Мерзімі : 09.02.2017ж
Уақыт: 11,00
Сыныбы:11 «Ә»оқушыларымен
Пән атауы: Биология
Сабақ тақырыбы: §28 Адамның шығу тегі туралы алғашқы және қазіргі кездегі көзқарастар.
Сабақ мақсаты: Адамның шығу тегі, тарихи даму кезендерін, нәсілдік ерекшеліктерін, материалдық және рухани қазыналары туралы сипаттама беру.
Сабақ міндеті:
оқушыларға тақырыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
Оқушыларды топтық жұмыс барысындағы ережелерді сақтауға үйрете отырып, өзін-өзі мәдениеттілікке, тәрбиелікке бағыттауға орта құру.
Қолданатын модульдер :
Оқыту мен окудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Оқыту мен оқу ақпараттық –коммуникациялық технологиялар (АКТ) пайдалану
Оқытуды басқару және көшбасшылық
Стратегиялық іс-әрекет:
Психологиялық дайындық, «Автордың орындығы », «ДЖИГСО» әдісі.
Күтілетін нәтиже: антропотология, адамның жануарлар дүниесін жүйелеудегі орны, ортақ белгілері және ұрықтарының дамуындағы ұқсас белгілері, Адам мен адамтектес маймылдардың ұқсас, айырмашылық белгілері жайлы түсінік және білім қалыптасады.
Кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
І. Ұйымдастыру
2 минут
|
Оқушылармен амандасу
Топқа бөлу
|
Амандасу
суреттері арқылы топқа бөлінеді
|
«Ой қозғау»
|
Сұрақтар:
1.Жер шарында тіршілік қашан пайда болды?
2. Тіршіліктің пайда болуы туралы қандай теориялар бар?
3. Адам баласы Жер бетінде қашан пайда болды?
4. Органикалық дүниенің даму тарихы қандай замандарға бөлінеді?
|
|
ІІ. Қызығушылық
ты ояту 3 минут
|
Антропогенез сөзінің мағынасын ашады
« АДАМ »
Ассоциация туады
|
Терминнің мағынасын жазып алады
« АДАМ »
Ассоциация туады жазады .
|
« Адамның шығу тегі туралы алғашқы көз қарастары »
(қосымша №1)
5 мин
|
|
Кестені толтырады
|
Жеке жұмыс
5мин
|
Жіктеу кезінде адамды жүйелеу сатыларын анықтау
Адамның жануарлар дүниесін жүйелеудегі орны.
1.Жануарлар дүниесі
2.Хордылылар типі
3.Омыртқалы тип тармағы
4.Сүтқоректілер класы
5.Ұрықжолдастылар клас тармағы
6.Маймылдар /приматтар /отряды
7.Адамтектес маймылдар отряды немесе тартанаулылар тобы
8.Адам тұқымдасы
9.Адамдар туысы
10.Саналы адам түрі
|
Әр оқушы адамды жіктеп ,жүйеге келтіреді
1.Жануарлар дүниесі
2.Хордылылар типі
3.Омыртқалы тип тармағы
4.Сүтқоректілер класы
5.Ұрықжолдастылар клас тармағы
6.Маймылдар /приматтар /отряды
7.Адамтектес маймылдар отряды немесе тартанаулылар тобы
8.Адам тұқымдасы
9.Адамдар туысы
10.Саналы адам түрі
|
ІІІ. Топтық жұмыс Мағынаны тану минут
10 мин
Қорғауға 2 мин
|
Адамның жануар дүниесі жүйелеудегі орны
1-топ Адам мен жануарларда болатын ортақ белгілер
2 . «Адам мен жануарлар ұрықтарының дамуындағы ұқсас белгілер »
|
Дәптерлеріне жазып алады
Топтық жұмыс
Өзіндік шығармашылық жұмысын қорғау
|
ІҮ. Ой толғаныс
Бекіту
|
Семантикалық карта
|
Интерактивті тақтамен жұмыс орындайды
«+», «-» орындарына сәйкестендіреді
Жұптық жұмыс орындайды. Суретті құрастыру арқылы, түсіндіреді
|
«Саналы адам» моделі
|
Саналы адамға тән белгілер
құрастыру
|
|
Ү. Үйге тапсырма
2 мин.
|
§ 42 оқу, 208-215 бет – кестемен жұмыс
|
Үй тапсырмасын жазып алады
|
Бағалау 3мин
|
Топ басшылары баллдарын санайды
|
|
ҮІ. Рефлексия
2 минут
|
Табыс критерияларды еске алып жеткен табыстарын жазып, табыс ағашына іледі
|
Сабақтан алған пікірлерін жазады , табыс ағашына іледі
|
«Ой қозғау»сұрақтары
Жер шарында тіршілік қашан пайда болды?
2. Тіршіліктің пайда болуы туралы қандай теориялар бар?
3. Адам баласы Жер бетінде қашан пайда болды?
4. Органикалық дүниенің даму тарихы қандай замандарға бөлінеді?
Қосымша №1. Адамның шығу тегі туралы көзқарастары
р/с
|
Ғалымдардың аты -жөні
|
Пікірлерімен мен көзқарастары
|
I-топ
|
К.Линне/1735/
|
|
Ж.-Б.Ламарк/1810/
|
|
II -топ
|
Ч.Дарвин /1871/
|
|
Ф.Энгельс /1896/
|
|
Биология пәні 11-сынып
Достарыңызбен бөлісу: |