Пән:
«Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар»
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Робототехника. Лабиринт және кегельринг
|
Мектеп:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Күні:
|
|
Сынып:
|
4«А»
|
4«Ә»
|
4«Б»
|
4«В»
|
4«Г»
|
|
Қатысқандар саны:
|
|
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Түс датчигі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
4.5.1.1 түс датчигін қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: датчиктің түрлерімен танысып, түс датчигін қолдануды үйренеді.
Көптеген оқушылар: Түс режимі түрлері, сыртқы жарық жарықтылығы және шағылысқан жарық жарықтылығымен танысады.
Кейбір оқушылар: EV3 түс датчигін роботқа орналастырып, LEGO MINDSTORMS Education EV3 програмассында еркін жұмыс жасай алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Түс датчигін роботқа орналастыра алады, LEGO MINDSTORMS Education EV3програмассындағы блоктар.
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика мен терминология: Түс датчигін қолдану (Тұс датчигі-Датчик цвета-Сolor sensor)
Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасындағы блоктар.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,құрметпен қарау,ынтымақтастық,ашықтық, басқалардың пікірлерін тыңдауға,өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, жаратылыстану, көркем еңбек, қазақ тілі, орыс тілі,ағылшын тілі.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
|
Алдыңғы білім
|
Өткен жылы алған білімдері бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық пікір құру.
Робот ұғымымен сендер таныссыңдар ма? Робот деген не?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу. Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін «Көңілді күн» тренингін ұйымдастыру. Сурет қиындыларын құрастыру арқылы топтастыру.
1-топ- EV3
2-топ- LEGO MINDSTORMS
Топ басшысына оқушыларды бағалау үшін бағалау парағы таратылады. Бағала критерийлері таныстырылып өтеді (бағалау парағы төменде көрсетілген)
|
суреттер,бағалау парағы
|
Білу
|
Бүгінгі сабақ тақырыбы: §9 Түс датчигі. Экраннан слайд арқылы көрсету
Оқушылар тақырыпты өздігінен оқып шығады «ЖИГСО» ұғымдық оқыту әдісі бойынша бірінші жұпта, сосын топпен тақырыпты талқылайды.
-
Датчиктер қызметіне қарай қанша түрге бөлінеді?
-
Түс датчигінің қанша режимі бар?
-
Жобаның жүктелгендігін қайдан көруге болады?
Сұрақтары талқыланып сұралады/бірлескен жұмыс /. Топтар бірін-бірі өзара бағалайды.
|
компьютер,
интерактивті тақта,
оқулық
|
Сабақтың ортасы
Түсіну
|
«Ми шабуылы»/ топтық жұмыс/әдәсә.
-
Не себепті роботтар тірі организм принципі бойынша құрастырылады?
-
Неге жанасу датчигін жиі қолданамыз?
|
|
Талдау
|
Жанасу датчигі мен түс датчигін салыстырып,ұқсастығы мен айырмашылығын анықта.
|
компьютер
|
Жинақтау
|
Ой бөлісейік.
-
https://presidentlibrary.kz сілтемесі арқылы «Қазақстан Республикасының Тұнғыш Президенті-Елбасының кітапханасына» кіріп,робот-гид туралы ақпаратпен таныс. Қалай ойлайсың,осы электронды кітапхананы мәдени мұраға жатқызуға болама? Ойыңмен бөліс.
-
Дискідегі«Түс датчигі» тақырыбындағы тапсырманы орында. Қалай орындағаныңды жұбыңа көрсет.
|
|
Қолдану
|
|