Қысқа мерзімді жоспар үлгісі
|
Мазмұны
|
Дереккөздері
|
|
|
3
|
Мектеп:
|
N20 С. Сейфуллин атындағы мектеп - гимназиясы
|
|
Пәні:
|
Қазақ тілі
|
|
|
|
|
Пән мұғалімі:
|
Әбілов Қ.
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Саяхат және демалыс .10- бөлім.
Қызықты демеалыс
|
|
|
Мерзімі:
|
17.05.2022ж
|
|
|
|
|
Сыныбы: 5
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың оқу мақсаттары:
|
5.ӘТН 5.Пунктуациялық норма.Төл сөз ,төлеу сөз,автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай алады:
|
Төл сөздерді төлеу сөзге айналдыра алады
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
Төл сөз,төлеу сөздерін,тыныс белілерін ажырата алады.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
төл сөз бен төлеу сөзге қатысты пунктуациялық нормаларды дұрыс қолданады .
|
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дерек көздері
|
Сабақтың басы
2мин
Сабақтың ортасы
8 мин
Критерий:
Дескриптор:
3мин
10мин
5 мин
Критерий:
Тапсырманың Дескрипторы:
Критерий:
Дескрипторы:
8мин
2мин
2мин
|
Ұйымдастыру. Ширату
(Саяхатқа бару үшін және саяхатқа барғанда не қажет деген айдармен) топқа бөлінеді.
Жазылым алдындағы ширату тапсырмасы №1. Ж және ЖЖ
«Кім жылдам?» әдісі бойынша
Жоғарыдағы суреттерді қатыстыра және төл сөз ,төлеу сөз,автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдана отырып,
сыныптасыңа саяхатқа шығуға" 7 кеңес" бере диалог құрып жазыңыз. Екеуара кеңесіңіз.(90-100 сөз)
Жоғарыдағы суреттерді қатыстыра және төл сөз, төлеу сөз,автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдана отырып,
сыныптасыңа саяхатқа шығуға" 7 кеңес" бере диалог құрып жазады
- Жоғарыдағы суреттерді қатыстыра және төл сөз ,төлеу сөз,автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолданады.
- Сыныптасына саяхатқа шығуға" 7 кеңес" бере диалог құрып жазады.(Алдына берілген ресурстарға сүйене отырып кеңес береді.)
"Құрастыр одан кейін жауап бер" әдісі қолдау көрсету белгісін көтеремін.
Кері байланыс:ҚБ. Өзара бағалау.Екі топ бір-бірін дескриптор арқылы бағалайды.
Жазылым тапсырмасы№ 2. Т Ж
А)Мәтіндегі төл сөздердің тыныс белгісін қойып, төл сөзді төлеу сөзге айналдырып жазыңыз.
Мамыр айы келді.Көкектер келіп,күн қыза бастады.Аян ауылдағы атасына қыдырып баруға асықты.Күн санап, ауылға аңсары ауа берді.Бүгін де терезеге қарап ойға шомып кетіпті.
- Балам, не болды саған,не ойлап кеттің?-деп сұрады әкесі.
-Атамды сағынып кеттім.
-Ауылға бармақшысың ба?-деді тағы әкесі.
-Әке, ауылға қашан барамыз? деп Аян орнынан күрсіне тұрды.Анасы түскі тамақтың уақыты болғанын мәлімдеп,дастархан басына шақырды.
"Бірге ойлаймыз" әдісі
Түзету үшін тексеру: Мәтіннің дұрыс нұсқасы. белгі
Мамыр айы келді.Көкектер келіп,күн қыза бастады.Аян ауылдағы атасына қыдырып баруға асықты.Күн санап, ауылға аңсары ауа берді.Бүгін де терезеге қарап ойға шомып кетіпті - Балам, не болды саған, не ойлап кеттің?- деп сұрады әкесі.
-Атамды сағынып кеттім.Атаммен тауға саяхатқа шығамыз деп уәделескен едік.
-Ауылға бармақшысың ба?- деді тағы әкесі.
-А, тауға шыққан жақсы ғой,саяхатқа шығар алдында дорбаңа керекті не нәрселер алу керектігін түгендедің бе?
-Иә,атам, өткен жазда тауға шығу ережесін түсіндіріп және қажетті нәрселер тізімін берген еді.
-Әке, ауылға енді қашан барамыз? - деп Аян орнынан күрсіне тұрды.Жазғы демалыс күндері болса,
басталып та кеткен еді.Анасы түскі тамақтың уақыты болғанын мәлімдеп,дастархан басына шақырды.
1.Төл сөздерге тыныс белгісін қояды.2.Төл сөздерді төлеу сөздерге айналдырады.
Тыныс белгі қойылмаған 2 төл сөзді анықтайды.Анықталған сөйлемдердегі төл сөздердің тыныс белгісін қояды.Тыныс белгілерінің дұрыс нұсқасымен тексереді.Анықталған төл сөзді төлеу сөзге айналдырады.
Б) Төмендегі сызба бойынша сөйлем құрастырып жазу.Тыныс белгілерін дұрыс қолдану.
Сызба негізінде сөйлем құрастырады.Тыныс белгілерін дұрыс қолданады.(Бекіту тапсырмасы.)
1.- ?-
.
2. - : . .
3. – , ! – , .
– Көктемде неге желікті? – деп сұрадым мен.
Абай былай деді: «Баланың жақсысы – қызық,жаманы – күйік».
– Алма,сен жақсы салдың еске! – деді Жанат,есіне жаңа түскендей.
Кері байланыс: ҚБ. 2 жұлдыз 1 ұсыныс.
Бекіту:"Адамдар күн сайын" әдісімен түйінді ой айттырамын.
Соңы:
"БТҚ" әдісі (білемін,түсінемін,қоданамын)бойынша ұсыныс- сұрақ
тарын 3 түсті стикерлерге жаздырып жинап, келесі сабақта қорытамын.
|
Саяхатшы-саяхат жасаушы адам,
ЭКСПО,
Елордаға саяхат
Тауға саяхат.
Қазақстан таулары.
тау бөктері,
тау етегі.
Қауіпсіздік ережелері
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Басқаларына қарағанда анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
Сабақтын ортасында шартты белгілерді көрсету және оқушыны үнсіз ишара түрінде қолдаймын немесе ойландырамын,өзіме ойша түртіп алып , ескеріп отырамын.
|
Бағалау –
Оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Оқушыларды аралай жүріп,сырттай бақылап түртіп аламын немесе есте сақтаймын.Сосын сабақ соңында жалпы осындай кемшіліктер байқалды соны қайтсек болады, кім не көмек бере алады? деп меңгеруге бағытталған сұрақтар тастай сабақты бекітемін.Ол ұсыныстар БТҚ (білемін,түсінемін,қолданамын)
арқылы арнайы 3 түсті стикерге жазылып тыңдалады,жинақталынады.
|
Пәнаралық байланыс;
денсаулық және қауіпсіздік ,АКТ -мен байланыстары,
құндылықтар байланыс,Құндылықтармен байланыс(тәрбие элементі)
Саяхат ережелеріне,өмірде пайдаланар
қажеттіліктерге назар аударады.
Қауіпсіздік ережелері ескертіледі.
|
Оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді.
Анағұрлым қабілетті оқушыларға өз ойларымен топта бөліседі .
|
Өзара кері байланыс, топтар бір-бірінің жауабын дескрипторлар арқылы бағалайды және жұптаса отырып бағалайды.
|
Топтарда, жұппен жұмыс істеу дағдылары , жеке жұмыстануға, бірін-бірі бағалауды үйренеді.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары\оқу мақсаттары қолжетімді ме?
Оқушылар бүгін не үйренді?
Сабақтағы ахуал қандай болды?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
Уақыт есебінен ауытқу болды ма?
Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?
|
Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз.Сол жақтағы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
|
|
Жалпы бағалау .Ең жақсы екі нәрсе (оқыту мен оқуға да қатысты )
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?
Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе жеке оқушылар туралы нені білдім?
|
5 – сынып қазақ тілі. 5.ӘТН 5.Пунктуациялық норма.Төл сөз ,төлеу сөз,автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану . Сабақ тақырыбы «Саяхат және демалыс» күнтізбелік - тақырыптық жоспардың 4-тоқсаны, 10- бөлімнің, 7- тақырыбы. Бөлім жалпы 7 сағатқа берілген.Сол себепті бүгінгі тақырып - тақырыптың соңғысы.Өткен тақырыптарда жазылым тапсырмалары төл сөз бен төлеу сөз, автор сөзі және төл сөз бен төлеу сөзге айналдыру болғандықтан, мен бұл сабақта бекіту ретінде, қорытып, төл сөз бен төлеу сөздердің тыныс белгісін дұрыс қолдану мақсатына үңілуді көздедім. Бүгінгі сабақ мақсатында :
Барлық оқушы орындай алады.
Мұғалім жетекшілігімен берілген ресурстарды пайдалана тақырып мақсатына сай , төл сөз бен төлеу сөздердің тыныс белгісін дұрыс қолдану ережесіне сүйенеді,тақырыпқа сай саяхашыға 7кеңес береді.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады.
төл сөз бен төлеу сөздердің тыныс белгісін дұрыс қолданады. пунктауциялық ережені нақтылайды.
Кейбір оқушылар орындай алады
Өткен сабақтағы ережемен ұштастыра, оны тереңдете пунктуациялық ержесімен толықтырып ,бүгінгі тақырыпта алған білімдерін бекітеді.
Критерийі
|
1. Жоғарыдағы суреттерді қатыстыра және төл сөз, төлеу сөз,автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдана отырып,
сыныптасыңа саяхатқа шығуға" 7 кеңес" бере диалог құрып жазады
2. Төл сөздерге тыныс белгісін қояды.Төл сөздерді төлеу сөздерге айналдырады.
3. Төмендегі сызба бойынша сөйлем құрастырып жазу.Тыныс белгілерін дұрыс қолдану
|
Дескриптор
|
- Жоғарыдағы суреттерді қатыстыра және төл сөз ,төлеу сөз,автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолданады.
