Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
|
Мектеп: №121
|
|
|
Күні: 23.01.2019
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қаласова Г.А.
|
|
|
Сынып: 6 «а»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.2.4
түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар;
|
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылардың барлығы:
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын пайдаланады;
Оқушылардың көпшілігі:
Есептеулерде санның модулінің қасиеттерін пайдаланады;
Оқушылардың кейбірі:
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді.
|
|
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар:
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеуді шешуде координаталық түзудегі нүктелердің
арақашықтығын пайдалана алады;
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасының формуласын
пайдалана алады;
|
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
х a= b, түріндегі теңдеулерді шешеді, мұндағы a және b – рационал сандар;
сызықты теңдеулерді және оларға келтірілетін теңдеулерді шығарады;
модуль анықтамасын ауызша тұжырымдайды;
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
сызықты теңдеу;
сызықты теңдеудің коэффициенттері;
модулі бар теңдеу;
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
... екенін біле отырып, теңдеуді құрамыз және шығарамыз;
... белгілі болса, онда ... теңдеуін құрамыз;
теңдеуді шешіп, есептің жауабы болып табылатын айнымалының мәнін табамыз.
|
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;
- Өзгенің пікірін құрметтеу;
|
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
Қазақ әдебиет
|
|
|
Бастапқы
білім
|
Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу. Модуль ішіндегі сандар
|
|
|
Сабақ барысы
|
|
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
0 – 3 мин
|
Ұйымдастыру. Амандасу.
Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру.
Сыныпты топтарға бөлу.
Смарт-бейджиктер арқылы топқа бөлу
Психологиялық ахуал
Керемет Тамаша
Орташа
Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді.
|
|
|
Сабақтың ортасы
4 – 8 мин
|
«Ой шақыру»
С – 1: Модуль деген не ?
С – 2: -5 және 5 санының модулі тең бе ? Неге ?
С – 3: Есепте : ; ;
С – 4: Модуль теріс сан болуы мүмкін бе ?
С – 5: Егер ; ; болса, онда х неге тең ?
С – 6: х-тің неше мәні болады, егер оның модулі оң сан болса ?
Топқа арналған ереже:
белсенді болу;
шыдамдылық таныту;
достық қарым-қатынаста болу;
бір-бірінің ойын сыйлау;
басқа адамды тыңдай білу;
барлығын бірге жасау;
ынтымақтастықта жұмыс жасау.
|
Презентация
Смаарт бейджиктер
|
|
9 – 20 мин
|
Топтық жұмыс
«Күн шуағы» Оқушылар топтық жұмыстарын күн бейнеленген постерде шығарады.
№831 есеп
Топтық бағалау «Үш шапалақ» әдісі
Жұптық жұмыс
«Бинго» ойыны арқылы оқушылар есептердің жауабын бинго ойынының билетіндегі сандардан табады.
№830
Дескриптор: (1) Білім алушы
- түрлендірулерді орындайды;
- сызықты теңдеулерге көшеді;
- сызықтық теңдеулерді шешеді;
- теңдеу түбірлерінің санынтабады;
- есептің жауабын негіздейді.
Жұптық бағалау
«Парталас көршіңе бір сөз таңда»
Сен жарайсың.
Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын.
Сенің мүмкіндігің оданда зор
Дескриптор: (2) Білім алушы
- түрлендірулерді орындайды;
- сызықты теңдеулерге көшеді;
- сызықтық теңдеулерді шешеді;
- теңдеу түбірлерінің санын табады;
- есептің жауабын негіздейді.
|
|
|
20 - 22 мин
|
Сергіту сәті
«Көңілді күн»
|
Презентация
|
|
23 – 37 мин
|
Жеке жұмыс «Білмеймін, білемін, түсінемін, орындай аламын, басқаға көмектесе аламын» карточкалары арқылы жүреді.
Дескриптор: (3) Білім алушы
- түрлендірулерді орындайды;
- сызықты теңдеулерге көшеді;
- сызықтық теңдеулерді шешеді;
- теңдеу түбірлерінің санын табады;
- есептің жауабын негіздейді.
|
Математика 2 бөлім, 6 сынып, Т.А. Алдамұратова 2015
Қосымша 3
|
|