Сабақ жоспары Ұзақмерзімді жоспар бөлімі : Туынды және оның қолданылуы



Дата12.09.2020
өлшемі48,44 Kb.
#78211
түріСабақ
Байланысты:
Алмаганбетова Д.Н. күрделі функцияның туындысы

Қысқамерзімдіжоспар

Сабақ жоспары





Ұзақмерзімді жоспар бөлімі : Туынды және оның қолданылуы


Жезқазған гуманитарлық колледжі

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Алмаганбетова Данагул Нурлыбековна

Курсс:І

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бағыт

Қоғамдық гуманитарлық

Сабақтақырыбы

Туындының физикалық және геометриялық мағанасы.Функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

Күрделі функцияның туындысын табу.

Туындының физикалық және геометриялық мағынасын түсіну.



Сабақмақсаттары

Туындының геометриялық және физикалық мағынасын қолданып, есептершығаруға бейімдеу,функция графигіне жүргізілген жанама мен нормаль теңдеулерін жазады


Бағалау критерийлері

1) Туындының физикалық және геометриялық мағынасын ашады;

2) Алгоритм бойынша функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін құрады;

3) Қозғалыстың жылдамдығын және үдеуін табады.


Тілдік мақсаттар

Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады

  • туындының геометриялық және физикалық мағынасын түсіндіреді;

Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз

  • көлбеу бұрышының тангенсі (градиент);

  • лездік жылдамдық

  • орташа жылдамдық

  • дифференциалдау ережелері;




Құндылықтарды дарыту

Өздеріне және басқаларға деген құрметпен ынтымақтастықты–жұппен, топпен жұмыс істеу арқылы, академиялық тұтастықтыөзіндік жұмыс арқылы, ашықтықты–оқушылар сабақ мақсаттары мен міндеттерін өздігінен анықтайалады.

АКТ қолданудағдылары

Интернет желісі.  Bilimland


Пән аралық байланыс

Физика,сызу,геометрия

Бастапқыбілім

Функция,Функцияның графигі

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтың басы

0-3 мин


Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

«Қуаныш шеңбері».

Мақсаты:


Қолайлы психологиялық климат орнату.

Ұйымдастыру: Қатысушылар шеңбер құрады.

Мұғалім: Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді анықтаймыз.

«Көршіңізгебұрылыңыз, қол алысып, бүгінгі күн сәтті өтсін деп жақсы тілек айтыңыз».

Үшке санау арқылы үш топқа бөлемін.

 Bilimland

Видеоматериал

Алгебра және Анализ бастамалары

А.Е.Әбілқасымова

З.Ә.Жұмағұлова



Сабақтың ортасы

4-10 мин

Ыстық орындық Өтілген тақырыпты қорытындылау үшін оған қатысты қандай-да бір

ұғымды, формуланы, т.с.с. сомдайтын оқушыны таңдаймыз. Сыныптың қалған бөлігі бұл «кейіпкерге»

кезекпен сұрақ қояды, ал ол сол кейіпкер сияқты жауап береді.


«Джиксо» әдісі бойынша 3 топ жұмыс жасайды. Әр топқа тапсырма беріледі.

І топ Туындының физикалық мағанасы

ІІ топ Туындының геометриялық мағанасы

ІІІ топ Берілген нүктеде функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі.

талданып сол бағытта жұмыс түрлері талданады.
Оқушыларға тақырыптың негізгі идеясын ашу, түсіндіру. Содан кейін 1, 2, 3, - ке санау арқылы 1 - лер бөлек, 2, 3, өз алдына жұмыс тобын құрайды.

Сәйкестендіру тестісін алу. Өз ара бағалау жасату.



1.Қозғалыстағы дененің жүрген жолынан уақыт бойынша алынған бірінші туындысы?

а) жылдамдық

ә) үдеу

б) қашықтық

2.Жылдамдықтың уақыт бойынша алынған туындысы?

а) күш

ә)қуат

б) үдеу

3.Туындының геометриялық мағынасы ?

а) функцияның графигіне жүргізілген

жанаманың бұрыштық коэффициенті




ә)функцияның графигіне жүргізілген

жанама




б) Туынды

Туындының физикалық мағынасы?

а) салмақ




ә)лездік жылдамдық




б) тығыздық

Функцияның туындысының табу амалы?

а) интегралдау




ә)өсімше




б) дифференциалдау



Сабақтыңортасы

11 -21 мин



Жеке жұмыс Кітаптан есептер беріледі.

№ 15.1; № 15.3; № 15.6

Стикер арқылы бағаланады.

Дескриптор

1.Туынды табу ережелерін біледі.

2.Туындыны пайдаланып жылдамдықты табады.

3.Жанаманың теңдеуін біледі.

4.Берілген нүктеден функцияға жүргізілген жанама теңдеуін жазады.

5.Жанаманың теңдеуін пайдаланып көлбеулік бұрышты табады.

Топқа тапсырма



Сабақтың ортасы
22-37 мин

Жаңа материалды зерттеу.


Жеңіл атлетикадан жарыстарда жерден h метр биіктіктен найза лақтырды, ереже бойынша: h (t) = 20t - 5t2 + 2, мұндағы t

секундпен берілген уақыт.



a. Кез келген t уақытта биіктіктің өзгеру жылдамдығын табыңыз.

б. Биіктіктің өзгеру жылдамдығын табыңыз:

   i) t = 1

   ii) t = 2

   iii) t = 3.

с. Неліктен өзгерістің жылдамдығы бастапқыда оң, содан кейін нөлге, содан кейін алғашқы 3 секунд ішінде теріс болатынын түсіндіріңіз.

d. Найза 17 метр биіктікке жеткен кезде биіктіктің өзгеру жылдамдығын анықтаңыз


Талдау, бағалау:

Топтар өз жұмысын аяқтағаннан кейін басқа топтармен шешімдер алмасады, өзін-өзі бағалау және өзара бағалау жүргізеді. Оқушыларды топтық жұмысты талдауға ынталандырыңыз:

Олар жұмысты қалай орындады (бірлесіп немесе әркім өзі, кім талқылауға белсене қатысты, кім көмектесті, кім қиналды)

Қай тапсырмалады шешуге батылы бармады және неге.

Топтық жұмыс бойынша жалпы қорытынды (сабаққа қойылған мақсатқа қол жеткізілді ме, жоқ па).

Сабаққа қойылған мақсатқа қол жеткізілмесе, бұндай жағдай неге орын алды, нені жақсарту керек..




Сабақтың соңы
38-40 мин

Үй тапсырмасы.

Туындының физикалық және геометриялық мағанасы.Функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі



Сабақтың соңында рефлексия.


Сабақнесімен пайдалы болды? (үш пікір)










Нені түсінбедім?

(екі сұрақ)








Ұсыныс






Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Дифференциация оқушыға оның жекеқабілеттерінескереотырып, оқуматериалдары мен ресурстардытаңдауарқылыжекеқолдаукөрсету ретінде жүзеге асырылады.

Жұмысты жеке, жұпта және топтаорындағаннан кейін әзірленген дискрипторларға сәйкес өзін-өзі бағалау және өзара бағалау.

Аудиториядағы жарықтандырудың оқушылардың көру қабілетіне тигізетін әсерін ескеру. Интерактивті тақтаны ұтымды пайдалану.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет