Пән: Математика теория негіздері және бастауыш сыныпта оқыту әдістемесі
|
|
Күні: 19.02.2020
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жакупова Ұ.Т.
|
Топ: МБТ 19-9/1
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Қарапайым түсініктер. Он, жүз, мың көлеміндегі сандарды оқыту
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Күнделікті тұрмыста жиі кездесетін ұзындықты ӛлшеудің
жаңа бірлігі – метрді енгізудің туындап отырғанын түсіндіре отырып, «метрмен» және оның кӛмегімен ұзындықты ӛлшеудің мән-жайымен оқушыларды
таныстыру, ұзындықтың бірліктері – метр, дециметр, сантиметрдің ара
қатынасын тағайындау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Қарапайым түсініктер. Он, жүз, мың көлеміндегі сандарды оқыту тәсілдерін үйренеді, ұзындықты ӛлшеудің мән-жайымен оқушыларды
таныстыру, ұзындықтың бірліктері – метр, дециметр, сантиметрдің ара
қатынасын тағайындау.
Көптеген оқушылар: Студенттер Он, жүз, мың көлеміндегі сандарға есептер шығарады.
Кейбір оқушылар:
|
Бағалау критерийлері
|
Білім алушы
1. Он, жүз, мың көлеміндегі сандарды оқытуға анықтама беріп, оларды шешудің тәсілдерін үйренеді
|
Тілдік мақсаттар
|
Пəнге қатысты сөздікқор мен терминдер: метр, дециметр,сантиметр.
Оқытудың тілдік мақсаты: Он, жүз, мың көлеміндегі сандарды салыстыра алады.
Жазылым дағдысы: Қасиеттерді жаза біледі.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Достық пен келісім дәстүрін сақтау, мұғалім мен өзге оқушылардың сөзін тыңдау, естігеннің мәнін түсіну, сұраққа дұрыс және нақты жауап беру, сыныптастарымен тілдесуде сөйлеу мәдениетін сақтай құрметтеу қалыптасады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Физика, математика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Тақта, оқулықпен,үлестірмелер,оқулық
|
Бастапқы білім
|
Қарапайым түсініктер
|
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру.Салемдесу.Түгендеу.
Ширату жаттығуы: «Сәлемдесу»
|
Шаттық шебері
|
Сабақтың ортасы
|
1. - Балалар, бүгінгі ӛтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы «Метр» (м).
Есіңе сақта!
1 дм = 10 см 1 м = 10 дм 1 м = 100 см.
Тұрмыс-тіршілікте қолданылатын ұзындық ӛлшемдері:
Елі - 2-2,5 см (орта шамадағы бір саусақтың ені); сере – 10-12 см (аздап
ажыратылған тӛрт саусақ ені); тұтам – 8-10 см (жұдырық ені); сүйем – 17-20
см (кӛсілген бес бармақ пен сұқ саусақ арасындағы қашықтық); қарыс – 20-22
см (кӛсілген бес бармақ пен ортаншы саусақ арасындағы қашықтық); кез –70 -
75 см (саусақтың ұшынан иыққа дейінгі ара қашықтық), 1 кез – 7-9 тұтам; 1
құлаш – 142 см, аршын - ерте кездерде қолданылған ұзындық ӛлшемі. Ол қазір
қолданып жүрген «метр» ӛлшеміне жуық.
Биіктікті, тереңдікті ӛлшеу үшін адамның дене мүшелері немесе қолда
бар заттың ұзындығы пайдаланылған, яғни солардың бойымен ӛлшенген:
Оқ бойы – 1,0-1,5м жебе ұзындығы; найза бойы – 3-5 м; арқа бойы – 10-
12 м; т.б.
134
Халқымыз құдықтың, судың тереңдігін адам бойымен, ал үлкен
арақашықтарды күндік жер, қоналқамен ӛлшеген. Мәселен, бір қоналқа жер,
яғни бір тәулік жүріп баратын жер.
Адамның айқайлаған дауысы естілетін қашықтықты «шақырым» деп
белгілеген, 1 шақырым – 1 км.
Қазақ халқы қашықтықты кӛштің ӛлшемімен де анықтаған: қозы кӛш
жер, ӛгіз кӛш жер, түйе кӛш жер.
«Қозы кӛш жер» деп 10 километрлік қашықтыққа қоныс, жаңалап
қонуды айтады. Жас тӛлдерді енесінен бӛлек баққанда, олар кӛп жүруге
жарамайды, тез үйездейді. Сондықтан қозының аяғы жеткен, ең қысқа кӛш
аралығын «қозы кӛш жер» деп атап кеткен.
«Ӛгіз кӛш жер» ұғымы 15-20 км аралыққа кӛшуді білдіреді. Кӛшкен
елдің негізгі жүк кӛлігі ӛгіз болғандықтан, бұл қашықтық солай аталған.
Күніне 25-30 км шақырымға жуық жер жүруге тек түйелер ғана тӛзген,
сондықтан мұндай аралықты «түйе кӛш жер» атауымен белгілеген.
2. Мәтінмен жұмыс.
1-мысал:
Оқушылар жасыл кесіндіні дм - мен, ал кӛк кесіндіні неліктен см - мен
ӛлшегендерін түсіндіреді. Мәселен, қысқа заттардың ұзындықтарын см - мен,
ал сәл ұзындау заттарды дм - мен ӛлшеген тиімді.
10см + 1см = 11см;
|
1дм + 1см = 1дм 1см, ӛйткені 10см = 1дм.
|
3.
|
Практикалық жұмыс.
|
2- мысал.
«Тақтаның ұзындығын ӛлше» тапсырмасын орындау.
3-мысал.
Метрмен ӛлше: Бӛлменің ұзындығы мен енін тап. Адым деген немене?
Білу үшін шырағым,
Білмегеніңді сұрағын:
Бір аттасаң алдыға,
Сол болады бір адым.
- Балалар, сендердің 2 аттаған адымдарың 1м - ге тең деп алып,
сыныптың ұзындығы мен енін ӛлшейік.
20 адым = 10м сыныптың: ұз - 10 м
10 адым = 5м
4-мысал.
|
ені - 5 м.
|
Суреттегі ӛзіңе таныс сызықтарды ата. Ӛзіңе таныс емес сынық сызық
бар ма? Оны атап кӛр. Суреттегі соңғы сызық - сынық сызық. Ол үш кесіндіден,
яғни үш буыннан құралған.
135
Кӛне ӛлшемдер туралы түсінік:
Шақырым: Дауыс жетер аралық,
Шақырым деп аталған.
Даладағы даналықҚалған арғы атаңнан.
Сүйем: Жүрген елдің ойында,
Ескі ӛлшемдер мол екен.
Бір сызықтың бойында,
Созсақ сұқ қол бармақтыСүйем деген сол екен.
Қарыс: Бір сызықтың бойында,
Бармақпен ортан қолыңды,
Созсаң ӛлшей қоюғаҚарыс деген сол екен.
4. Тақтамен жұмыс.
5-есеп:
1. Бары – 5 Шешуі: 5+3=8
Берді – 3 Жауабы: 8 оқулық.
2. Бары – 8
Тапсырды – 3
Қалды – ?
|
Шешуі: 8 – 3 = 5
Жауабы: 5 оқулық.
|
5. Сӛзжұмбақ шешу.
Кӛлденеңінен: 1. Жер бетіндегі
ұзындықтың ӛлшем бірлігі.
2. Ұзындықтың ӛлшем бірлігі.
Тігінен: 1. Арқанның, баудың
ұзындығын ӛлшейтін бірлік.
2. Геометриялық фигура.
3. Сызықтың түрі.
|
|
Жауабы:
|
Кӛлденеңінен: 1.Қадам,
|
2.Сантиметр.
|
Тігінен: 1.Құлаш,
|
2.Кесінді, 3.Түзу.
|
|
6. Ӛз бетінше жұмыс.
6-мысал:
а) 1 ондық 3 бірлік = 13 бірлік
2 ондық 9 бірлік = 29 бірлік
9 ондық 2 бірлік = 92 бірлік.
|
5 дм 1 см = 51 см
6 дм 8 см = 68 см
4 дм 7 см = 47 см.
|
?
136
ә) Қызықты әзіл есептер шешу:
1. Жантілеу қосарлап жегілген ат арбамен 25 шақырым жол жүрді. Оның
әр аты неше шақырым жүрді?
Жауабы: 25 шақырым.
2. Бақтиярдың тӛрт ұлы, олардың әрқайсысының туған қарындасы бар.
Бақтиярдың неше баласы бар?
Жауабы: 5 бала – 4 ұл, 1 қыз.
3. Алдында 1, артында 2, артында 1, алдында 2, біреуі екеуінің арасында
және үшеуі бір қатарда қаздар ұшып келе жатты. Барлығы неше қаз бар?
Жауабы: Үш қаз.
.
|
И.Бекбоев,
В.Гусев,
Ж.Қайдасов,
А.Абдиев
Геометрия
11 сынып
Алматы
«Мектеп»
2014ж.
|
Сабақтың соңы
|
«Баспалдақ» әдісі
Рефлексия
Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын береді.
Бұл сабақта оқушылар шығармашылықпен жұмыста топтық жұмыстың пайдасын түсінді деп ойлаймын.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
конверт-сұрақ
2-3 сұрақ жазып, конвертке салыңыз (оқу мақсатына қарай). Әрбір оқушыда өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындаңыз. Әрқайсысына екі минут беріңіз: оқушы стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі оқушыға беріледі, осылай бұл 2-3 сұраққа барлығы жауап бергенше жүре береді. Стикерлерді жинап, бірнеше жауапты дауыстап оқыңыз (аттарын атамастан); сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдістәсілдеріңізді жазасыз
|
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: 2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Достарыңызбен бөлісу: |