Пән:
«Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар»
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Робототехника. Лабиринт және кегельринг
|
Мектеп: «Жезқазған қаласының білім бөлімінің № 8 гимназиясы» КММ
|
Мұғалімнің аты-жөні: Әбілғафурова Әлия Болатқызы
|
Күні:
|
|
|
|
|
|
|
Сынып:
|
4«А»
|
4«Ә»
|
4«Б»
|
4«В»
|
4«Г»
|
4«Ғ»
|
Қатысқандар саны:
|
|
|
|
|
|
|
Қатыспағандар саны:
|
|
|
|
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Түс датчигі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
4.5.1.1 түс датчигін қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: датчиктің түрлерімен танысып, түс датчигін қолдануды үйренеді.
Көптеген оқушылар: Түс режимі түрлері, сыртқы жарық жарықтылығы және шағылысқан жарық жарықтылығымен танысады.
Кейбір оқушылар: EV3 түс датчигін роботқа орналастырып, LEGO MINDSTORMS Education EV3 програмассында еркін жұмыс жасай алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Түс датчигін роботқа орналастыра алады, LEGO MINDSTORMS Education EV3програмассындағы блоктар.
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика мен терминология: Түс датчигін қолдану (Тұс датчигі-Датчик цвета-Сolor sensor)
Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасындағы блоктар.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,құрметпен қарау,ынтымақтастық,ашықтық, басқалардың пікірлерін тыңдауға,өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, жаратылыстану, көркем еңбек, қазақ тілі, орыс тілі,ағылшын тілі.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
|
Алдыңғы білім
|
Өткен жылы алған білімдері бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық пікір құру.
Робот ұғымымен сендер таныссыңдар ма? Робот деген не?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Көңілді күн» тренингін ұйымдастыру. Сурет қиындыларын құрастыру арқылы топтастыру.
1-топ- EV3
2-топ- LEGO MINDSTORMS
Топ басшысына оқушыларды бағалау үшін бағалау парағы таратылады. Бағала критерийлері таныстырылып өтеді (бағалау парағы төменде көрсетілген)
|
суреттер,бағалау парағы
|
Білу
|
Бүгінгі сабақ тақырыбы: §9 Түс датчигі. Экраннан слайд арқылы көрсету
Оқушылар тақырыпты өздігінен оқып шығады «ЖИГСО» ұғымдық оқыту әдісі бойынша бірінші жұпта, сосын топпен тақырыпты талқылайды.
Датчиктер қызметіне қарай қанша түрге бөлінеді?
Түс датчигінің қанша режимі бар?
Жобаның жүктелгендігін қайдан көруге болады?
Сұрақтары талқыланып сұралады/бірлескен жұмыс /. Топтар бірін-бірі өзара бағалайды.
|
компьютер,
интерактивті тақта,
оқулық
|
Сабақтың ортасы
Түсіну
|
«Ми шабуылы»/ топтық жұмыс/әдәсә.
Не себепті роботтар тірі организм принципі бойынша құрастырылады?
Неге жанасу датчигін жиі қолданамыз?
|
|
Талдау
|
Жанасу датчигі мен түс датчигін салыстырып,ұқсастығы мен айырмашылығын анықта.
|
компьютер
|
Жинақтау
|
Ой бөлісейік.
https://presidentlibrary.kz сілтемесі арқылы «Қазақстан Республикасының Тұнғыш Президенті-Елбасының кітапханасына» кіріп,робот-гид туралы ақпаратпен таныс. Қалай ойлайсың,осы электронды кітапхананы мәдени мұраға жатқызуға болама? Ойыңмен бөліс.
Дискідегі«Түс датчигі» тақырыбындағы тапсырманы орында. Қалай орындағаныңды жұбыңа көрсет.
|
|
Қолдану
|
Компьютерде орындайық
LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасын аш. Нұсқаулыққа сүйене отырып, роботты құрастыр және түс датчигін орнатын, программаға жүкте.
СТАРТ блогына Рульдік басқару блогын қос. Қосу (Включить) режиміне ауыстыр. Қуатын 40-қа теңестір.
Рульдік басқару блогына Күту блогын жалға. Датчиктен ақпарат алу үшін оның режимдерін өзгерт: Түс датчигі(Датчиу цвета)→Салыстыру(Сравнение)→Түс (Цвет)
Бастапқы блогтың параметріне қызыл түсті орналастыр.
Күту блогына тағы бір Рульдік басқару блогын жалға. Датчик қызыл түсті анықтаған кезде моторларды тоқтату үшін Өшіру (Включить) режимін қос.
Төмендегі дайын болған программаны роботқа жүкте.
Роботты іске қосып, оның жұмысының дұрыстығын тексер.
|
|
|