Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні Сыздықова Гүлнар Ануарбековна 4



бет1/5
Дата22.08.2017
өлшемі0,58 Mb.
#24583
түріСабақ
  1   2   3   4   5
Дүниетану пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары»

Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні



Сыздықова Гүлнар Ануарбековна

4«а» сыныбы.

Оқушының саны - 15

Степняк қаласы Абай атындағы №2 қазақ орта

мектебі

Күні

4/11 2014



Сабақтың тақырыбы

«Ауа жердің қорғаны. Ауаны қорғау »

Көрнекілігі

«Ауаның құрамы» тірек сызба, Ауаның қасиеттері кестесі. Слайдтар, Бейнеролик,ЭОЖ.

SMART

Мақсаты


1.Оқушылар өмірде білетініне сүйене отыра ауаның құрамы және қасиеттері жайында білімдерін толықтырады.

2.Табиғат пен адам үшін ауаның маңыздылығын түсінеді.

3.Алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалана алу үшін үйренеді.

Міндеттері

1. Оқушылардың қызығушылығын ояту.

2. Жаңа тақырыпқа оқушылардың білетін білімі арқылы кіру.

3. Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлау процестері арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау.

4. Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау.



Мұғалім үшін

1.Оқушылардың бірін-бірі оқытуы арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу.

2.Мұғалім оқуға бағыттап отыру.

3.Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау.


Сабақта туындаған негізгі идеялар

1.Оқушының өмірдегі біліміне, білетініне, сүйену.

2.Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын, мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау

3. СТО арқылы проблемалық сұрақтарды шешуге итермелеу.


Күтілетін нәтиже

Топтық жұмыстар негізінде оқушылар ауаның құрамы мен қасиеті жайында пікір алысады. Өз білімдерін дәлелдейді.

Сабақтың жүргізілуі бойынша мұғалімнің жазбалары:

Мұғалім немен айналысады және оқушылар немен айналысады.



Ұйымдастыру кезеңі ( 1 мин)

Мұғалімінің іс әрекеті

Оқушының іс­әрекеті

Психологиялық тренинг.

Мұғалім оқушылардың назарын сабаққа аударады. Сабақтың мақсатын хабарлайды.




Оқушылар адам,жануар,өсімдік болып топтарға бөлінеді.

Хормен Бүгінгі күн тамаша,

Кел тұрайық жараса.

Төрт топқа біз бөлініп,

Сабаққа қатысайық жарыса.






Қызығушылықты ояту ( 5 мин )

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  1. Табиғат жайлы біз не білеміз?

  2. Табиғаттың қандай түрлері болады?

  3. Тірі табиғат үшін не қажет?

  4. Біздің тыныс алып өмір сүруімізге не себепші?



Оқушылар ойларын жинақтап,кезектесіп сұрақтарға жауап береді.

Миға шабуыл ( 3 мин )

Мұғалімнің іс-әрекеті

Жер бетінде көзге көрінбейтін сиқыршы бар.Онымен әркім әрдайым кездесіп отырады. Сен оны көрмейсің,бірақ маңайыңда екенін сезесің.Ол кейде жылы,кейде салқын болады. Сені үнемі қоршап жүреді.

Өмірде одан мол ештеңе болмайды,

Құшақтасаң құшағың толмайды Ол не? (ауа) Балалар жалпы ауа сөзін естігенде ойларыңа не келеді?





Оқушының іс-әрекеті

Оқушылар алғашқыда ойларына келген ойларын дәптеріне жаза қояды.



Жауабы Ауа.


Мағынаны тану (3мин )

Мұғалімнің іс-әрекеті.

Кіріспе :Балалар шер шарының айналасын ауа қабаты қоршап тұр. Ол жер бетіндегі тіршіліктің көзі. Ауа жалғыз адам үшін ғана емес,жануарлар мен өсімдіктер тіршілігіне де ауа қажет.Ауа жерді күндіз қатты ысып,ал түнде қатты суып кетуден қорғайды. Мысалы күн сәулесі ауа қабатынан өткенде,зиянды заттардан тазарады.Ауа дегеніміз –әртүрлі газдардың қосындысы,яғни оттегі,көмірқышқыл газы және азоттан тұрады.Демек көлемі бойынша ауада 78 % азот,21% оттек,1 %инертті және басқа газдар. Ендеше сіздердің назарларыңызға бейнетүсірілімді ұсынамыз. ЭОЖ жіберіледі.

Оқушының іс-әрекеті




Оқулықпен жұмыс (10 мин)


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқулықтың 43-44 бетіндегі «Ауа жердің қорғаны.Ауаны қорғау» тақырыбын INSERT әдісі яғни түртіп алу арқылы оқимыз.


Оқушылар мәтінді мұқият оқып мәтінде кездескен жаңалықтарды табады.

Жеке,жұпта,топта талқылайды.



Сөздік жұмысы 2 мин


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет