Сабақ кезеңдері Уақыты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті



Дата11.01.2017
өлшемі166,17 Kb.
#6796
түріСабақ



Сабақ

кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін

нәтиже

Бағалау

1.

Ұйымдастыру

3 мин

Психологиялық ахуал: Оқушыларға геометриялық фигураларды таңдата отырып, өз мінез құлықтарын білуге көмектесемін. Жағымсыз іс-әрекеттен аулақ болуды ескертемін. Фигуралар арқылы топқа бөлу. Бағалау парағын тарату.

Оқышылар геометриялық фигураларды таңдайды.Өз мінездерін толығырақ тани алады. Оқу құрал жабдықтарын дайындайды.

Фигуралар арқылы топқа бөлінеді.



Оқушының сабаққа деген қызығушылығы оянып, ынтасы артады




2

Үй тапсырмасын сұрау

14 мин

«Рөлдегі оқушылар» үйге берілген тапсырмаларын қорғайды.

  1. Зерттеушілер.1.1 Үзіндідегі қазақ, қырғыз ұлтына тән салт- дәстүр.1.2 ҰОС жылдарындағы тарихи жағдай. 1.3 Жылқы малының қасиеті.

  2. Әдебиетшілер 2.1 Үзіндідегі Әдеби- теориялық ұғымдар.

  3. Суретшілер. Үзінді желісі бойынша сурет салу.

  4. Ізденушілер.4.1 Үзінді желісі бойынша мақал-мәтел.

4.2 Картамен жұмыс.

Оқышылар үйге берілген тапсырмалары бойынша жұмыстарын қорғайды.


Оқушы өз мүмкіндіктеріне қарай тапсырма орындайды, тілі дамиды, ізденеді, еңбектенеді. проблеманы шеше біледі



Бағалау критерийлері

Сары-1балл

Қызыл-2балл

Жасыл-3балл



3

Пысықтау сабақ

15 мин


1.Ой шақыру стратегиясы. Проблемалық сұрақ қою арқылы тақырыпты анықтау. Сұрақ: Бүгінгі күні қырғыз, қазақ арасында дәл үзіндідегідей достық барма?

2. Үзіндідегі Ағыбай мен Төреқұл арасындағы достықты қалай бағалайсыңдар? Сұрақ қоя отырып оқушыны сөйлетемін.


3.Кітаптан дәлелдер іздеу. Кітаптан тауып оқыту.

4.Өз араларыңда осындай болашағы мықты, тамыры тереңге жайылар достық болады деп сенесіңдерме? Сұраққа жауап аламын.




Оқушылар проблемалық сұраққа өз көзқарастарын білдіре отырып, «Бар» немесе «Жоқ» деп екіге бөліне жауап береді. Өз пікірлерін дәлелдейді. 2.Оқушылар сұраққа жауап береді.

3.Мәтінге белгі қойып оқиды.




Оқушылар жеке өз бетімен ойланады, проблемалардың шешімін табу құзіреттілігі дамиды, өз пікірлеріне талдау жасауды үйренеді, белсенді тыңдайды.

Бағалау

Әр дұрыс сұраққа 1 балл жауап берген топқа қалған топ баға береді.




4

Бекіту

8 мин

Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар таратып беремін.

  1. Ағыбайлар қырғыз досы Төреқұл аулына бару сапарына неге ерекше мән берді, қандай сән-салтанатпен сайланып шықты?

  2. Төреқұл Ағыбайларды қалай қарсы алды?

  3. Әңгімедегі Саяқбай жылқышы қандай адам?

  4. «Біздің арамыздағы достықты осы балалар жалғастыратын болсын» деген Төреқұл сөзінің мәнісі неде?

  5. «Сыналған достық» дегенді қалай түсінесіңдер?

  6. Әңгімедегі Саяқбай шалға ауызша мінездеме бер.



Әр топ өз сұрақтарына жауап береді. Келесі екі топ қатесін тексереді, сұрақ қояды, бағалайды.



Талқылау дағдылары дамиды.Берілген карточка арқылы ақылдаса отырып, ортақ мәмілеге келеді. Ұйымшылдықтары артады.



Бағалау критерийлері

Әр дұрыс сұраққа 1 балл жауап берген топқа қалған топ баға береді.




5

6

7




Қорыту

Үйге тапсырма


Бағалау

5 мин


Сабақты талқылап қорытындылайды

Кері байланыс


Үй тапсырмасын тақтаға жазады,нұсқау береді. (Жылқы мінезінің шығармадағы бейнесі.)

Оқушылардың жинаған ұпайларына қарай және берген жауаптарына белсендіктеріне қарай бағалаймын



Ойларын жүйелейді,қорытындылайды,кері байланыс парағын толтырады

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады



Тақырыпты жүйелеп, жинақтап қорыту дағдысы дамиды





Сыныбы: 5 «А» Пәні: Қазақ әдебиеті Күні: 18.12.14ж Мұғалім: Омиралиева Қ.М.

Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынов «Өгіз бен бақа»

Сабақтың мақсаты: а) көркем шығарманың мазмұнын меңгерту, шығарманы оқып-үйретудің әдіс тәсілдерін дұрыс қолданып, талдай білуге баулу;

ә) оқушылардың өз ойын айта білуге, ойлау қабілетін арттыруға, шығармашылық ізденіске жол ашу;

б) оқушылардың білімін бақылау арқылы достыққа, адалдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері: 1. Топпен жұмыс істеуге машықтандыру. Топтаса отырып, бірін-бірі оқытуға үйрену.

2.Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

3.Алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Мазмұндау, сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелесу, жазбаша т.б

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, суреттер, маркер, стикер т.б

Пәнаралық байланыс: Тарих, Қазақ тілі.



Сабақ

кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін

нәтиже

Бағалау

1.

Ұйымдастыру

3 мин

Психологиялық ахуал: Оқушыларға геометриялық фигураларды таңдата отырып, өз мінез құлықтарын білуге көмектесемін. Жағымсыз іс-әрекеттен аулақ болуды ескертемін. Фигуралар арқылы топқа бөлу. Бағалау парағын тарату.

Оқышылар геометриялық фигураларды таңдайды.Өз мінездерін толығырақ тани алады. Оқу құрал жабдықтарын дайындайды.

Фигуралар арқылы топқа бөлінеді.



Оқушының сабаққа деген қызығушылығы оянып, ынтасы артады




2

Үй тапсырмасын сұрау


10 мин

Үйге берілген А.Сейдімбектің «Әйел ана» шығармасы бойынша бірнеше сұрақтар қойылады

1.Шығарма неге бұлай аталынған?

2. Шығармадағы аналардың ерлігі

3.Шығармаға қалай жоспар құрар едіңдер?

4. Шығармадан алған әсерлерің қандай?


Оқышылар үйге берілген әңгіме желісі бойынша топтаса отырып сұрақтарға жауап береді.

Оқушы өз мүмкіндіктеріне қарай тапсырма орындайды, тілі дамиды, ізденеді, еңбектенеді. проблеманы шеше біледі

Саусақпен бағалау



3

Ой шақыру

2мин

Тақырыпқа сай суреттер ілініп оқушыларға салыстыра суреттеу сұрақтары ұсынылады


Ойланады, ойларын жинақтап бір-бірін толықтырады

Тақырыпқа қажетті ақпаратты жинақтайды




4

Жаңа сабақ

(білу, түсіну,ойлау)



15 мин


1.А.Байтұрсынов өмірінен мағлұмат бере отырып оқушыларға мысал өлеңін өз беттерінше оқуды бұйырамын

2.өлең жолдарындағы түсінбеген сөздеріне көмек беремін.

3.Мысал өлеңдегі кейіпкерлердің іс-әрекетін, жағымсыз қырларын ашуға итермелеймін


Оқушылар өз беттерінше берілген мысал өлеңді оқып мазмұндайды.

Өлеңнің мазмұнын түсінеді, жаңа сөздер мен танысады

Топ басшысы әр дұрыс сұраққа 1ұпай қояды

5

Бекіту

10 мин

1.Күншілдік эссе жазу

2.Тақырыпқа сай мақал-мәтел

3.Шығарманың бір көрініс(сурет салу)

4. Шығарманы сахналау



Алған білімдерін жинақтап саралап, салыстыра өмірмен байланыстыра суреттейді.

Адамдардың жақсы жаман қасиеттерін бағалай алады

Әр топ бір- бірін бағалайды

6

7

8




Қорыту

Үйге тапсырма


Бағалау

5 мин

Сабақты талқылап қорытындылайды

Кері байланыс


Үй тапсырмасын тақтаға жазады,нұсқау береді. («Әлін білмеген әлек...» эссе жазу )

Оқушылардың жинаған ұпайларына қарай және берген жауаптарына белсендіктеріне қарай бағалаймын



Ойларын жүйелейді, қорытындылайды, кері байланыс парағын толтырады

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады



Тақырыпты жүйелеп,жинақтап қорыту дағдысы дамиды

Топ басшылар топтарын бағалайды


1. Шығарма неге бұлай аталынған?

2. Шығармадағы аналардың ерлігі

3. Шығармаға қалай жоспар құрар едіңдер?

4. Шығармадан алған әсерлерің қандай?
1. Күншілдік эссе жазу

2. Тақырыпқа сай мақал-мәтел

3. Шығарманың бір көрініс(сурет салу)

4. Шығарманы сахналау


Сыныбы: 5 «А» Пәні: Қазақ тілі Күні: 10.02.15ж Мұғалім: Омиралиева Қ.М. Сабақтың тақырыбы: Жаттығу жұмыстары Сабақтың мақсаты: Дауысты дыбыстардан түсінгендері бойынша жаттығу жұмыстарын орындату. Тереңірек талдай отырып түсіндіру. Сабақтың міндеттері: 1. Топпен жұмыс істеуге машықтандыру. Топтаса отырып, бірін-бірі оқытуға үйрену. 2.Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. 3.Алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету. Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың әдісі: Мазмұндау, сұрақ-жауап, түсіндіру, қолдану, жазбаша, талдау.т.б Ресурстар: оқулық, суреттер, маркер, стикер т.б. Пәнаралық байланыс: Тарих, Қазақ тілі.



Сабақ

кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін

нәтиже

Бағалау

1.

Ұйымдастыру

3 мин


Оқушылармен сәлемдесу. Топқа бөлу. Жағымды орта тудыру.

Оқу жабдықтарын дайындайды.. топқа бөлінеді.. ынтымақтаса отырып жұмыс бастайды.

Оқушының сабаққа деген қызығушылығы оянып, ынтасы артады




2

Үй тапсырмасын сұрау

10 мин


Фонетика нені зерттейді?

Дыбыс дегеніміз не?

Әріп деген не?

(қолдан, дәлелде, толықтыр)

Үйге берілген жаттығу жұмыстарын тексеру.


Оқышылар үйге берілген жаттығу жұмыстары арқылы сұрақтарға жауап береді.

Оқушы өз мүмкіндіктеріне қарай тапсырма орындайды, тілі дамиды, ізденеді, еңбектенеді. проблеманы шеше біледі

Екі жұлдыз бір тілек



3

Ой шақыру

кіріспе

2мин


Тақырыпқа сай «Ыстық орындық» әдісін қолдана отырып сұраймын


Ойланады, ойларын жинақтап бір-бірін толықтырады. Өз беттерінше сұрақ қояды.

Тақырыпқа қажетті ақпаратты жинақтайды




4

Жаңа сабақ

(білу, түсіну, ойлау)


15 мин



253-жаттығу

254-жаттығу ережелерге сай

255-жаттығу тапсырмалар

257-жаттығу орындалады.

258-жаттығу.


Оқушылар өз беттерінше берілген жаттығу жұмыстарын талапқа сай орындайды.

Ережені жетік түсінеді, жаңа ақпараттармен толығады.

Топ басшысы әр дұрыс сұраққа 1ұпай қояды

5

Бекіту

10 мин


«Кезбе тілші» әдісі арқылы сабақты бекіту.

Алған білімдерін жинақтап саралап, салыстыра өмірмен байланыстыра суреттейді.




Әр топ бір- бірін бағалайды

6

7

8




Қорыту

Үйге тапсырма

Бағалау


5 мин

Сабақты талқылап қорытындылайды

Кері байланыс


Үй тапсырмасын тақтаға жазады,нұсқау береді.

Оқушылардың жинаған ұпайларына қарай және берген жауаптарына белсендіктеріне қарай бағалаймын



Ойларын жүйелейді, қорытындылайды, кері байланыс парағын толтырады

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады



Тақырыпты жүйелеп,жинақтап қорыту дағдысы дамиды

Топ басшылар топтарын бағалайды
Мұғалім толықтырады.


Мұғалімнің рефлексиясы

1.Неге қол жеткізе алдым? 2.Неге қол жеткізе алмадым?

Сыныбы: 5 «А» Пәні: Қазақ әдебиеті Күні: 12.02.15ж Мұғалім: Омиралиева Қ.М. Сабақтың тақырыбы: Лашын құсты үйрекке салу Сабақтың мақсаты: Әңгіменің мазмұнымен таныстыру. Әдеби әңгімелерге деген қызығушылықтырын арттыру. Сабақтың міндеттері: 1. Топпен жұмыс істеуге машықтандыру. Топтаса отырып, бірін-бірі оқытуға үйрену. 2.Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. 3.Алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ . Сабақтың әдісі: Мазмұндау, сұрақ-жауап, түсіндіру, оқу, жазбаша, СТО т.б Ресурстар: оқулық, маркер, стикер т.б. Пәнаралық байланыс: Тарих, Қазақ тілі.



Сабақ

кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін

нәтиже

Бағалау

1.

Ұйымдастыру

3 мин


Оқушылармен сәлемдесу. Топқа бөлу. Жағымды орта тудыру.

Оқу жабдықтарын дайындайды.. топқа бөлінеді.. ынтымақтаса отырып жұмыс бастайды.

Оқушының сабаққа деген қызығушылығы оянып, ынтасы артады




2

Үй тапсырмасын сұрау

10 мин


М, Әуезов кім?

«Ақын қонақтар әңгімесінің» негізгі идеясы

Т.б сұрақтар

(Нақты, дәлелде, толықтыр)




Оқышылар үйге берілген Ақын қонақтар әңгімесі жөнінде бірнеше сұрақтарға жауап береді.

Оқушы өз мүмкіндіктеріне қарай тапсырма орындайды, тілі дамиды, ізденеді, еңбектенеді. проблеманы шеше біледі

Екі жұлдыз бір тілек



3

Ой шақыру

кіріспе

2мин


Тақырыпқа сай «Ыстық орындық» әдісін қолдана отырып оқушыларға сұрақтар қойғызамын, сұраймын.


Ойланады, ойларын жинақтап бір-бірін толықтырады. Өз беттерінше сұрақ қояды.

Тақырыпқа қажетті ақпаратты жинақтайды



Мұғалім тарапынан мадақтау

4

Жаңа сабақ

(білу, түсіну, ойлау)


15 мин



С.Мұқанов «Лашын» әңгімесін бөлімдерге бөліп оқытамын.

Оқушылар өз беттерінше Тақырыпқа сай ой-пікірлерін айтады.

Оқушылар түсінігін айту арқылы оқушылардың тіл байлығы дамиды.

Басбармақ әдісі арқылы бағалау

5

Бекіту

10 мин

«Кезбе тілші» әдісі арқылы сабақты бекіту.



Алған білімдерін жинақтап саралап, салыстыра өмірмен байланыстыра суреттейді.

Оқушылар ойларын еркін айту құқына ие болады

Әр топ бір- бірін бағалайды

6

7

8




Қорыту

Үйге тапсырма

Бағалау


5 мин

Сабақты талқылап қорытындылайды

Кері байланыс


Үй тапсырмасын тақтаға жазады, нұсқау беріледі.

Оқушылардың жинаған ұпайларына қарай және берген жауаптарына белсендіктеріне қарай бағалаймын


Ойларын жүйелейді, қорытындылайды, кері байланыс парағын толтырады

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады

Тақырыпты жүйелеп,жинақтап қорыту дағдысы дамиды



Топ басшылар топтарын бағалайды
Мұғалім толықтырады.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет