Шығыс Қазақстан облысы, Абай ауданы, Қасқабұлақ ауылы
М.Әуезов атындағы орта мектебі
Тарих пәнінің мұғалімі Ермекбаева Кенжегул Несіптайқызы
«Әл-Фараби-Шығыстың ғұлама ғалымы»
Сабақ
|
Күні: 20.10.2014
Сынып: 5
|
Барлық оқушы саны:22
Қатысқан оқушы:
|
|
Сілтеме:
|
Күнтізбелік жоспар,оқулық. Қазақстан тарихынан әңгімелер 5- сынып.
|
|
Тақырып:
|
Әл-Фараби-Шығыстың ғұлама ғалымы
|
|
Жалпы мақсаты:
|
Білімділік: Әл-Фарабидің өмірбаяны туралы мәлімет беріп, оның зерттеген ғылым салалары мен шығармаларына тоқталып, энциклопедиялық білімі бар ғұлама ғалым екендігін түсіндіру.
Тәрбиелік: ғалым шығармаларының тарихи маңызы жайында әңгімелей отырып,
оқушыларды ғылым-білімді сүюге, тарихи тұлғаларды құрметтеуге үйрету.
Дамытушылық: оқушылардың өздік ізденістерін , логикалық ойлау қабілеттерін арттыру, өз ойларын нақты тарихи фактілермен дәлелдеуге үйрету, теориялық білімдерін іс жүзінде қолдана білуге дағдыландыру.
|
|
Ресурстары:
|
оқулық,интерактивті тақта,карта,флипчарт.
|
|
Әдісі-тәсілдері:
|
тәсілі: жекелей,жұптық, топпен
|
Әдісі: Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, ой қозғау, өздік жұмыс, топтастыру, топтық жұмыс , сәйкестендіру, бірін-бірі оқыту.
|
Оқыту нәтижелері:
|
Хронологиямен жұмыс жасай алады;
Тарихи оқиғаларға сипаттама беріп, талдау жасай алады;
Терминдер мен ұғымдарға анықтама бере алады;
Тарихи тұлғалардың өмірі мен қызметі жайында мәлімет бере алады;
Жұптық, топтық жұмыстар негізінде ынтымақтастыққа үйреніп, шығармашылықпен жұмыс жасайды;
Өз бетінше зерттеу жұмыстарын жүргізуге үйренеді;
Дерек көздерімен жұмыс жасай алады;
|
|
Түйінді идеялар:
|
Әл-Фараби, шығармалары.
|
|
Дереккөздер:
|
Оқулық, хрестоматия, қосымша мәліметтер.
|
|
Сабақтың барысы:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Модульдар
|
|
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Сәлемдесу, түгендеу
Сынып атмосферасын реттеп, жақсы көңіл-күй қалыптастыру. Топқа бөліп, бағалау парақтарын таратады.
|
«Аудиториядағы заттар» бойынша бір-біріне тілек білдіреді.
|
|
|
|
Үй тапсырмасы
|
«Ғұндар»
«Аялдама» ойынының жүру барысымен таныстырады, аялдама сұрақтарын береді.
|
Әр топтағы оқушылар бірлесіп аялдама сұрақтарына жауап жазады:
1-аялдама-«»
2-аялдама-«»
3-аялдама-«»
|
|
Диалогтік оқыту
|
|
Жаңа тақырып
|
Қызығушылығын ояту
Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру үшін ғалымның суретін көрсетіп, сұрақтар қояды. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірлесе отырып анықтайды.
|
Слайдқа назар аударады.
«Бұл кім?», «Бұл тарихи тұлға туралы қайдан оқып-білдіңдер?» , «Бүгінгі сабақта не туралы білетін боласыңдар?» сұрағына жауап береді.
|
Мұғалімнің мадақтауы
|
Сыни тұрғыдан ойлау
|
|
Мағынаны ажырату
|
Барлық оқушыларға оқулықтағы мәтінмен танысып шығуға тапсырма береді.
|
Оқушылар оқулық мәтінімен танысып, топта бірлесіп, не туралы оқып-білгендерін айтады.
|
Топ басшыларының бағалауы
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
|
|
Мұғалім оқушыларды сырттай бақылап,білім ,білік дағдыларын анықтап кері байланысқа шығады.
Әр топқа сұрақтар беріледі. №4 топқа қосымша оқулықтардан алынған мәтін беріледі.
|
«Ойлан.Жұптас.Пікірлес» жаттығуы бойынша сұраққа ойланып, бірнеше ойларын жазады:
№1 топ-«Әл-Фарабидың өмірбаяны туралы не білдіңдер?»
№2 топ-« Әл-Фарабидың оқып, білім алуы туралы не білдіңдер?»
№3 топ- «Әл-Фараби қандай ғылым салаларын зерттеген?»
№4 топ- қосымша деректерден үзінділер келтіреді.
|
|
|
|
Сергіту сәтін өткізу.
|
«Өзгерістерді тап!» ойыны бойынша сергіп,
ауыспалы топқа бөлінеді: «Хандар», «Батырлар», «Билер», «Жыраулар»
|
|
|
|
Ой толғаныс
|
Сабақ барысында меңгерген білімдерін пайдаланып, шығармашылықпен жұмыс жасау үшін тапсырма береді.
|
«Батырлар»-«Абылай бейнесі тарихи деректерде»-кластер құру.
«Хандар»-«Абылайдың сыртқы саясаты»-кластер құру.
«Жыраулар»- «Ерліктің, еркіндіктің туы-Абылай»- постер құрастырып, қорғайды.
«Билер»- «Абылай-қазақтың ұлы ханы»-ой толғау жазу.
|
«Екі жұлдыз,
бір тілек»
әдісі
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
|
«Кім?», «Қашан?», «Неліктен?» сұрақтарын беру.
|
«Кім?», «Қашан?», «Неліктен?» сұрақтарына топ мүшелері сұрақтар дайындайды.Орындықтарына стикер жабыстырылған оқушылар сұрақтарын оқиды.
|
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
|
|
Бағалау
|
Топ басшылары, мұғалім бағалайды.
-
Оқушының аты:
|
Ұпайы
|
1 ұпай
|
2 ұпай
|
3 ұпай
|
І топ басшысының бағалауы
|
|
|
|
ІІ топ басшысының бағалауы
|
|
|
|
Мұғалімнің бағалауы
|
|
|
|
Жины:
|
9 ұпай –«5», 7-8 ұпай –«4», 5-6 ұпай - «3», 3-4 ұпай – «2»
|
|
рефлексия
|
Сабақ жайлы өз ой пікірлерін А3 форматты бетіне стикер жабсырады(қағазға сабақтан алған әсерін жазады)
|
|
Үйге тапсырма
|
П. 9 оқуға.
Қосымша әдебиеттерден «Абылай хан» туралы дерек жинау.
Кескін картамен жұмыс- «Абылай ханның жорық жасаған елдері мен аймақтарын» белгілеу.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |