Сабақ тақырыбы: α rcsin α, α rccos α, α rctg α, анықтамалары
бет 1/5 Дата 24.10.2019 өлшемі 1,1 Mb. #50569 түрі Сабақ
Байланысты:
Алгебра 10 сынып Кері тригонометриялық функциялар αrcsinα, αrccosα, αrctgα, arcctgα анықтамалары қысқа мерзімді жоспар-1 (1)
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2АТригонометрия
Семей қаласындағы ФМБ НЗМ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 10
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы:
α rcsin α , α rccos α , α rctg α , анықтамалары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
10.2.4.1 α rcsin α , α rccos α , α rctg α , анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу.
Сабақ мақсаттары:
Оқушылар:
α rcsin α , α rccos α , α rctg α анықтамаларымен танысады, анықтаманы білетін болады және мәндерін есептеуде қолдана алады.
Тілдік
мақсаттар
Оқытудың тілдік мақсат ы
Оқушылар:
Бөлім бойынша лексика және терминология
арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс;
Диалогқа / жазылым ға қажетті тіркестер
m санының арккосинусы (арксинусы) деп, x бұрышының мәні … ;
m санының арктангенсы (арккотангенсы) деп, x бұрышының мәні … ;
құрамында кері тригонометриялық функциясы бар өрнектің мәнін табу үшін … .
Құндылықтарды
дарыту
Оқушылардың өзара әрекеттестігі арқылы жағымды қарым-қатынас орнатуға, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету.
Пәнаралық
байланыстар
Б иология, медицина, химия, сандар теориясын , архитектура, машина құрастыру, компьютерлік графика, салаларда қолданыла ды .
АКТ қ олдану д а ғ дылары
bilimland.kz, компьютерлік бағдарламаларды қолдану
Бастапқы білім
Негізгі тригонометриялық функцияларды анықтау білімі. Бірлік шеңберде тригонометриялық функцияның қасиеттерін анықтай білу, негізг ітригонометриялық тепе-теңіктерді және келтіру формулалары н өрнектердің мәндерін табуда, өрнектерді ықшамдауда, теңдіктерді дәлелдеуде қолдану.
Сабақбарысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
5 мин
5 мин
Оқушыларды сабақты меңгеруге қажетті материалдарды қайталауға жұмылдыру:
тригонометриялық шеңбер;
тригонометриялық функциялардың 0,30,45,60,90-ғы мәндері;
тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндерінің жиыны.
Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру, күтілетін нәтижені айқындау.
Оқушыларға келесі тапсырмаларды ұсыну арқылы проблемалық ахуал туғызу:
Берілгені:а) ; б) ; в) ; г) .
Табу керек,мұндағы .
Оқушылар шешулеріне түсініктеме береді:
а) б) в) г)
Соңғы тапсырманы орындау барысында оқушыларда келесі проблема туындайды: формуланың көмегімен теңдігі орындалатын бұрышты қалай беруге болады?
Оқушыларға осындай жағдайларды математикалық тілде сипаттау үшін жаңа символын енгізілетінін айту.
Оқылуы: " а санының арксинусы". нені білдіреді?
Бұл синусы -ге тең және бірлік шеңбердің бірінші ширегінде орналасқан бұрыш.
Оқушылармен а санының арксинусының анықтамасын қалыптастыру.
Анықтама. [ - 1;1] аралығына тиісті a санының арксинусы деп
α [ - π/2; π/2] аралығына жататындай, синусы а-ға тең санды атаймыз.
-Немесе, a санының арксинусы (|a | ≤ 1) аралығындағы α бұрышы, яғни бұрышының синусы- a саны, = a
Мысалы, ,өйткені
, өйткені
мәндерін есептеуді ұсыну.
Соңғы мысалды талдауда арксинустың бар болуы жайлы сұрақ туындайды.
Оқушыларды егер болса, бар болатыны ,
егер болса, болмайтыны туралы қорытынды жасауға жетелеу.
а саныныңкезкелгенмәніүшін:
1) |a | ≤ 1 болса, оның арксинусы бар жәнеолжалғызболады;
2) |a | > 1 санының арксинусы жоқ, сондықтанмұндай а үшін
-ныңмағынасыжоқ.
3) , .
Дәлосылайкелесіұғымдардыенгізу: , , .
слайд-1
слайд-2
слайд-3
Достарыңызбен бөлісу: