Сабақ "Менің отбасым" Сабақтың мақсаты: Отбасы тақырыбына байланысты сөздік қорларын молайту. Сабақтың міндеттері: • Тәуелдік жалғауды бекіту



Дата13.02.2017
өлшемі117,74 Kb.
#9183
түріСабақ
Ашық сабақ "Менің отбасым"
Сабақтың мақсаты: Отбасы тақырыбына байланысты сөздік қорларын молайту.
Сабақтың міндеттері:
• Тәуелдік жалғауды бекіту.
• Әр оқушы өз отбасына байланысты сұрақ-жауап арқылы тілдерін дамыта отырып сөз қорларын байыту, ойлау қабілеттерін арттыру. Сөйлей білуге үйрету.
• Отбасы мүшелерімен туыстықты тани отырып, өзара сыйластыққа, қамқор болуға бейімдеу, әдептілікке баулу.
Сабақтың көрнекілігі: Отбасы мүшелерінің суреттері.
Сабақтың түрі: тіл дамыту
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
А) амандасу
Ә) оқу-тәрбие жұмысына даярлау
-Сәлеметсіздер ме, балалар.
-Қазір қандай сабақ?
-Қазақ тілі нешінші сабақ?
-Қазақ тілі сабағында не істейміз?
- Қазір қай мезгіл?
-Күз айлары нешеу?
-Қазір қай ай?
-Аптаның қай күні?
-Бүгін нешесі?
II. Үй жұмысын тексеру.
Мақал-мәтелдерді жатқа айтқызу.
1. Ата – бәйтерек, Бала –жапырақ.
2. Ананың сүт- бал, Баланың тілі – бал.
3.Ананың көркі –алдындағы баласы.
4. Ата –ананының ақылы сайрап жатқан жолмен тең.
5. Ағаны көріп іні өсер, Апаны көріп сіңлң өсер.
6. Ата асқар тау,Ана –бауырындағы бұлақ, бала-жағасындағы құрақ.
-Балалар осы мақал-мәтелдер кімдер туралы айтылған?
- Ата, ана, бала, аға, апа туралы. Осыларды бір сөзбен қалай айтуға болады?
( Отбасы мүшелері)
-Ендеше, балалар , өзіндік маңызы бар, бүгінгі сабақтың тақырыбы:
«Менің отбасым».
Сабақтың мақсатын айтамыз.
III. Жаңа сабақта. 
Сұрақ –жауап (балаларға сұрақ қою).
-Сенің отбасыңда неше адам бар?
-Олар кімдер?
Олар қайда жұмыс істейді?
Сөздікпен жұмыс.
1-ші мұғалім оқиды.
2-ші оқушылар оқиды.
3-ші қазақшасын алып тастап, орысшасын қалдырамын. Балалар қазақша аудармасын табады.
.Ұшқыш –летчик
. Мамандық – профессия 
. Зейнеткер – пенсионер 
. Шағын – небольшой, маленький
. Тату – дружный (-ая, - ое)
.Әуежай – аэродром
Мәтінмен жұмыс.
1-ші мұғалім оқиды.
2-ші оқушылар оқиды.
Менің отбасым.
Біздің отбасымыз үлкен. Олар атам, әжем, әкем, шешем, ағам, қарындасым және мен. Атам мен әжем –зейнеткерлер. Әкем-ұшқыш. Ол әуежайда жұмыс істейді. Шешем –мұғалім. Ол мектепте жұмыс істейді. Ағам –студент. Қарындасым кішкентай. Ол балабақшаға барады. Мен төртінші сыныпта оқимын.
Біздің отбасымыз тату.
3-ші аударамыз.
4-ші сұраққа жауап береді (сурет бойынша).
-Менің әкең қайда жұмыс істейді?
-Сенің шешең қайда жұмыс істейді?
- Атаң, әжең бар ма?
-Олар қайда?
-Ағаң қайда оқиды?
-Қарындасың (сіңлің) қайда барады?
Сергіту сәті.
«Әрқашан күн сөнбесін».
Сурет бойынша мамандықтары бар, иелерін табу.
-Балабақша
-Мынау не? – Бұл –балабақша.
-Балабақшаға кім барады?
-Балабақшаға қарындасым, інім, сіңлім барады.
-Мектеп.
-Мынау не? – Бұл – мектеп.
- Мектепте кім жұмыс істейді?
- Мектепте шешем мұғалім болып жұмыс істейді.
- Мектепте кім оқиды?
- Мектепте мен (оқушылар ) оқимын.
-Әуежай.
- Мынау не? – Бұл – әуежай.
-Әуежайда кім жұмыс істейді?
- Әуежайда әкем ұшқыш болып жұмыс істейді.
-Үй.
- Мынау не? – Бұл – үй.
- Үйде кімдер бар?
- Үйде атам мен әжем бар. Олар – зейнеткерлер.
-Университет.
-Мынау не? – Бұл – университет.
-Университетте кім оқиды?
-Университетте ағам оқиды.
-Балалар, қазақ тілінде неше жалғау бар? Қандай жалғауларды білеміз?
-Ендеше, балалар, қазір отбасы мүшелері туралы сөздерді тәуелдейміз, сөздерді аударамыз.
Оқушыларға парақтарға жазылған тапсырмаларды таратып беремін.
*летчик *маленький, небольшой
*профессия *дружный
*пенсионер *аэродром
Тәуелдік жалғау
I Менің қарындас... , ата... , іні ... .
II Сенің қарындас..., ата... , іні... .
II Сіздің қарындас..., ата... , іні ... .
III Оның қарындас..., ата..., іні... .
Сөз тіркесін , сөйлем құрастыру.
*
**
***
****
*****
Отбасы.
Менің отбасым.
Менің отбасым үлкен.
Менің отбасым тату тұрады.
Отбасымда әкем, шешем, ағам бар.
Оқушылардың тапсырмаларын тексеріп шығу.
Сабақты бекіту.
Әр оқушыға отбасыңда неше адам бар? Отбасың қандай? Отбасың қалай тұрады? – деп сұрақ қойып, үстел басына отбасы мүшелерін жинату (шақыру).
-Менің отбасымда алты адам бар.
-Мынау –мен.
-Мынау – менің атам.
-Мынау – менің әкем.
-Мынау – менің шешем.
-Мынау – менің ағам.
-Мынау- менің қарындасым.
-Менің отбасым үлкен.
-Отбасым тату тұрады. 

Оқушылардың сабақты қалай меңгергенін білу үшін тестік жұмыс таратылады.
• Мақалдың жалғасын тап.
Ағаны көріп іні өсер,
--------------------------
• Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі –қай тіл?
а) орыс тілі в) өзбек тілі с)неміс тілі д) ағылшын тілі е) қазақ тілі
3. Отбасыңда неше адам бар?
4.Әуежайда кім жұмыс істейді?
а) ағам в) әкем с) әжем д) атам е) інім
5. Қарындасың, сіңлің, інің қайда барады?
а) мектепке в) жұмысқа с) балабақшаға д) спорт кешеніне е) ғарышқа

Қане, балалар, мәтінді кім әңгімелейді? (оқушыларға мәтіннің мазмұнын айтқызу).
Тәрбиелік мәні.
Балалар отбасы мүшелеріне қандай қызмет етуіміз керек? Не істеу керек? (Отбасы мүшелерін құрметтеу, сыйлау, оларға көмектесу керек).
Оқушыларды еңбектеріне қарай бағалау, мадақтау, алғыс айту. 

Мұғалімнің сөзі: Жақсыларға жақын бол,
Отбасыңмен тату бол,
Ата-анаңның көзі бол,
Сөнбейтұғын нұры бол!- деп сабақты аяқтаймыз.

Үйге тапсырма: 1. деңгей – мәтінді әңгімелейді.
2. деңгей – сұхбат (диалог) құрастырады.
3. деңгей - сөздер жаттайды. Ашық сабақ "Менің отбасым"
Сабақтың мақсаты: Отбасы тақырыбына байланысты сөздік қорларын молайту.
Сабақтың міндеттері:
• Тәуелдік жалғауды бекіту.
• Әр оқушы өз отбасына байланысты сұрақ-жауап арқылы тілдерін дамыта отырып сөз қорларын байыту, ойлау қабілеттерін арттыру. Сөйлей білуге үйрету.
• Отбасы мүшелерімен туыстықты тани отырып, өзара сыйластыққа, қамқор болуға бейімдеу, әдептілікке баулу.
Сабақтың көрнекілігі: Отбасы мүшелерінің суреттері.
Сабақтың түрі: тіл дамыту
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
А) амандасу
Ә) оқу-тәрбие жұмысына даярлау
-Сәлеметсіздер ме, балалар.
-Қазір қандай сабақ?
-Қазақ тілі нешінші сабақ?
-Қазақ тілі сабағында не істейміз?
- Қазір қай мезгіл?
-Күз айлары нешеу?
-Қазір қай ай?
-Аптаның қай күні?
-Бүгін нешесі?
II. Үй жұмысын тексеру.
Мақал-мәтелдерді жатқа айтқызу.
1. Ата – бәйтерек, Бала –жапырақ.
2. Ананың сүт- бал, Баланың тілі – бал.
3.Ананың көркі –алдындағы баласы.
4. Ата –ананының ақылы сайрап жатқан жолмен тең.
5. Ағаны көріп іні өсер, Апаны көріп сіңлң өсер.
6. Ата асқар тау,Ана –бауырындағы бұлақ, бала-жағасындағы құрақ.
-Балалар осы мақал-мәтелдер кімдер туралы айтылған?
- Ата, ана, бала, аға, апа туралы. Осыларды бір сөзбен қалай айтуға болады?
( Отбасы мүшелері)
-Ендеше, балалар , өзіндік маңызы бар, бүгінгі сабақтың тақырыбы:
«Менің отбасым».
Сабақтың мақсатын айтамыз.
III. Жаңа сабақта. 
Сұрақ –жауап (балаларға сұрақ қою).
-Сенің отбасыңда неше адам бар?
-Олар кімдер?
Олар қайда жұмыс істейді?
Сөздікпен жұмыс.
1-ші мұғалім оқиды.
2-ші оқушылар оқиды.
3-ші қазақшасын алып тастап, орысшасын қалдырамын. Балалар қазақша аудармасын табады.
.Ұшқыш –летчик
. Мамандық – профессия 
. Зейнеткер – пенсионер 
. Шағын – небольшой, маленький
. Тату – дружный (-ая, - ое)
.Әуежай – аэродром
Мәтінмен жұмыс.
1-ші мұғалім оқиды.
2-ші оқушылар оқиды.
Менің отбасым.
Біздің отбасымыз үлкен. Олар атам, әжем, әкем, шешем, ағам, қарындасым және мен. Атам мен әжем –зейнеткерлер. Әкем-ұшқыш. Ол әуежайда жұмыс істейді. Шешем –мұғалім. Ол мектепте жұмыс істейді. Ағам –студент. Қарындасым кішкентай. Ол балабақшаға барады. Мен төртінші сыныпта оқимын.
Біздің отбасымыз тату.
3-ші аударамыз.
4-ші сұраққа жауап береді (сурет бойынша).
-Менің әкең қайда жұмыс істейді?
-Сенің шешең қайда жұмыс істейді?
- Атаң, әжең бар ма?
-Олар қайда?
-Ағаң қайда оқиды?
-Қарындасың (сіңлің) қайда барады?
Сергіту сәті.
«Әрқашан күн сөнбесін».
Сурет бойынша мамандықтары бар, иелерін табу.
-Балабақша
-Мынау не? – Бұл –балабақша.
-Балабақшаға кім барады?
-Балабақшаға қарындасым, інім, сіңлім барады.
-Мектеп.
-Мынау не? – Бұл – мектеп.
- Мектепте кім жұмыс істейді?
- Мектепте шешем мұғалім болып жұмыс істейді.
- Мектепте кім оқиды?
- Мектепте мен (оқушылар ) оқимын.
-Әуежай.
- Мынау не? – Бұл – әуежай.
-Әуежайда кім жұмыс істейді?
- Әуежайда әкем ұшқыш болып жұмыс істейді.
-Үй.
- Мынау не? – Бұл – үй.
- Үйде кімдер бар?
- Үйде атам мен әжем бар. Олар – зейнеткерлер.
-Университет.
-Мынау не? – Бұл – университет.
-Университетте кім оқиды?
-Университетте ағам оқиды.
-Балалар, қазақ тілінде неше жалғау бар? Қандай жалғауларды білеміз?
-Ендеше, балалар, қазір отбасы мүшелері туралы сөздерді тәуелдейміз, сөздерді аударамыз.
Оқушыларға парақтарға жазылған тапсырмаларды таратып беремін.
*летчик *маленький, небольшой
*профессия *дружный
*пенсионер *аэродром
Тәуелдік жалғау
I Менің қарындас... , ата... , іні ... .
II Сенің қарындас..., ата... , іні... .
II Сіздің қарындас..., ата... , іні ... .
III Оның қарындас..., ата..., іні... .
Сөз тіркесін , сөйлем құрастыру.
*
**
***
****
*****
Отбасы.
Менің отбасым.
Менің отбасым үлкен.
Менің отбасым тату тұрады.
Отбасымда әкем, шешем, ағам бар.
Оқушылардың тапсырмаларын тексеріп шығу.
Сабақты бекіту.
Әр оқушыға отбасыңда неше адам бар? Отбасың қандай? Отбасың қалай тұрады? – деп сұрақ қойып, үстел басына отбасы мүшелерін жинату (шақыру).
-Менің отбасымда алты адам бар.
-Мынау –мен.
-Мынау – менің атам.
-Мынау – менің әкем.
-Мынау – менің шешем.
-Мынау – менің ағам.
-Мынау- менің қарындасым.
-Менің отбасым үлкен.
-Отбасым тату тұрады. 

Оқушылардың сабақты қалай меңгергенін білу үшін тестік жұмыс таратылады.
• Мақалдың жалғасын тап.
Ағаны көріп іні өсер,
--------------------------
• Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі –қай тіл?
а) орыс тілі в) өзбек тілі с)неміс тілі д) ағылшын тілі е) қазақ тілі
3. Отбасыңда неше адам бар?
4.Әуежайда кім жұмыс істейді?
а) ағам в) әкем с) әжем д) атам е) інім
5. Қарындасың, сіңлің, інің қайда барады?
а) мектепке в) жұмысқа с) балабақшаға д) спорт кешеніне е) ғарышқа

Қане, балалар, мәтінді кім әңгімелейді? (оқушыларға мәтіннің мазмұнын айтқызу).
Тәрбиелік мәні.
Балалар отбасы мүшелеріне қандай қызмет етуіміз керек? Не істеу керек? (Отбасы мүшелерін құрметтеу, сыйлау, оларға көмектесу керек).
Оқушыларды еңбектеріне қарай бағалау, мадақтау, алғыс айту. 

Мұғалімнің сөзі: Жақсыларға жақын бол,
Отбасыңмен тату бол,
Ата-анаңның көзі бол,
Сөнбейтұғын нұры бол!- деп сабақты аяқтаймыз.

Үйге тапсырма: 1. деңгей – мәтінді әңгімелейді.
2. деңгей – сұхбат (диалог) құрастырады.
3. деңгей - сөздер жаттайды.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет