1-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Граната лақтыру( 500-700гр )
Сабақтың мақсаты: Студенттерді шыдамдылыққа, шапшаңдыққа, икемділікке баулу
№
|
Сабақтың мазмұны.
|
Реттік көрсеткіш
|
Әдістемелік нұсқаулар.
|
Кіріспе бөлімі 12/-15/
|
1.Сапқа тұру,кезекші мәліметі,сәлемдесу. Сабақтың мақсатын түсіндіру.
Назар аударатын зейін жаттығулары.
1.Оң-ға 1-2
2. Сол-ға 1-2
3. Ай-нал 1-2
4. Секіріп ай-нал
2. Жүру үстінде орындалатын жаттығулар:
а.Аяқтың ұшымен жүру.
ә.Өкшемен жүру.
б.Аяқтың сыртқы қырымен жүру.
в. Аяқтың ішкі қырымен жүру
г.Жартылай отырып жүру
ғ.Отырып жүру.
Спорттық жүріс.
3.Жүгіріп жасалатын жаттығулар.
Жеңіл жүгіріс
а.Оң бүйірімен жүгіру
ә.Сол бүйірімен жүгіру.
б. Қол бел тұсында, тізені жоғары көтеріп
жүгіру.
в.Алақан жамбаста өкшені лақтырып жүгіру.
Дем алып, дем шығару
Жалпы дене қимыл жаттығулары:
1.Б.Қ. Н.Т. Қол белде. мойынды қыздыру.
С.Қ -1-2 мойынды оң қапталға айналдыру.
С.Қ.–3-4 мойынды сол қапталға айналдыру.
2. Б. Қ. Аяқ иық көлемінде, екі қол иықта
С.Қ- 1-2 иықты алға айналдырамыз
С.Қ-1-2 иықты артқа айналдырамыз
3.Б. Қ. қол белде аяқ иық көлемінде
С.Қ 1-4 Белді оңға айналдырамыз
С.Қ 5-8 Белді солға айналдырамыз
4. Б.Қ. Аяқ иықтан алшақ, қолды екі
жанымызға созамыз
С.Қ 1-оң қол сол аяққа тигіземіз
С. Қ 2- сол қол оң аяққа тигіземіз
5.Б.Қ аяқ иықтан алшақ, қол белде.
С.Қ 1 – оң аяққа отырамыз
С.Қ. 2 – Б.Қ
С. Қ. 3 Сол аяққа отырамыз
С. Қ. 4 Б.Қ.
6.Б.Қ. Н.Т
С.Қ1-4 Оң аяқпен секіру
С.Қ 5-8 Сол аяқпен секіру
С.Қ 9-12 қос аяқпен секіру
Тақырып: Граната лақтыру әдісін түсіндіру, орындалуын көрсету.
Гранатаны бір орында тұрып лақтыру.
Бірнеше рет қайталау.
Бетті граната лақтыратын жаққа беріп, гранатаны оң қолды бүгіп, шамамен алғанда иектің тұсына ұстау керек.
Лақтырушы жүгіруді сол аяғымен бастайды.
Жүгіру қарқынын бірте-бірте үдете түсу керек.
Бақылау белгісіне оң аяғы тигеннен кейін лақтырушы жүгіру екпінін тоқтатпастан қолды артқа қарай сілтеу арқылы лақтыруға даярлық жасай бастайды.
Бақылау белгісінен кейінгі бір қадам сол аяқпен кезінде гранатаны төмен түсіреді.
Келесі қадамда граната артқа қарай жіберіледі.
Екінші қадам кезінде иықты оңға қарай бұру керек.
Кеелесі қадамда бақылау белгісінен кейінгі үшінші қадам граната ұсталған қол аздап бүгіліп, дененің арт жағына жоғары көтеріледі.
Лақтыру бір орында тұрып лақтырған сияқты осы жерден басталады.
Эстафеталық ойын өткізу
|
1/
30//
2/
20м
20м
20м
3/
15м
15м
30//
6/
15м
4-6 рет.
4-6 рет
4-6 рет
4-6 рет
|
Спорттық киімге назар аудару.
Бұйрықты бірдей орындау.
Дұрыс бұрылуын қадағалау
Қолды жоғары созамыз
Қол белде.
Қол белде
Қол белде.
Қол екі жанымызға созамыз
Қол желкеде.
Ара қашықтық сақтау.
Қолды алға айналдыру.
Қолды артқа айналдыру.
Қолды қозғалтпай, аяқты жоғары көтеру.
Өкшені алақанға тигізу.
Қолды жоғары көтереміз,төмен түсіреміз.
Мойынды кең айналдыру.
Көзді бір нүктеге ұстау.
Екі қолмен көмектесеміз
Тепе - теңдік сақтау.
// - //- //- //
// - // - // - //
// - // - // - //
Белді толық бұру
Сол аяқтың тізесін бүкпеу
Қолды алдыға созамыз
Қол белде
Қолды алдыға созамыз
Қол белде
тізесін бүкпеу
Барынша жоғары, жеңіл секіреміз
Студенттердің мұқият тыңдауына, көруіне назар аудару.
Лақтыру үшін онша қатты жүгірмесе де болады.
Өйткені қатты жүгірген сайын гранатаны ойдағыдай лақтыру қиынға түседі.
Бастапқы қалыптан дұрыс шығуын қадағалау.
Лақтыратын қолды шамадан тыс бүкпеуін қадағалау.
Дененің салмағын алға ауыстырмау.
Ережеге сәйкес екі топқа бөліп, эстафеталық ойындар өткізу.
|
|
Негізгі бөлім 25/-27/
|
Қортынды 3/-5/
|
Қортынды 3/-5/
|
Жалпы сапқа тұрғызу, ескертулер, бағалау.
Үйге тапсырма
|
|
Тынысты қалыпқа келтіру.
Қатысуына қарай бағалау.
Үйге тапсырма
|
2-сабақ
Сабақтың тақырыбы:
|
Эстафета 4х100м жүгіру.
|
Жалпы мақсаты.
| Эстафеталық таяқшаларды беру,қабылдау әдіс-тәсілдерін үйрету. Техника қауіпсіздік ережелерімен, ойын ережелерін түсіндіру,эстафета ойынына қызығушылығын арттыру. |
Күтілетін нәтиже:
|
Эстафета ойынның әдіс-тәсілдерін үйренеді, жаттығу барысында қолдана алады және ойын барысында жеңіске деген ынтасы артады.
Топта жұмыс жасауға талпынады.
|
Негізгі идеялар:
Бағалаудың түрлері:
Сабақтың формасы:
|
Баланы ойын барысында ережені сақтауға,қателіктерге жол бермеуге Эстафета ойыны бойынша түсініктерін зерделеуге,алған тәжірибелерін ойында қолдануға ынталандыру.
Бармақпен бағалау,
Топтық,жұптық жұмыс.
|
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңі
|
Уақ-ыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Көрнекі құралдар
|
|
2
мин
|
1.Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу.сапқа тұрғызу,сәлемдесу,сабақтың мазмұнын қысқаша түсіндіру.
|
Сапта түзу тұрады, топ басшысы сынып түгелдігін айтады және өткен сабақтағы тақырыпты естеріне түсіру арқылы сабаққа дайын екендігін көрсетеді
|
|
1
мин
|
2.Саптағы бұрылу жаттығулары:
А)оңға бұрыл
Ә)солға бұрыл
Б) кері бұрыл
|
Бұрылғанда қателеспей аяқ, қол, бас және дене түзу тұрады
|
Ысқырық,секундомер
|
3
мин
|
3.Жүру жаттығулары:
А)екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен жүру
Ә)қол белде аяқтың өкшесімен жүру
Б)жартылай отырып жүру
В)толық отырып жүру
|
Ара қашықтық сақталады
Қол бүгілмейді, өкшені тигізбейді
Тізе бүгілмейді
Денені түзу ұстайды
Қол тізеде денені түзу ұстайды
|
Ысқырық
|
Дайындық
|
3
мин
|
4.Жүгіру жаттығулары:
1)бір қалыпты жүгіру
2)оң жақ қабырғамен жүгіру
3) сол жақ қабырғамен жүгіру
4)тізені көтеріп жүгіру
5)аяқты артқа сермеп жүгіру
6)қайталап жүгіру
7)қайшылап,
8)адымдап қарғып,
7)дем алу
8)саптық жүріс
|
Ара қашықтық сақталады
Жүгірісте дұрыс дем алады
Қолды бүкпей иықтан айналдырады
Қолды бүкпей иықтан айналдырады
Тізені барынша жоғары көтереді
Өкшені алақанға тигізеді
Қолды сызыққа тигізеді, бәсек-к болады
Тынысты басады
Топ басшының санауымен бірдей саппен жүреді.
|
Ысқырық,секундомер
|
5
мин
|
5.Бір орында жасалатын жалпы дене жаттығулары:
А) Аяқ иық көлемінде қол белде. Басымызды оң жаққа 1-2 рет, сол жаққа 3-4 айналдырып, 5-6 рет қайталаймыз.
Ә)Бастапқы қалып аяқ иық көлемінде, екі қол иықта, оң қол оң иықта, сол қол сол иықта, 1-2 қолды алға айналдырамыз. 3-4 қолды артқа айналдырамыз.
Б) Бастапқы қалып аяқ иық көлемінде, оң қол жоғарыда, сол қол төменде, қолды ауыстырып сермиміз.
В)Бастапқы қалып аяқ иық көлемінде, қол белде, белді оңға 1-2, солға 3-4 айналдырып, 5-6рет қайталаймыз.
Г) Бастапқы қалып аяқ иық көлемінде, оң қол жоғырыда ,сол қол белде, қолды ауыстырып кезек-кезек екі жаққа иілеміз. 5-6рет қайталаймыз.
Д) Бастапқы қалып аяқ иық көлемінде,қол тізеде, ішке1-2, сыртқа 3-4 айналдырып,5-6рет қайталаймыз.
Е)Бастапқы қалып аяқ иық көлемінде, қолды алға созып
10-15 рет отырып тұрамыз
|
Дене мүшелерін жазу-созу арқылы орындалады
Көзді жұмбай басты толық айналдырады.
Қолды иыққа қойып, толық айналдырады.
Қолды түзеу ұстап, толық сермиді.
Белді толық айналдырады.
Қолдың көмегі арқылы екі жаққа толық иіледі
Қолды көмегі арқылы тізені екі бағытқа қарай толық айналдырды
Қолды, денені түзеу ұстау арқылы отырып тұрады
|
|
Негізгі бөлім 26 минут
|
26
Мин.
|
Диалог: сұрақ-жауап
Эстафета 4х100м жүгіру ойыны,техника қауіпсіздік ережелері туралы айтып оқушылармен ойымды бөлісемін.
1.Эстафета таяқшасын оң қолмен беріп, топтағы әріптесі сол қолмен қабылдау техникасын үйрету.
2. Жылдамдыққа,шапшаңдыққа жүгіруге қалыптастыру.
3.Ойын барысында Эстафета 4х100м жүгіру ережесінмен жаттығуды толық орындау.
Сергіту сәті «Дыбыстық жаттығлар»
|
Оқушылар өз білгендерін жеткізуге тырысады.
Сыни тұрғыдан ойлау.
Оқушылар жаттығуды дұрыс орындауға тырысады.
Жаттығуды толық орындау.
|
Ысқырық,секундомер,эстафеталық таяқшалар.
|
Қорытынды
бөлім
5 минут
|
5
мин
|
Сапқа тұру.
Бармақ арқылы бағалаймын.
Үйге тапсырма: Эстафета 4х100м жүгіру ойынын қайталау.
|
Сапқа түзу тұру,
Үй тапсырмасын толық орындау,
|
Тік,түзу тұру
|
Достарыңызбен бөлісу: |