Сабақ Күні: 20. 10. 2014 Сынып: 5 Барлық оқушы саны: 22



Дата08.09.2017
өлшемі0,53 Mb.
#30346
түріСабақ

Шығыс Қазақстан облысы, Абай ауданы, Қасқабұлақ ауылы

М.Әуезов атындағы орта мектебі



Тарих пәнінің мұғалімі Ермекбаева Кенжегул Несіптайқызы
«Әл-Фараби-Шығыстың ғұлама ғалымы»

Сабақ

Күні: 20.10.2014

Сынып: 5

Барлық оқушы саны:22

Қатысқан оқушы:




Сілтеме:

Күнтізбелік жоспар,оқулық. Қазақстан тарихынан әңгімелер 5- сынып.




Тақырып:

Әл-Фараби-Шығыстың ғұлама ғалымы




Жалпы мақсаты:

Білімділік: Әл-Фарабидің өмірбаяны туралы мәлімет беріп, оның зерттеген ғылым салалары мен шығармаларына тоқталып, энциклопедиялық білімі бар ғұлама ғалым екендігін түсіндіру.

Тәрбиелік: ғалым шығармаларының тарихи маңызы жайында әңгімелей отырып,

оқушыларды ғылым-білімді сүюге, тарихи тұлғаларды құрметтеуге үйрету.

Дамытушылық: оқушылардың өздік ізденістерін , логикалық ойлау қабілеттерін арттыру, өз ойларын нақты тарихи фактілермен дәлелдеуге үйрету, теориялық білімдерін іс жүзінде қолдана білуге дағдыландыру.




Ресурстары:

оқулық,интерактивті тақта,карта,флипчарт.




Әдісі-тәсілдері:

тәсілі: жекелей,жұптық, топпен

Әдісі: Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, ой қозғау, өздік жұмыс, топтастыру, топтық жұмыс , сәйкестендіру, бірін-бірі оқыту.

Оқыту нәтижелері:

  • Хронологиямен жұмыс жасай алады;

  • Тарихи оқиғаларға сипаттама беріп, талдау жасай алады;

  • Терминдер мен ұғымдарға анықтама бере алады;

  • Тарихи тұлғалардың өмірі мен қызметі жайында мәлімет бере алады;

  • Жұптық, топтық жұмыстар негізінде ынтымақтастыққа үйреніп, шығармашылықпен жұмыс жасайды;

  • Өз бетінше зерттеу жұмыстарын жүргізуге үйренеді;

  • Дерек көздерімен жұмыс жасай алады;




Түйінді идеялар:

Әл-Фараби, шығармалары.




Дереккөздер:

Оқулық, хрестоматия, қосымша мәліметтер.




Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Модульдар




Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, түгендеу

Сынып атмосферасын реттеп, жақсы көңіл-күй қалыптастыру. Топқа бөліп, бағалау парақтарын таратады.

«Аудиториядағы заттар» бойынша бір-біріне тілек білдіреді.










Үй тапсырмасы

«Ғұндар»

«Аялдама» ойынының жүру барысымен таныстырады, аялдама сұрақтарын береді.


Әр топтағы оқушылар бірлесіп аялдама сұрақтарына жауап жазады:

1-аялдама-«»

2-аялдама-«»

3-аялдама-«»



Диалогтік оқыту




Жаңа тақырып


Қызығушылығын ояту

Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру үшін ғалымның суретін көрсетіп, сұрақтар қояды. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірлесе отырып анықтайды.

Слайдқа назар аударады.

«Бұл кім?», «Бұл тарихи тұлға туралы қайдан оқып-білдіңдер?» , «Бүгінгі сабақта не туралы білетін боласыңдар?» сұрағына жауап береді.



Мұғалімнің мадақтауы



Сыни тұрғыдан ойлау





Мағынаны ажырату


Барлық оқушыларға оқулықтағы мәтінмен танысып шығуға тапсырма береді.

Оқушылар оқулық мәтінімен танысып, топта бірлесіп, не туралы оқып-білгендерін айтады.

Топ басшыларының бағалауы

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер






Мұғалім оқушыларды сырттай бақылап,білім ,білік дағдыларын анықтап кері байланысқа шығады.

Әр топқа сұрақтар беріледі. №4 топқа қосымша оқулықтардан алынған мәтін беріледі.



«Ойлан.Жұптас.Пікірлес» жаттығуы бойынша сұраққа ойланып, бірнеше ойларын жазады:

1 топ-«Әл-Фарабидың өмірбаяны туралы не білдіңдер?»

2 топ-« Әл-Фарабидың оқып, білім алуы туралы не білдіңдер?»

3 топ- «Әл-Фараби қандай ғылым салаларын зерттеген?»



4 топ- қосымша деректерден үзінділер келтіреді.










Сергіту сәтін өткізу.


«Өзгерістерді тап!» ойыны бойынша сергіп,

ауыспалы топқа бөлінеді: «Хандар», «Батырлар», «Билер», «Жыраулар»










Ой толғаныс

Сабақ барысында меңгерген білімдерін пайдаланып, шығармашылықпен жұмыс жасау үшін тапсырма береді.

«Батырлар»-«Абылай бейнесі тарихи деректерде»-кластер құру.

«Хандар»-«Абылайдың сыртқы саясаты»-кластер құру.

«Жыраулар»- «Ерліктің, еркіндіктің туы-Абылай»- постер құрастырып, қорғайды.

«Билер»- «Абылай-қазақтың ұлы ханы»-ой толғау жазу.

«Екі жұлдыз,

бір тілек»

әдісі

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

«Кім?», «Қашан?», «Неліктен?» сұрақтарын беру.

«Кім?», «Қашан?», «Неліктен?» сұрақтарына топ мүшелері сұрақтар дайындайды.Орындықтарына стикер жабыстырылған оқушылар сұрақтарын оқиды.



Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер




Бағалау

Топ басшылары, мұғалім бағалайды.

Оқушының аты:

Ұпайы

1 ұпай

2 ұпай

3 ұпай

І топ басшысының бағалауы








ІІ топ басшысының бағалауы









Мұғалімнің бағалауы









Жины:

9 ұпай –«5», 7-8 ұпай –«4», 5-6 ұпай - «3», 3-4 ұпай – «2»




рефлексия

Сабақ жайлы өз ой пікірлерін А3 форматты бетіне стикер жабсырады(қағазға сабақтан алған әсерін жазады)




Үйге тапсырма

П. 9 оқуға.

Қосымша әдебиеттерден «Абылай хан» туралы дерек жинау.

Кескін картамен жұмыс- «Абылай ханның жорық жасаған елдері мен аймақтарын» белгілеу.




Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет