Көміртегі атомы қрылысының ерекшелігі. Гибридтелу. Химия байланыстардың электрондық табиғаты
Мақсаты :
Білу: органикалық заттар оны зерттейтін химия саласы органикалық химия туралы білу
Түсіну: Көміртегі атом құрылысының ерекшелігін, гибридтелу мәнін түсіну.
Қолдану: органикалық заттардың қолданылуы
Талдау : органикалық заттарды бейорганикалық заттармен салыстыру арқылы талдау.
Жинақтау: топтық және жұптық жұмыстар арқылы білімдерін жинақтау
Бағалау: Көміртегі элементіне оның қосылыстары тұрғысынан баға беру.
Көрнекілік :
Проектор, химиялық суреттер, постерлер, периодтық кесте, интернет ресурстары
Әдіс-тәсіл :
Сыни тұрғыдан ойлау,топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, өзара бағалау
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізеді, бір-бірін мұқият тыңдап, толықтырып, өзара сыйластық, ынтымақтастық акуалды қалыптастырады, критерий арқылы бағалай алады, қатемен жұмыс жасайды жұмыс жасайды, ортақ қорытынды шығарады.
Мұғалім іс –әрекеті :
Ынтымақтастық атмосферасын құру
Топтарға бөлу
Мәтінмен жұмыс : тапсырма үлестіреді, бақылайды, бағыт береді.
Бағалау түрін анықтайды
Тапсырма үлестіреді, бағыт береді
Жалпы сабақтың барысын бақылауда ұстайды
Оқушының іс-әрекеті :
1.Топқа бөлінеді, топ басшысын анықтайды.
2.Мәтінмен жұмыс жасап,постерлерді қорғайды
3.Жұптық жұмыс, өзара бағалау
4.Диалог әдісімін өзіндік пікірін білдіреді, бағалайды,оны негіздейді, ұсыныс жасайды.
5.Жеке жұмыс ,өз-өзін бағалау.
6.Оқулық, қосымша мәлімет жинау, неге деген ашық сұрақтарға ойланып жауап береді, сурет салады.
Слайдта органикалық және бейорганикалық заттардың суреттері, олардың формулалары беріледі, оны не үшін көрсеткенім және оларды қалай пайдаланатыны туралы сұралады.
Мағынаны тану (түсіну)
Топтық жұмыс,постерлер қорғау, топтарды критерий арқылы бағалау
Топтық жұмыс (қолдану)
Мәтінмен танысып, топпен постерлер арқылы қорғау, бұл іс-әрекеттерді кері байланыс арқылы бағалау
Жұптық жұмыс (талдау)
Жұптарға оқулық 32 бет 1,3,4,5,7,8, 34-бет 3,5,7 тапсырмалар теріледі, бұл кезде жұптарға бір-бірін дұрыс , дұрыс емес тәсілімен бағалау жүреді.
Жеке жұмыс (бағалау)
Жұмыс дәптеріне тапмырма орындау, оқушылар жауаптарын екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау
9-сынып
Сабақ №
Сабақ тақырыбы :
Кальций және оның қосылыстары
Сілтеме
ҰМЖ,ОМЖ жоспарлары Н.Нұрахметов, К.Жексембина, Н.Заграничная, 9 сынып оқулығы, Алматы «Мектеп баспасы» 2013 жыл
Жалпы мақсаты
1.Периодтық жүйедегі орны бойынша сілтілік жер металы кальцийге сипаттама беру. Кальций және оның қосылыстарының табиғатта кездесуі,қасиеттері,биологиялық маңызы, қолданылуы туралы білімдерін кеңейту.
2.Өз бетімен ізденуін, сыни ойлауын, таным белсендігін, химиялық сауаттылығын, шығармашылық қабілеттерін шыңдау.
3.Өз бетімен жұмыс жасап, өз білімін өзі тексеріп, бағалай білу, пәнге деген қызушылық, ізденімпаздық , тиянақтылық дағдыларын қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже
1. Периодтық жүйедегі орны бойынша сілтілік жер металы кальцийге сипаттама бере алады. Кальций және оның қосылыстарының табиғатта кездесуі, қасиеттері,биологиялық маңызы,қолданылуы туралы білімдерін кеңейту.
2. Сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы арқылы таным белсенділігі,химиялық сауаттылығы, шығармашылық қабілеттері шыңдала түсетін болады.
3.Сыныптағы өзара әрекеттестік нәтижесінде пәнге деген қызығушылық, ізденімпаздық, тиянақтылық дағдысы қалыптасады. Негізгі идеялар кальций-активті металл. Электролиз жолымен алынады. Активті болғандықтан көптеген реакцияларға түседі. Адам ағзасында 2%, тіс пән сүйектерде 99% кальций болады, иондары қанның ұюына әсер етеді. Тұздары медицинада, құрылыста т.б. қолданылады.
Диалогтық оқыту, СТО : стратегиялары (Дайындал, назар сал, оқындар, жеке жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, сұрақ-жауап ойыны)
Сабақ барысы :
Сабақ кезеңдері
Мұғалім іс - әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
1.Ұйымдастыру
Сергіту сәті. Оқушыларды топқа бөлу, жағымды психологиялық ахуал орнату, топ ережесін айтқызу, топта рольдерге бөлісу (топ жетекшісі,баяндаушы, уақыт сақшысы,хатшы бақылаушы
(1 минут))
Оқушылар түстер арқылы 2 топқа топтасады, топ ережесін құрады, топта рольдерге бөлінеді.
ІІ.Қызығушылықты ояту (8 минут)
Үй тапсырмасы: Алдыңғы сабақтармен байланыс «Химиялық диктант»
1.Жер бетінде металдарды пайдалану осыдан... жуық жыл бұрын басталған
2.Біздің заманымызға дейін қанша және қандай металдар белгілі болған?
3.Металдар мен олардың күймаларының аттарымен атал5ан тарихи дәуірлер
4.Табиғатта металдардың ішінде таралуы бойынша І орын алатын қай металл ?
5.Қалайы мен мыстың құрамасы деп аталады.
6.Қоршаған орта факторлары әсерінен болатын металдың бүліну құбылысы...
7.Тірі организмде ең кем дегенде қаншама металл бар және қалай аталады ?..
8.Алхимиктердің арманы болған металл....
9.Ғалымдардың есептеуінші жыл сайын жерге 3000 т жуық метеорит түрінде кездесетін таза металл...
10.Қазақстан металлургиясының дамуына баға жемпес үлес қосқан қай ғалым ?....
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Бағалау парағы таратылады. Критерий арқылы бағалау.
«Химиялық диктант»
Критерий
10 сұрақ толық - 3 ұпай
7 сұрақ - 2 ұпай
3 сұрақ - 1 ұпай
Жұптарда өзара бағалау
ІІІ. Мағынаны ажырату
«Дайындал; назар сал ; оқындар» (постер жасау) 18 минут
І топ : кальций атом құрылысы, қасиеттері
ІІ топ : кальций қосылыстары;
Критерийді оқушылармен бірлесе отырып айқындау
Тақырыптық толық ашылуы
Оқушылардың тың идеялары мен химиялық тілмен сөйлесу
Формулармен дәлелдер келтіруі
Оқушылар белсене қатысады. Оқушылар топқа бөлініп, сабақ құрылымымен танысады.Оқушылар бірін-бірі бақылап топқа жұмыс жасайды. Әр топ берілген тапсырмаларды орйныдады. «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау.
Оқушылар 3 топқа бөлу «Өрмекші» әдісі оқушылар шеңберде тұрып жіпті бір біріне лақтыру арқылы сұрақ қойып жауап алу. Төр көздер құрастыру сөзжұмбақ шешу
Мұғаліммен сәлемдеседі
-оқушылар шеңберге тұрып әрбір түсті қағаздарды суырып алады;
-оқушылар тренингтегі суырған түстері арқылы топқа бөлінеді
Оқушылар шеңберде тұрып бір-біріне сұрақ қояды жіппен төр көздер құрастырады.
Оқушылар сыни тұрғыда ойланып сөз жұмбақтың жауабын анықтайды.
Психологиялық тренинг «Сыйлық» топқа бөлу
1 топ 2 топ 3 топ
«Өрмекші» әдісі сөзжұмбақ шешу
1.Бір заттың екінші затқа айналуын зерттейтін ғылым
Жеке оқушымен жұмыс беріледі-карточка сергіту сәті
Оқушылар сөзжұмбақтан ойлана отырып тақырыпты ашады. Тақырыпты дәптерлеріне жазады
Оқушылардың оқулықтағы мәтінді өз бетінше оқып, түсініп алады. Оқушы топта бірлесе отырып, сөйлеу,тыңдау дағдыларын дамытып, топ ішінде мәтінді түсінеді. Постерге жазады. Топтар бір бірімен алмасады.
Топтағы оқушылар көрсетілімді көре отырып, реакция теңдеуін жазады.
Оқушылар берілген картаны толтырады
Оқушылар бойлары сергіп қалады
Сөзжұмбақты шешу арқылы
Мәтінмен жұмыс
«айналмалы бекет» әдісі (топтық жұмыс)
«Бейне көрсетілім»
«Сематикалық карта»
Сематикалық карта
Қошемет
Өзін-өзі бағалау табыс критерийі
Өзін-өзі бағалау смайликпен табыс критерийі
Өзін-өзі бағалау табыс критерийі
Өзін-өзі бағалау смайликпен табыс критерийі
Өзін-өзі бағалау смайликпен табыс критерийі
Рефлиексиялық кезең
4 мин
3 мин
Мұғалім оқушылардан дайындап келген шығармашылық жұмыстарын сұрайды.
Сабақты бекіту «Қатесін тап» оқыта үйрету әдісі
Табыс баспалдағы өзін-өзі бағалауды жинаған жетондарын санап, табыс критерийін жинап алып, жиынтық бағалау шығарады
Оқушылар ішінен өз бетімен дайындап әкелгендер болса қорғайды
Оқушылар әдіс бойынша ойланып, қатені табады
Кері байланыс табыс баспалдығына стикермен бүгніг сабақтағы әсерін жазады
Шығармашылық жұмыс
«Қатесін тап» әдісі
Табыс баспалдағы
Кошеметтеу өзін-өзі бағалау смайликпен табыс критерийі өзін-өзі бағалау смайликпен табыс критерий
Жиынтық бағалау
Үйге
2 мин
Хлордың қосылыстарына шығармашылық жұмыс тапсырады