Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп:
Қысым.
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы:
|
«Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы»
|
Оқу мақсаты:
|
7.3.1.1-заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Заттың құрылысын, бір заттың үш күйі болатынын түсіндіру.
Барлық оқушылар: Заттың құрылысын, атомдар және молекулалармен танысады. Заттың үш күйін, қасиеттерін біледі.
Басым бөлігі: Заттардың молекула-кинетикалық теориясын тұжырымдайды, заттың үш күйінің құрылымын сипаттайды.
Кейбір оқушылар: Құбылысты заттың ішкі құрылысына сүйене отырып дәлелдейді, түсіндіреді.
|
Бағалау критерийі:
|
Заттың қандай бөлшектерден тұратынын біледі
Заттың үш күйін ажыратады
Мысалдар келтіреді
Табиғаттағы құбылыстарды оның құрылымына қарай түсіндіреді.
|
Тілдік масаттар:
|
Пәндік терминдер бойынша сөздік
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
атом
|
атом
|
atom
|
молекула
|
молекула
|
molecule
|
газ
|
газ
|
gas
|
қатты
|
Твёрдый
|
sold
|
сұйық
|
жидкость
|
liquid
|
диффузия
|
диффузия
|
diffusion
|
|
Құндылықтар:
|
6. Тілдің біртұтастығы
|
Пәнаралық байланыс:
|
ағылшын тілі, химия, қазақ әдебиеті
|
Алдыңғы білім:
|
Физикалық ұғымдар: зат, дене, материя
|
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
10 мин
|
І. Ұйымдастыру: Сәлемдесу.
Оқушыларды әр түрлі фигуралар арқылы (үшбұрыш, төртбұрыш ) 3 топқа бөлу. Топ басшылары сайланады .
Бағалау парағы таратылады.
ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру
Қане, қане тұрайық,
Үлкен шеңбер құрайық
Тұрсақ үлкен шеңберге
Алақанға ұрайық
(Оқушылар шеңберге тұрып бір-біріне жақсы тілектер тілейді).
ІІІ.Үй жұмысын тексеру.(жеке жұмыс)
«Ой қозғау» әдісі бойынша өткен тақырыпты қайталау
Денелердің өзара әрекеттесуі тарауы бойынша білімдерін тексеру. 1-9 ұяшықтарға сұрақтар жасырылады. Әр топ кезекпен ұяшықтарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді.
Кез келген дененің, егер оған басқа денелер әрекет етпесе, өзiнiң тыныштық қүйiн немесе түзусызықты бiрқалыпты қозғалысын сақтауы?
Масса дегеніміз не?
Күш? Күштің түрлері?
Дене пiшiнiнiң немесе өлшемдерiнiң өзгеруi?
Серпімділік күші дегеніміз не?
Жердің денені тарту күші?
Сырғанау үйкелiс күшi дегеніміз?
Денелердiң бiр-бiрiне әрекет етуі?
Сол заттың көлем бiрлiгiндегi массасына тең физикалық шама?
Кері байланыс:
Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі.
2.Формулалар сайысы: (жұптық жұмыс)
Қиып алынған әріптерден формулалар құрастыру.
Кері байланыс: Әр дұрыс құрастырылған формулаға 1 ұпай беріледі. Қателер түзетіледі.
|
Әр түрлі фигуралар
Слайд №1
|
Сабақтың ортасы
10 мин
5 мин
|
IV.Қызығушылықты ояту.
атом
молекула
Джигсо әдісі бойынша «Елші жіберу стратегиясы» (топтық талқылау)
Тапсырма №1. Әр топ тақырыптарды талдайды, ақпаратпен бөліседі.
1-топ. Заттың құрылысы (96-98 бет).
2-топ. Заттың үш күйі. Диффузия (98-99 бет).
3-топ. Диффузияның пайдасы мен зияны. Заттың үш күйінің молекулаларының құрылымы (100-101 бет)
ҚБ: Мадақтау.
Тапсырма №2. Сәйкестендіру тесті (жұптық жұмыс)
Заттың күйі
|
Негiзгi қасиеттерi
|
Молекулаларыныңарақашықтығы (бiр молекуланың диаметрiмен салыстырғанда)
|
Молекулалары қалай қозғалады
|
Газ
|
Неғұрлым үлкен көлем алуға тырысады; көлемiн де, пiшiнiн де сақтамай-
ды; оңай сығылады
|
Молекулалары
белгiлi бiр ретпен
орналасады, көр ші-
лерiнiң арақашық-
тығы молеку-
ланың өз өлше-
мiнен кем
|
Орнықты
күйiнiң
маңайын да
секiрмелi,
тербеле
қозғалады
|
Сұйық
|
Көлемiн
де, пiшi-
нiн де
сақтайды
|
Молекуланың өз
өлшемiнен ондаған
есе артық
|
Тепе-теңдiк
күйiне қатыс-
ты тербеле
қозғалады
|
Қатты
|
Өзi құйыл-
ған ыдыс-
тың пiшiнiн
алады; көле-
мiн сақтай-
ды (сығыл-
майды); пi -
шiнiн сақ-
тамайды;
аққыш
|
Молекуланың өз
өлшемiндей
|
Өзiне берiл-
ген көлем
iшiнде ретсiз,
шапшаң
қозғалады
| |