Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Шыныбеков А.Н. Жалпы білім беретін мектептің 9 сынып оқулығы. Атамұра 2013.
«Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі»
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
Сабақ мақсаттары
9.2.2.3 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
9.2.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу;
Жетістік критерийлері
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шеше біледі
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің тәсілдерін анықтай біледі
Тілдік мақсаттар
Нақты сандар жиыны, шамалар, жиын, айнымалы, сәйкестік, координаталар жазықтығы.
Құндылықтарды дарыту
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіклер жүйесін шешуде жаубын график арқылы берілетінін ажырату
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер мен теңдеулер жүйелері
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
3 мин 5 мин
Білу
Түсіну
Топтастыру «Үздік топ» тәсілімен топқа бөлінеді. Ынтымақтастық атмосферасын құрады.
Семантикалық кесте толтыру (1- кесте)
Миға шабуыл (әр топ бір сұраққа жауап береді)
1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?
2. .Теңдеулер жүйеесінің шешімі дегеніміз не?
3. Теңдеулер жүйесін шешудің қандай тәсілдері бар?
4. Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен қалай шешеміз?
5. Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен қалай шешеміз?
6. Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен қалай шешеміз?
www.ustaz.kz «Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі»
Сыни ойлау: Екі айнымалысы бар теңсіздіктер деген не? Әр топ тақырып бойынша тапсырмалар беріледі. Сұрақтар беріледі.
Тақырып мазмұнын ашу:
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешуі деп жүйенің әр теңсіздігін дұрыс теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәнін айтамыз.
Е кі теңсіздіктің шешімі олардың шешімінің ортақ бөлігі болады.
№118
Алдымен бірінші теңсіздіктің графигін салу керек. Ол үшін түрлендіру жасаймыз: немесе .
Теңсіздіктің шешімі – төбесі (0;1) нүктесі болатын, ал тармақтары төмен қарай бағытталған, Ох осін (-1;0) және (1;0) нүктелерінде қиятын парабола және оның тармақтарымен шектелген, координаталар басын қамтитын жазықтықтың бөлігі.
Екінші теңсіздіктің шешімі координаталар осьтерін (0;-1), (1;0) нүктелерінде қиятын түзумен шектелген және координаталар басын қамтитын жарты жазықтық.
Берілген теңсіздіктер жүйесінің шешімін табу үшін шыққан екі шешімді біріктіріп, олардың қиылысуын табамыз. Сонда жоғарыдан параболамен, ал төменгі жағынан түзумен шектелген жазықтықтың бөлігі теңсіздіктер жүйесінің шешімі болады.
№119
теңсіздігінің шешімі – центрі координата басында жататын және радиусы R=6 болатын шеңбер және одан тыс жатқан нүктелер жиыны болады. Ал теңсіздігінің шешімі – центрі координата басында жататын және радиусы R=4 болатын шеңбер және шеңбердің ішінде жататын нүктелер жиыны.
А КТ-ны қолдану
Оқулық
Тапсырмалар орындалады.
Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.Теңсіздікті шешу дегенді қалай түсінесіздер?Теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?
Жаңа білімдерді қолданады. Ортақ ұқсастығын айтады. Оқулықтан есептер шығарады.
Талдау
АКТ-ы қолдану
Түртіп алу стратгиясы
Қандай теңсіздіктерді мәндес теңсіздіктер деп атайды? Қандай теңсіздіктерді квадрат теңсіздік-тер деп атайды? Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін қалай шешіледі?
Оқулықтан есептер шығарады.
№ 114, №115,
Жинақтау: АКТ-ны қолдану
Әртүрліекі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесіншешу үшін есептер құрастырыңдар? (салыстырыңдар)
Теңсіздіктер қалай құрастыруға болады?
2. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:
Сабақтың соңы
12 мин с.бекіту
3 мин үйге тапсырма, бағалау
Сабақты бекіту кезеңі: №116, №117. 1. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер?
2. Шеңбердің теңдеуі?
3. Координаталық жазықтық?
4. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін қалай шешеді?
Үй тапсырмасын беру. Оқулықтан №121 (б). Өз-өзін бағалайды. Кері байланыс: «Аяқталмаған сөйлем»: Аяқталмаған сөйлемдер
* Бүгін мен..................................................................................................... білдім
*................. .............................................................................................қызықты болды.
*.......................... .........................................................................................қиын болды.
*..................... ...................................................................тапсырманы мен орындадым.
*......................... ...................................................................................екенін түсіндім.
* Мен енді....................... .................................................................................білемін.
* Мен............................... .................................................................................сезіндім
*Мен..................................... ....................................................................білім алдым.
* Мен.............................................................................................................. үйрендім.
*................................................................................................... менің қолымнан келді.
*.................. ...................................................................................мені таң қалдырды.
* Сабақ менің өміріме........................................................................................ берді.
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сыып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиыншылықтары туралы нен ні білдім, келесі сабақта неге жете көңіл бөлу қажет: