Сабақ т ү р І Көрнекілігі Ә д І с І



Дата01.06.2017
өлшемі6,91 Kb.
#17451
түріСабақ
  • “Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы Қарағайлы кентінің ЖББ №17 мектебі” коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
  • Биология пәні мұғалімі
  • Қарибаева Перизат Сериковна
  • Табиғи бірлестік деген не?
  • Биоценоз ұғымына анықтама беріңіз
  • Биоценоз ұғымын ғылымға қай ғалым еңгізді?
  • Биогеоценоз деген не?
  • Агроценоз дегеніміз не? Агроценоздың табиғи биоценоздан негізгі айырмашылығы қандай?
  • Биоценозға адамдардың іс-әрекеттерінің ықпалы қандай?
  • Сабақ
  • Т
  • Ү
  • Р
  • і
  • Көрнекілігі
  • Ә
  • Д
  • І
  • С
  • і
  • Жаңа сабақ
  • Түсіндірмелі-көрнекілік, нұсқаушы- ойға түсіруші сұхбат,сұрақ-жауап.
  • Сабақтың мақсаты:
  • Оқушыларға биогеоценоздың құрамдас бөліктері яғни тірі ағзаларды қоректік деңгейге байланысты үш тобы: ПРОДУЦЕНТТЕР, КОНСУМЕНТТЕР, РЕДУЦЕНТТЕР жайлы түсінік беру
  • Сабақтың міндеттері:
  • Тірі ағзалардың табиғаттағы маңызы жайлы оқушылардың ой-өрісін дамыту.
  • Қоршаған ортаны, табиғатты, тірі ағзаларды қадірлеуге тәрбиелеу.

Қоректік тізбектер

  • Продуценттер түзуші, өндіруші)- автотрофтар, яғни бейорганикалық заттардан органикалық заттар құраушылар.
  • Оларға балдырлар, жабық тұқымды және ашық тұқымды өсімдіктер, хемосинтездеуші бактериялар т.б
  • Консументтер (тұтынамын, тұтынушылар)- дайын органикалық затпен қоректенетіндер. 1-топтар-бірінші реттік консументтер (қоян, қой, ешкі т.б)
  • 2-реттік консументтер – жыртқыштар.
  • Редуценттер – (қалпына келтірушілер, ыдыратушылар) – гетеротрофты организмдер. Оларға бактериялар, саңырауқұлақтар, көзге көрінбейтін қсақ организмдер жатады.

Қоректік тізбектердің жүру бағыты

  • Қоректік тізбектердің жүру бағыты
  • Продуценттер
  • 1-реттік консумент
  • 2-реттік консумент
  • редуцент
  • Топырақ
  • Топырақ
  • Биогеоценоз
  • Мына организмдерден қоректік тізбек жүйесін құраңдар
  • 1.Бидай→көлбақа→жылан→қоңыз→торғай→
  • бүркіт→қасқыр→бактерия
  • 2. Арпа→бактерия→қырғауыл→түлкі→адам
  • 3. Шегіртке→жылан→кірпі→бүркіт→бактерия
  • Биоценоз
  • Продуценттер
  • Консумент
  • Өнімділік
  • Редуцент
  • Дайын органикалық заттармен қоректенушілер
  • Құрлықтың не суқойманың бір үлескісінде тіршілік етуші өзара байланысты микроорганизмдер
  • Қалпына келтірушілер, ыдыратушылар
  • Белгілі-бір аумақтағы популяциялардың өнімділігінің биомассасы
  • Түзушілер, өндірушілер
  • Үйге тапсырма
  • §42 Биогеоценоздың құрамдас бөліктері
  • 168 беттегі АВС деңгейлік тапсырмалар

Каталог: uploads -> doc -> 0c42
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0c42 -> Сабақ жоспары: Сабақтың барысы І. Ұйымдастыру кезеңі
0c42 -> Сабақ 3 сабақ Сабақтың тақырыбы Зат есімнің түрленуі Сілтеме
0c42 -> Тақырыбы: Массивтер. Массивтің көлемі, өлшемі, индексі. Массивтерді енгізу және шығару. Бір өлшемді массивтермен жұмыс


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет