САБАҚ
«Су-тіршілік көзі»
|
Мектеп
«№9 жалпы орта білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Күні
|
Мұғалімнің аты – жөні
Б. Ш. Тойкенова
|
СЫНЫП
5
|
Қатысқандар
|
Қатыспағандар
|
Оқу мақсаттары
|
Берілген ақпараттағы негізгі идеяларды түсінеді, нақты және астарлы ойды анықтап айтады.
Оқылым мазмұнындағы негізгі мәселені талқылауда толық түсінгендігін көрсете алады;
Оқылымға қатысты өз пікірін дәлелді және түсінікті тілде жеткізе алады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Т5 Аудиовизуалды материалдарды түсіну, оған дұрыс жауап беру.
О1 назарын шоғырландырып оқиды.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады
О3 Өзіндік көзқарасын білдіреді.
Т3 мәтіндегі мәліметтерді түсіну және болжау.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
А3 Мәтіннің негізгі аспектілерін анықтайды және талқылайды.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
«Су» тақырыбы аясында тілдік дағдылары дамиды. Оқушылар қоршаған ортадағы түрлі тіршілік иелерінің өміріндегі судың маңызы туралы кеңінен талқылайды.
|
Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер:
Мұхиттар, теңіздер,өзендер,көлдер,байлық көзі, «Судың да сұрауы бар»мәтелі,қоректік заттар,жануарлар, өсімдіктер.
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: тіршілік көзі, қоректік заттар,табиғат құндылығы.
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Біздің өлкеміздегі Ертіс өзеніне түсу қауіпті ме?
|
Не себепті су қауіпті деп ойлайсыз?
|
Ишара: ыммен, қимылмен көрсетеміз(стаканды алып су құйып ішу,беті-қолды жуу)
|
Алдыңғы оқу
|
Табиғат құбылыстары туралы өткен сөздер мен сөз тіркестерін табиғи әдіспен қайталайды.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
|
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын құру. «Жүректен жүрекке» шаттық шеңбері арқылы жақсылық,сәттілік тілеу.
Топқа бөлу. Суға қатысты мақал-мәтелдерді тарату арқылы 3 топқа бөлу
1-топ
Су бергеннің сауабы бар,
Су төккеннің жауабы бар.
2-топ.
Су бар жерде ырыс бар:
ұстап балық жейсің,
ақ бидай егіп, нанын жейсің.
3-топ.
Сулы жердің қасиеті сағасында,
Нулы жердің қасиеті ағашында.
Мақалдардардың мағыналарын аштырып, «Су» тақырыбындағы бейне материалды көрсете отырып, мағынаны тану, сабақтың тақырыбын ашу:
-Балалар, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақ не туралы болмақ?
-Су туралы.
-Дұрыс,бүгін тіршілік көзі-су туралы айтамыз.
|
«Балапан» телеарнасынан «Су»
Видео материалы.
|
Ортасы
|
«Су- тіршілік көзі» мәтіні бойынша топтық жұмыс.
«Ара әдісі» бойынша әр топ берілген мәнмәтіннің мазмұнымен танысады, негізгі ойын ашып тұрған 1 сөйлемді оқиды, оны жазып ұяшыққа орналастырады.
(Соңынан толық мәтін тақтада көрсетіледі)
Тақтада көрсетілген толық мәтін бойынша әр топқа саралау тапсырмалары беріледі.
С- (тамшы) Мәтіннен омоним, синоним, антоним сөздерді табады.
В- (бұлт).Мәтіннен Судың маңызы туралы негізгі ойды ашады.
А- (мұхит) «Судың да сұрауы бар» мәтелінің мәнін ашып, дәлелдейді.
|
|
Соңы
|
1. «Шай сусыны», «Ертіс өзені», «Су» әр топ «SWOT карта» талдау әдісімен тақырып бойынша маңызды 1 сөйлеммен дәлелдерін келтіреді.
2. Стикерлер арқылы кері байланыс жасау;
Кері байланыс.
Мен бүгінгі сабақтан ...... білдім.
Мен ................ түйдім.
Мен ............... ұсынамын.
3. Үй тапсырмасы: «Су-тіршілік көзі» тақырыбында аргументті эссе жазып келу.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсету сабақтың барлық кезеңдерінде формативті, өзара, топтық , топаралық бағалау түрінде жүзеге асады.
|
Бағалау – оқушы білімі формативті / «Екі жұлдыз, бір тілек» және критериалды бағалау /критерийлары мен дескрпиторлары әр топқа алдын ала таныстырылып, беріледі/ арқылы тексеріледі.
|
Пәнаралық байланыс: Биология, экология, география.
Денсаулық пен қауіпсіздік: сынып ішіндегі техникалық қауіпсіздік, құрал – жабдықтарды талапқа сай қолдану туралы ескерту жасалады, сабақ үдерісінде мұғалім тарапынан қадағаланады
АКТ – мен байланыс оқу материалдары интернет көздерінен алынған www.You Tube.com
Құндылықтармен байланыс /тәрбие элементі/ Жалпы тіршілік көзі-судың алатын орны, маңызын түсінеді.
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? /тапсырмалар сәйкес болды ма?/
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
|
Қорытынды бағалау
Сәтті өткен екі нәрсе /оқыту мен оқуға қатысты/
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді /оқыту мен оқуға қатысты/
1:
2:
Осы сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|
Топтық жұмыс – топаралық бағалау / топ мүшелері бірлесе бағалайды/.