Сабақ: сабақ: 0. В жасушалық биология Мектеп: Алматы хбн күні



Дата05.09.2020
өлшемі29,66 Kb.
#77359
түріСабақ
Байланысты:
1 ҚМЖ ОШ Гуманитарлық бағыт Мембрана


Сабақ жоспары



САБАҚ: САБАҚ: 10.1 В – Жасушалық биология


Мектеп: Алматы ХБН


Күні:

Оқытушы: Муталханов

СЫНЫП:

Сабаққа қатысушылар саны:

Сабаққа қатыспаушылар саны:

Сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаты

  • 10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату

Бағалау критерийлері

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:

  • Оқушылар осмос терминге анықтама беріп жасушада осмосты зерттей алса

  • Жасуша мембранасының құрылымын айта алса

  • Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орната алады

Сабақтың мақсаты

  • Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату

Пән аралық байланыс

Химия мен К+ және Na иондары Физика заттардың таралу жылдамдығы

Тілдік мақсаттар



Гликопртеин

Гликопротеин

Glycoproteins

Мембрана

Мембрана

Membrane

Фосфолипидтер

Фосфолипиды

Phospholipids

Нәруыз

Белок

Protein




Құндылықтарды дарыту

Салауатты өмір салтын ұстанады;

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындауда академиялық шыншылдықты бойына дарытады.

Топтық жұмысты орындауда бір-бірімен ынтымақтастығы арта түседі.


Алдыңғы білім

Оқушылар:

10 сыныпта молекулалық биология тарауы.



Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс -әрекеттер

Оқыту ресурстары

1-Сабақ

1 мин

2 мин

5 мин

2 мин

15 мин

5 мин

10 мин

5 мин



(W) Моделдің неге «сұйық» және «мозайкалық» деп аталатынын түсіндіріңіз.

(W) (f) Оқушылардан мембрананың ішкі және сыртқы беттеріне сипаттама беруін сұраңыз.

(G) (f) Топтарға заттардың тізімін беріңіз (су, глюкоза, натрий иондары, май қышқылдары) және олардың жасуша мембранасынан қалай өтетіні туралы ойлануды ұсыныңыз.

E / G (f) Оқушыларға зерттеудің екі әдісін қолдану арқылы жасуша мембранасының құрылымы мен қасиеттерін зерттеу қажеттігін түсіндіріңіз.

Зерттеуді қызылшаның жасуша мембранасына температураның әсерінен бастаңыз (оқу ресурсына қарау). Әр топ зерттеуін түрлі температуралық көрсеткішпен жүргізуді ұйымдастырыңыз. Нұсқаулыққа сәйкес, бірнеше қайталанулар жүргізілуіне жағдай жасаңыз.

W (f) Сыныптың нәтижелерін салыстырыңыз. Нәтижелер мен пікірлерді талдаңыз. қалдырып, екіншісін ұсақ бөлшектерге бөліңіз.

Жауаптарды тексеріңіз және түсініксіз жауаптарды түзеңіз

Қортынды және рефлексия

1.Түсіндім кемінде 3 мысал келтіре алам:

2. Кейбір қиындықтар болды:

3. Түсіндіріп көмектесе алам:


Жасуша мембранасының сұйық мозаика моделінің қарапайым диаграммасы: http://www.biology-innovation.co.uk/pages/microbiology/cell-structure/

https://www.youtube.com/watch?v=dEOBOsyE_Oo

https://www.youtube.com/watch?v=uaC8KhzuH98

жасуша мембранасының құрылысы мен қызметі туралы видеолар Сұйық мозаика моделінің анимациясы (бактериялармен зақымдану туралы талқылауға бағыттайды, сондықтан қарап, тек қажет бөлігін көрсетіңіз): http://biology-forums.com/index.php?topic=8504

.http://cellbiol.ru/book/kletka/plazmaticheskaya_membrana

http://www.nuffieldfoundation.org/practical-biology/investigating-effect-temperature-plant-cell-membranes

http://cellbiol.ru/book/kletka/plazmaticheskaya_membrana

- жасуша мембранасының құрылысының сипаттамасы: http://edu.grsu.by/books/mal_prakt_po_fiziolog/index.php/razdel-1-fiziologiya-rastitelnoj-kletki/laboratornaya-rabota-2/rabota-2-vliyanie-vysokoj-temperatury-na-pronitsaemost-tsitoplazmy

-Қызылша мембранасына температураның әсерін зерттеуге арналған нұсқаулық


Қосымша ақпарат

Дифференциация – сіз қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлайсыз?

Бағалау - сіз оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Оқуаралық байланыстар
Денсаулық сақтау және қауіпсіздік қағидаларын орындау


Байланыс АКТ

Мәндер байланысы

Барлық оқушылар:

Оқушылардың көбі:

Кейбір оқушылар:

(1) Сабақ барысындағы белсенділігі бағаланады , оқушылар өзара бағалайды


Биология зертханасы кабинетінің барлық қауіпсіздік ережелері сақталады.
Химия пәнімен байланысты , электронды оқулық және интерактивті тақта қолданылуы АКТ байланысы бар

Сабақ бойынша сұрақтар

Сабақтың міндеттері/Оқу міндеттері шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және неге?




Төмендегі орынды сабақ бойынша сұрақтарға жауап үшін қалдырыңыз.

Сол жақ бағанда келтірілген сабақ бойынша ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Қысқаша бағалау

Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:
2:
Қандай екі мезет Сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:
2:
Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет