Білімділік: «Өлкетану»факультатив курсы туралы түсінік қалыптастыру.
Дамыту: географиядан алған білімдерін пысықтап,бекіту
Тәрбиелік: туған жер табиғатына қызығушылықтарын туғызу.
Сабақ көрнекілігі
Кесте ,суреттер
Болжамдап отырған нәтиже:
«Өлкетану»факультатив курсы туралымеңгерген тұлға
Түйінді идея
білім көздері,
Орындалатын іс-әрекеттер
кезеңі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушы әрекеті
Ұйым
дастыру
Сабаққа қажетті құралдарды атайды.
Қызығушы лығын ояту
Өлкетану пәні не үшіін керек? Біздің өлкеміз қалай аталады?
Өлкеміздің қандай ерекшеліктері бар?
Ойларын айтады.
Мағынаны таныту
«Өлкетану» пәнінені оқытады, курстың мақсаттары мен міндеттері, білім көздері, аумақтың географиялық орны және көлемі (өлкенің, ауылдың, қаланың), елді мекендердің (әкімшілік, экономикалық, ғылыми, туристік, рекреациялық, мәдени, мәдени-тарихи, рухани орталықтар) маңызы және ерекшеліктері;
7 - сыныпта өлкетану факультативтік курс ретінде аптасына 1 сағат, жылына 34 сағат оқытылады.
Сұрақтарға жауап береді.
Табиғатты сипаттайды.
Ойтолға
ныс
Өлкенің географиялық орнын сипаттатады.
Өз білгендері бойынша сипаттайды.
Үйге тапсырма
Өз өлкесі туралы білетіндерін жинақтап жазады.
Күнделікке жазып алады.
Бағалау
Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.
Берілген бағаларын талдайды.
Рефлексия
Курс туралы ойларын айтқызады.
Курс туралы ойларын айтады.
Тексерген Б.Омарова
7-сынып
Өлкетану 16.09.16
Тақырыбы
Туризм негіздерімен танысу карталармен жұмыс істеу
Мақсаты:
Білімділік: Туризм негіздерітуралы түсінік қалыптастыру.
Дамыту: карталармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;
Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа баулу
Сабақ көрнекілігі
План,карта
Болжамдап отырған нәтиже:
Туризм негіздеріментанысқан тұлға
Түйінді идея
План,карта, маршрут,шартты белгі
Орындалатын іс-әрекеттер
кезеңі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушы әрекеті
Ұйым
дастыру
Сабаққа қажетті құралдарды атайды.
Қызығушы лығын ояту
Карта деген не? Карта не үшін керек?
Картаның қандай түрлерін білесіңдер?
План деген не?
Карта мен планның айырмашылығы неде?
Меңгергенде рін баяндайды.
Мағынаны таныту
Өлкетануда қолданылатын карталардың түрлері,бағдарлау (бағытты анықтау) негіздері, компас,жергілікті жерде және картада азимутты анықтау, полярлық және маршруттық түсіру тәсілдерімен жергілікті жердің планын жасау технологиялары, шартты белгілерді пысықтатады.
Туризм деген не?
Туризмнің қандай түрлерін білесіңдер?
Адамдар неге туризммен айналысады?
Туристерге қандай құралдар керек?
Туристер қандай көліктерді пайдаланады?
Сұрақтарға жауап береді.
Ойтолға
ныс
Тез жауап бер:
Азимут –
Полярлық түсіру –
Маршруттық түсіру-
Тез жауап береді.
Үйге тапсырма
Саяхатқа арналған сызба даярлау
Күнделікке жазып алады.
Бағалау
Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.
Рефлексия
Білемін Білдім Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.
Стикерге жазады
Тексерген Б.Омарова
7-сынып
Өлкетану 23.09.16
Тақырыбы
Туризм негіздерімен танысу карталармен жұмыс істеу
Мақсаты:
Білімділік: Туризм негіздерітуралы түсінік қалыптастыру.
Дамыту: карталармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;
Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа баулу
Сабақ көрнекілігі
План,карта
Болжамдап отырған нәтиже:
Туризм негіздеріментанысқан тұлға
Түйінді идея
План,карта, маршрут,шартты белгі
Орындалатын іс-әрекеттер
кезеңі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушы әрекеті
Ұйым
дастыру
Сабаққа қажетті құралдарды атайды.
Қызығушы лығын ояту
Алдарыңдағы карталардың топтарын анықтаңдар.
Шартты белгілерді еске түсіреді.
Карталарды топқа бөліп орналастырады
Мағынаны таныту
Бағдарлау деген не? Бағытты анықтау негіздерін атаңдар, компас не үшін керек?
Жергілікті жерде және картада азимутты қалай анықтауға болады?
Полярлық және маршруттық түсіру тәсілдері не үшін керек?
туристіктехника негіздері (шатырды орнату, заттарды салу,
Арқанды (жіпті) байлаудың қандай әдістерін білесіңдер?,
Өткелдерден өту кезінде қандай тәсілдер пайдаланылады?
Алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін атаңдар.
Сұрақтарға жауап береді.
Ойтолға
ныс
«Экскурсия кезіндегі қауіпсіздік ережелері сақтамау салдары»
Ойларын айтады.
Үйге тапсырма
Арқанды әртүрлі байлауға жаттығу.
Күнделікке жазып алады.
Бағалау
Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.
Рефлексия
Білемін Білдім Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.
Стикерге жазады
Тексерген Б.Омарова
7-сынып
Өлкетану 30.09.16
Тақырыбы
Өлке аумағының жер бедері
Мақсаты:
Білімділік: Өлке аумағының жер бедерітуралы түсінік қалыптастыру.
Дамыту: картадан жер бедерін анықтау дағдыларын дамыту;
Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа баулу
Сабақ көрнекілігі
План,карта
Болжамдап отырған нәтиже:
Өлке аумағының жер бедерімен танысқан тұлға
Түйінді идея
Итшоқы,Шатыртас,Қарлығаш, Шайтансай
Орындалатын іс-әрекеттер
кезеңі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушы әрекеті
Ұйым
дастыру
Сабаққа қажетті құралдарды атайды.
Қызығушы лығын ояту
Жер бедері деген не? Жер бедері қай картада беріледі? Жер бедерін картадан қалай ажыратады?
Біздің өлкеде қандай жер бедерлері бар?
Сұрақтарға жауап береді
Мағынаны таныту
Жер бедері Тау Жазық
Жетісу Алатауы Тегіс
Итшоқы,Шатыртас,
Қарлығаш
Кластер құрады
Ойтолға
ныс
«Менің өлкем» тақырыбында эссе жазады.
эссе жазады.
Бағалау
Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.
Рефлексия
Білемін Білдім Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.