Пәні: Биология Бөлім: 1d жасушалық биология



бет1/2
Дата08.06.2018
өлшемі0,99 Mb.
#41764
  1   2

Пәні: Биология

Бөлім: 7.1D Жасушалық биология



№58жалпы орта мектеп Тексерілді:

ОӘІЖО: Р.Бегімбетова



Күні: 04.10.2017ж

Мұғалім: Абылаева Алия Орынбасарқызы

Сынып: 7 «А» ІІ ауысым, 4 саб

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:_____

Сабақтың тақырыбы

Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға.

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

7.4.2.1 - «жасуша», «ұлпа», «мүше», «мүшелер жүйесі» ұғымдарды түсіндіру;

7.4.2.2 - өсімдіктер және жануарлар жасушаларын ажырату



Ойлау дағдысының деңгейі

Білу, түсіну, талдау

Сабақтың мақсаты

  • Барлығы: Жасушаны тірі ағза ретінде анықтау.

  • Басым бөлігі: «Цитология» ұғымының мағынасын түсіндіру.

  • Кейбірі: Жасуша оргонойдтарын , оларды қызметтерін, ұлпа, мүше терминдерін талдау.

Бағалау критерийі

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

  • Жасуша, ұлпа, мүше,мүшелер жүйесі ұғымдарын, түрлерін және атқаратын қызметтерін анықтайды.

  • «Оргонойд» ұғымының мағынасын түсіндіреді.

  • Өсімдіктер және жануарлар жасушаларының құрылысын анықтайды

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым: Бейнематериал көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу.

Айтылым:Жаңа сабақ бойынша айтады.

Жазылым: Дәптермен суретпен жұмыс жасайды.

Оқылым: Мәтінді оқиды талқылайды.

Пәндік лексика және терминология:

Сөздік



Қазақша

Орысша

Ағылшынша

жасуша

клетки

cells

ұлпалар

ткани

tissues

мүшелер

органы

organs

мүшелер жүйелері

системы органов

organ systems

Оқушылар жазбаша және ауызша түрде жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі қызметтерін түсіндіреді.

Тақырып лексикасы мен терминологиясы: Қабықша, цитоплазма және ядро, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі

Пайдалы сөйлемдер:

Бұл … түсіндіріледі.

Менің түсіндірмем .. негізделеді.


Құндылықтарға

баулу

  • Қазақстандағы басқа ұлттарды құрметтеуге, ынтымақтастыққа, патриоттыққа, азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеймін.

  • Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астананың құндлығы негізінде оқушыларды патриоттыққа тәрбиелеу.

  • Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық

Алдыңғы білім


Дихотомиялық әдіс.Дихотомиялық кілттерді қолдану.




Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақ басы

Ұйымдастыру кезеңі; Сәлемдесу, Оқушыларды түгелдеу

Топқа бөлу: «Пазлдарды жинау» әдісі бойынша төрт топқа топтастырдым.



Суреттер

Сабақ ортасы


Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға Жасуша жайында бейнематериал көрсетілді.Оқушылар бейнероликті тамашалау барысында негізгі кіліт сөздер мен жаңа ұғымдарды және сұрақтарды жазып отырды. Тақырыптық бейнеролик тамашалап болған соң сұрақтар қойылады.

Бүгінгі тақырыбымыз: «Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға.»

Сабақ мақсатымен таныстыру.

Сабаққа қатысты термин сөздерді үш тілде оқушыларға тарату.



(Т) Мұғалімнің түсіндіруі.

«Айналмалы бекет» әдісі топтық жұмыс

1-тапсырма. «Жасуша» туралы ойларыңды стикерге жазып, «параққа» жабыстырыңыздар.



критерий

Дескриптор

Жасушаның құрылысын, қызметін анықтайды.

-жасуша ұғымын біледі.

-жасушаның қызыметтерін ажыратады

-жасушаны тірі ағзаиен байланыстырады

-жасушаның қызметтерін атайды;



2-тапсырма « Менің зерттеуім» әдісі

Жасуша,ұлпа,мүшелерді қараңыздар.

Келесі сұрақтарға жауап беріңіздер:

Неліктен бұл белгілер тек тірі ағзаларда қолданылады?

Бұл ағзалар бір - бірінен қалай ерекшелінеді?

критерий

Дескриптор

Басым бөлігі: бір-бірінен ерекшелігін түсіндіру

-мүщелерді ажыратады.

- жасуша түрлерін біледі



- ағзалардың бір-бірінен ерекшелігін түсіндіреді.



3-тапсырма « сен және мен» әдісі


Өсімдік пен жануар жасушасын салыстырыңыз.

Критерий

Дескриптор

Өсімдіктер және жануарлар жасушаларының құрылысын анықтайды

-жасуша қабықшасын біледі

- цитоплазманы біледі.

- ядроны біледі.





Жасушаның суреттері, карточкалар.

Жануар ұлп-ның фотосуреттері бар сайт:

http://goo.gl/Y0uMf

Өсімдік ұлп-ның фотосуреттері бар сайт :

http://goo.gl/7t5mL
http://goo.gl/uDj5K


Сабақ соңы



Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет