Тақырып
|
3.1 Бағдарламалау тілі және жүйелері
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні : Баширова Айдана
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
|
Оқу мақсаты
|
7.1.2.1 «Бағдарламалау жүйесін» және «Бағдарламалау тілдері» ұғымдарын ажырыта білу
|
Сабақ мақсаты
|
Бағдарламалау тілдерін біледі және ажырыта алады.
Бағдарламалау тілдері туралы тапсырмаларды орындайды.
Бағдарламалау тіліндерінің тарихы туралы ақпараттарды біледі.
Бағдарламалау тілдерінің тарихына жоба жасай алады.
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері
|
Білу, түсіну, талдау, жинақтау
|
Бағалау критерийлері
|
Барлық оқушылар:
Бағдарламалау тілі және жүйелері туралы біледі, сипаттай алады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Бағдарламалау тілінің тарихын біледі.
Кейбір оқушылар:
Бағдарламалау тілідерінің тарихы туралы дәптерге мәліметтер жинақтап, жоба жасайды.
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Алгоритм тілі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
3 – минуттық әңгіме
Түсіну.
Оқулықпен жұптық жұмыс.
10 минут
Сабақтың ортасы
Қолдану
8 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгелдеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
«Ой қозғау» әдісі арқылы диалогтық қарым-қатынасқа түседі. Оқушылар ортаға шығып шеңбер болып тұрып «Алгоритм» бойынша әңгіме жүргізеді.
Жаңа тақырыпты ссылканы ашып оны қарап шығу. Түсінгендерін ауызша , қысқаша айтады.
https://www.youtube.com/watch?v=wm8IRkPktmg
Жұптық жұмыс жасайды.
Тапсырмалар:
|
АКТ
Стикерлер
Оқулық,
Постер
Оқулық, АКТ, дәптер
|
Дескриптор :Білім алушыға
Бағдарламалау тілдерінің тізімін құрады
Бағдарламалар түрлеріне қарай ажырата алады
|
«Іздеген жетер мұратқа»
Практикалық жұмыс 14 мин
|
Жеке тапсырма .
Ғаламтор беттерінен «Бағдарламалау тілдерінің даму тарихы» тақырыбында ақпараттық ізденіс жасаңдар. Осы тақырыпта кіші жоба жұмысын дайындаңдар.
Дескриптор :Білім алушыға
Бағдарламалау тілдерінің тарихы жайлы ғаламтордан ақпарат жинақтайды.
Бағдарламалау тілдерінің тарихына жоба дайындайды.
|
Смайликтер
Оқулық, АКТ, интернет
Смайликтер
Оқулық, АКТ, А4 қағазы
|
Сабақтың соңы
Жинақтау
7 – мин
|
«Ойлан бірік, бөліс» әдісі. Жеке жұмыс
Оқушылар жеке талқылау арқылы тапсырманы орындайды
Оқушыларға берілген сұрақтарға жауап береді.:
Бағдарламалау тілдерінің қандай түрлері бар?
Төменгі және жоғары деңгейлі бағдарламалау тілдерінің айырмашылығын түсіндіріңдер?
Компилятордың көмегіне не үшін жүгінеміз?
Lazarus бағдарламасы қай жылдары пайда болды.
Бағдарламалау тілдерінің жіктелуін қалай түсіндіресіңдер?
Lazarus бағдарламалау ортасының қандай ерекшеліктері бар?
Дескриптор:Білім алушыға
Білім алушылар берілген сұрақтар мен тапсырмалды топта талқылайды.
Сұрақтарға дұрыс жауап береді
|
Кері байланыс
2-мин
|
Оқушылар ББТ кестесін толтырады
Бүгінгі сабақтан алған әсерім?
|
Білгенім? Білгім келеді?
|
Тапсырманы орындаудағы туындаған
қиыншылықтар?
|
|
|
|
|
Үлестірме қағаздары
|
Үйге тапсырма
1-мин
|
§3.1 Бағдарламалау тілі және жүйелері оқып келу.
§3.2 Жобаның интерфейсі тақырыбына шолу жасандар.
|