті» монографиясынан үзінді келтіре алады
|
Бағалау критерийі
| -
ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсінеді
-
әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсінеді
|
Тілдік мақсаттар
|
Гуньмо – үйсін билеушісі
Чегучен (Қызыл аңғар) – ордасы(астанасы)
Хань – Қытай мемлекеті
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушыларға «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарына сәйкес тарихты білуге, құрметтеуге баулу
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы
|
Пəнаралық байланыс
|
География – картадан үйсіндердің орналасқан аумағын көрсетеді
Дүниежүзі тарихы – көршілес елдермен қарым-қатынасы
|
Алдыңғы білім
|
Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын біледі
|
САБАҚ БАРЫСЫ
|
Уақыты
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың жоспарланған кезеңдері: сабақтың басы
|
Ресурстар
|
1 мин
3 мин
4 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу
Сабақ өткізуге қолайлы психологиялық ахуал жасау
Оқушылармен амандасқаннан кейін, отырғызбастан бұрын үй тапсырмасын сұрақ қою арқылы сұрау (жауап берген оқушы орнына отырады)
Сұрақтар:
-
Сақтар туралы қандай жазба деректер кездеседі
-
Кирді жеңген сақ патшайымы кім?
-
Сақтар кімдерге қарсы тәуелсіздік үшін күрес жүргізді?
-
Сақтардың шаруашылығы
-
Тасмола мәдениетінің ерекшелігі неде?
-
Түлік түрлерін атаңыз
-
Есік обасы туралы не білесіңдер?
-
Сақтардың орналасқан аумағын көрсету?
Жаңа тақырыпты ашу үшін бейнетаспа көрсетіледі
Үйсіндер тархы
|
Ауызша сұрақтар,
Саяси карта
https://www.youtube.com/watch?v=WOSlWwjeJmU
|
3 мин
7 мин
15 мин
5 мин
|
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырып бойынша «Нәтижелер рамкасы» әдісі арқылы өз мақсаттарын жазады
-
Шабыт қадамы:(мен нені қалаймын)
-
Іске асыру кезеңі:(мақсатыма қалай қол жеткіземін)
-
Даму кезеңі:(мақсатқа қол жеткізу үшін өзіңе калай көмектесесің)
-
Аяқталу сатысы:(сіз мақсатқа қол жеткізгеніңізді қалай білесіз?)
***
Оқулықпен жұмыс
Дескриптор
1.Үйсіндердің орналасқан аумағын картадан көсету
2.Үйсіндердің қоғамдық құрылымын сызба арқылы көрсету
3. Сұрақтар бойынша пікірлесу
- Үйсіндер туралы деректерден не білеміз
- Қытай жылнамаларында үйсін мемлекеті қашан құрылған
-Үйсін немен сауда қатынасын жасаған
***
Түрлі түсті стикер арқылы 6 топқа бөлу. Кубизм әдісі, мақсаты: оқушыларды жан-жақтылыққа үйрету, тақырыпты толық меңгеру
-
Сипаттау:(жалпы тақырып бойынша сипаттама беру)
-
Салыстыру:(өткен сақ тайпасымен салыстырады)
-
Зерттеу:(қытай деректерінде «Олар егін шаруашылығымен де, бақ өсірумен де айналыспайды. Тек шөбі шүйгін, сулы жерлерге малмен бірге көшіп-қонып жүрді» деген тұжырымды зерттейді
-
Талдау жасаңыз: (үйсіндер шаруашылығына талдау жасайды)
-
Қолданыңыз:(картадан үйсіндердің мекен еткен аумағын көрсету)
-
Дәлелдеңіз:(үйсіндерде қолөнер жақсы дамыған)
|
Дидактикалық материалдар
Оқулық, 96-бет
Оқулықпен жұмыс 96-99 беттер
|
2 минут
1 минут
|
Жаңа сабақты бекіту
«Үйсіндердің тарихы мен шаруашылығы» кестесін толтыру
Үйсіндер туралы деректер
|
|
Үйсіндердің шығу тегі
|
|
Аумағы
|
|
Ордасы
|
|
Халқының саны
|
|
Бет бейнесі
|
|
Қоғамдық құрылысы
|
|
Кәсіптері
|
|
Сабақтың соңы
Рефлексия «Бас бармақ»
|