- Сыныптасына саяхатқа шығуға" 7 кеңес" бере диалог құрып жазады.(Алдына берілген ресурстарға сүйене отырып кеңес береді.)
2.тыныс белгі қойылмаған 2 төл сөзді анықтайды.Анықталған сөйлемдердегі төл сөздердің тыныс белгісін қояды.Тыныс белгілерінің дұрыс нұсқасымен тексереді.Анықталған төл сөзді төлеу сөзге айналдырады.
3. Сызба негізінде сөйлем құрастырады.Тыныс белгілерін дұрыс қолданады.(Бекіту тапсырмасы.)
|
Сабақта қызығушылықты оятуға бағытталған суреттермен ширату жұмысы басшылыққа алынады. Тапсырманы орындау барысында оқушылар бір суретті таңдай отырып, саяхат және демалыс туралы ойларымен бөліседі және ол суретті сабақ басында не үшін таңдап отырғаны туралы баяндап, болашақта жазғы демалысқа, саяхатқа шығуда бір- біріне сәттілік тілейді. Осы тапсырмаларды орындау кезінде өз тарапымнан мұғалім ретінде әр оқушының мақсат қоя әрекет ету дағдыларына түрткі болу және нақты өмірде не нәрсенің де маңыздылығына мән берушілікке назар аудартуды көздеп ,сабақта оқушыны қолдау ,оқушыға ескерту сияқты шартты белгілерді көтеру арқылы ишара білдіріп отырамын. Сабақ барысында тапсырмалар оқушы деңгейі мен оқу мақсатына бағытталған жеңілден күрделіге өту бағытында логикалық ойлауға негізделген "Кім жылдам" , "Құрастыр ,одан кейін жауап бер" , "Бірге ойлаймыз" белсенді оқу әдістерін қолдану көзделеді. Бұл әдістерді қолданған кезде мұғалім қолдауымен оңайлату мақсатында, ерекше белгілер беру арқылы оқушылардың барлығы орындай алатын мақсатқа қол жеткіземін. Бүгінгі тақырыптың мақсатында алдыңғы мақсатты меңгерген оқушыға білім - білігін бекітуіне,нақтылауына мүмкіндік беріледі. Бұл жерде қалыптастырушы бағалау дескрипторға сай өзара бағалау,жұптық бағалау,топтық бағалау арқылы жүзеге асады. Осы бағалауларды қолданған кезде оқу мақсатында қойылған негізгі ойды ашу мақсатты түрде іске асады.Оқушылар бір - бірін өзара дәлелдеме келтіру дескрипторлары арқылы бағалайды, кері байланыс береді .Сабақ үстінде 1- тапсырма бойынша растау,зерделеуді жалғастыруға ниет етсем, 2- тапсырмада түзету және 3 – тапсырмада топпен жұмыс жасау арқылы білім алу және оны жүйелеу жасалып, бірлескен оқуға қол жеткізбекпін. Бұл жерде қалыптастырушы бағалау дескрипторға сай екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы жүзеге асады. Бүгінгі сабақ мақсатында тапсырма арқылы ережеге сай төл сөз бен төлеу сөздердің тыныс белгісін дұрыс қолданады. пунктауциялық ережені,бүгінгі алған білімдерін нақтылайды.
Бекіту:"Адамдар күн сайын" әдісімен түйінді ой айттырамын
Сабақ соңында бүгінгі сабақта нені меңгердік, нені нақты меңгере алмадық деген жетекші сұрақтар беру арқылы сурақтарды "БТҚ"( білемін,түсінемін,қолданамын)арқылы 3 түсті стикерлерге жазылған пікірлерін жинақтап, келесі сабақта ескеремін.
Бұл жерде барлық оқушы орындай алатын мақсат іске асады.
Ықшам сабақты алғашқыда жоспарлаған кезде әріптестерімнің кері байланыстағы ұсынысы бойынша екі тапсырмам жинақталып, өзгертілді.
1 тапсырмамның артықтығын өзім байқап, алып тастауды ұйғардым.Себебі ұқсастық белгілері болғандықтан қайталамау үшін алып тасталынды. Болашақта әріптестеріммен тәжірибе алмасу мақсатында үнемі байланыста болып,білік - дағдымды жетілдіріп отыруды көздеймін. Ықшамсабақты құруда жеке, жұппен, топпен жұмыс жасап талдаудың ұтымды немесе сәтті - сәтсіз тұстарын жетік тануды өз басым жетілдіре алдым деп ойлаймын. Әсіресе ықшам сабақ құру және оны талқылау жеке өзіме бүгінге дейінгі алған білімдерімді практикалық тұрғыда ширата алуыма негіз бола алды.Сабақ құрылымын құруда жіберген қате тұстарымның жойлуы мен мақсатқа сай тапсырма таңдай білуіме көп септігін тигізді .Осы курс барысында өзіме әсер еткені ерекше нәрсе - көптеген ықшам сабақтардағы ескертпелердің ескеріліп ,өзімізді - өзіміз өзара бағалауымыз бен саралауымыз бола білгенін баса айтқым келеді.
Достарыңызбен бөлісу: |