Сабақ тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың графиктері мен қасиеттері
|
Мектеп: Ш. Бектасов ЖОМ КММ
|
Күні: 25.10.2017 ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Акрамов Е.
|
Сынып: 10 «Ә»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастырады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: тригонометриялық функцияларды, олардың түрлерін біледу.
Оқушылардың басым бөлігі:тригонометриялық функциялардың графигін сыза біледу.
Кейбір оқушылар:тригонометриялық функциялардың қасиеттері мен графиктерін біледі, қолдана алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминологи: ширек, период, экстремумдар, тік асимптоталар, жұптық пен тақтық.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тілдеріндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамыз:
Қазақша
|
Русский
|
English
|
айнымалы
|
Переменное
|
Variable
|
Бейнелеу
|
Изображение
|
Image
|
Жиын
|
Множества
|
Set
|
Анықталу облысы
|
Область определения
|
Domain
|
Мәндер облысы
|
Область значения
|
Range
|
Күрделі функция
|
Коипозиция функции
|
Composite function
|
Кері
|
Обратная функция
|
inverse
|
Тұрақты
|
Постоянная
|
Constant
|
Өсу
|
Возрастающая
|
Increasing
|
Кему
|
Убывающая
|
Decreasing
|
Жұп
|
Четный
|
Even
|
Тақ
|
Нечетный
|
Odd
|
Арнайы функциялар
|
Специальные функции
|
Special function
|
Бөліктік функциялар
|
Кусочные функции
|
Picewise function
|
Модуль функция
|
Функция под знаком Модуля
|
Absolute value function
|
Сигнум функция
|
Сигнум функция
|
Sign function
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың алты негізгі бағыты – бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарлдамасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу.
|
Пәнаралықбайланыстар
|
Физика, география, астрономия
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі – демонстрациялық материалдар, фигуралар.
|
Алдыңғы білім
|
у=sinx, y=cosx, y=tgx, y=ctgx функцияларының қасиеттері мен графиктері, сызбалары.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Оқыту ресурстары
|
Басы
10 минут
|
Ұйымдастыру сәті.
Үй жұмысын сұрау.
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл».
Бірінші топтың тапсырмалары.
№
|
Тапсырма
|
Жауабы
|
1
|
Отбасында екі қыз бар және олардың әрқайсысында үш ініден бар. Отбасында қанша бала бар?
|
5
|
2
|
Келесі санды тап: 8, 13, 28, 53, 88, …
|
133
|
3
|
Кестедегі заңдылықты анықтап сұрақ белгісінің орнындағы санды тап?
|
24
|
4
|
Егер Әсемнің осыдан үш жыл алдыңғы жасы үш жылдан кейінгі жасынан үш есе кіші болса, онда Әсемнің қазіргі жасын тап?
|
6
|
5
|
Асқар мен Айман сәйкес поездтың басы мен соңынан жетінші вагонға отырды. Егер олар бір вагонға отырған болса, онда поездта неше вагон бар?
|
13
|
Екінші топтың тапсырмалары.
№
|
Тапсырма
|
Жауабы
|
1
|
Отбасында Арманның үш қарындасы мен екі ағасы, ал Айзеренің үш ағасы мен екі сіңлісі бар. Отбасында қанша бала бар?
|
6
|
2
|
Келесі санды тап: 9, 13, 27, 51, 85, …
|
129
|
3
|
Кестедегі заңдылықты анықтап сұрақ белгісінің орнындағы санды тап?
|
27
|
4
|
Егер Әсемнің осыдан төрт үш жыл алдыңғы жасы төрт жылдан кейінгі жасынан үш есе кіші болса, онда Әсемнің қазіргі жасын тап?
|
8
|
5
|
Асқар мен Айман сәйкес поездтың басы мен соңынан тоғызыншы вагонға отырды. Егер олар бір вагонға отырған болса, онда поездта неше вагон бар?
|
17
|
|
|
Негізгі бөлім
Тақырыпты ашу
25 мин
|
Сабақта негізгі тригонометриялық функциялардың қасиеттерін меңгеріп, қарапайым түрлендірулер көмегімен олардың графигін салудың алгоритмін қолдана отырып тригонометриялық функциялардың графиктерін салуды қарастырамыз.
Енді тригонoметриялық функцияның графигін салуға тоқталайық
Слайдтан
№1
№2 |
Достарыңызбен бөлісу: |