Сабақ тақырыбы: Қазақ шаруаларының қарулы көтерілістері және Кеңес үкіметінің жазалау шаралары



Дата16.12.2019
өлшемі20,12 Kb.
#53644
түріСабақ
Байланысты:
0005cb44-b26d6a6a

Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақстан тарихы

Сабақ тақырыбы:Қазақ шаруаларының қарулы көтерілістері және Кеңес үкіметінің жазалау шаралары.

Мектеп: №11 «Манкент» жалпы орта мектебі

Уақыты: 22.11.2016 ж

Мұғалімнің аты – жөні: Юсанова.Л.Т.

Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Оқу мақсаттары

Деректерге нақты сұрақтар құрастырады

Қазақ шаруаларының қарулы көтерілістерінің себебін анықтайды.

Тарихи оқиғаларды түсіндіру кезінде, тарихи карталарды пайдаланады

Тарихи кезеңдерді салыстырады және олардағы өзгерістерді,

сабақтастықты көрсетеді


Сабақтың мақсаты

Отаршылдық кезеңіндегі қазақ шаруаларының жағдайын түсіндіреді.
Халықтың отаршылдық саясатқа қарсы азаттық күресінің мәні мен маңызын түсінеді

Кеңес үкіметінің жазалау шараларының себеп – салдарларын түсіндіреді.

Ресей империясының отарлық саясатын талдайды.


Тілдікмақсаттар

Оқылым мен жазылым дағдылары

Қазақ шаруаларының қарулы кқтерілістері...

Кеңес үкіметінің жазалау шаралары...

Пәндік лексика мен терминология:

қоныстанушы, десятина, контрибуция,қозғаушы күштері, қазақ шаруалары, балықшылар, жұмысшылар, батырақтар.

Қазақ шаруаларының қарулы көтерілістері туралы мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы);

Сыныпта талқылау жүргізеді (айтылым және тыңдалым дағдысы).

Тақырып бойынша тест құрастырады(жазылым дағдысы).


Құндылықтар:


- патриотизм

- ұлттық сана-сезім

- тәуелсіздік

- ар-ождан бостандығы

Алдыңғы білім

Ресеәдың отаршылдық саясатын біледі.

Сабақ барысы

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуытиісіс - әрекеттер


Оқытуресурстары

Басы

3 минут

10 минут

Блум таксономиясы бойынша Білу және түсіну.

2 минут

5 минут
Блум таксономиясы бойынша Қолдану.



15 минут
10 минут

Блум таксономиясы бойынша Талдау



Сабақ мақсатымен таныстыру.Карусель ойыны арқылы өткен сабақтардағы термин сөздерді еске түсіру.Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бірінші тұрған қатысушы бір термин айтады келесі тұрған қатысушы өз терминін және алдыңғы терминді қосып қайталайды, осылайша соңғы қатысушы барлық термин сөздерді ретімен айтып шығуы тиіс.

Сынып екі топқа бөлінеді. Қима қағаздарға Көтеріліс басшыларының есімдері Жанқожа, Есет батыр, Кенесары , Сырым ,Санжар, Исатай, Иса, Наурызбай, Махамбет, Бопай, Жоламан және көтеріліс болған жылдар 1837ж, 1338ж, 1847ж, 1836 ,1783ж, 1897ж, 1841ж, 1822ж, 1825ж, 1824ж , 1860ж. жазылады, қатысушылар бір-бір қағаздан алып, топқа бөлінеді.

Екі топқа Каспийдегі балықшылар өмірін көрсететін бірдей сурет беремін.

Тапсырма:

1.топ суреттен не көріп отырғанын жазады.

2. топқа мазмұнды оқиға құрастыруға тапсырма беремін. Суретте не бейнеленген?

Бұл суреттің бүгінгі тақырыпқа қандай қатысы бар деп ойлайсыз? Сабақ тақырыбына шығу. Суретке қатысты ойларын толықтыру. Әр топқа тапсырма беріледі.

Қима қағазға бөлінген мәтіндер топтамасы әр топқа үлестірілді.


Мәтіндер бойынша топтарға көтерілістердің ерекшеліктерін анықтатамын.



Қосымша №1

Күйді тыңдату

Қосымша №2 (слайд 1)
Қосымша №3 топқа бөліуге арналған қима қағаздар

9 сынып. Қазақстан тарихы. Атамұра, 2012.


мәтін

9 сынып Қазақстан тарихы кітабы

бағалау дескрипторы


Ортасы
10 минут
Блум таксономиясы бойынша Анализ

15 минут


Патша үкіметінің күміс тиын ақшасы бейнеленген карточка таратылады. А, Б, С-деңгейлік тапсырмалар. А деңгейлік сұрақ –10 тиынға жазылады. Б деңгейлік сұрақ -50 тиынға жазылады, С деңгейлік сұрақ -3 рубльге жазылады.

Тапсырма. Екі топ өз ойларын дәлелдеу үшін жеткілікті дәйектер келтіріп, пікірталас ұйымдастырады.

1-ші топ: «Қазақ шаруаларының қарулы көтерілістері»

2-ші топ: «Орал мен Маңғыстаудағы көтерілістер бұрыңғы көтерілістерге ұқсас болды».


Қосымша №8 патша үкіметінің ақшалары




Соңы

3 минут


2 минут

Оқушының критерии бойынша өзін өзі бағалау парағы





Қазақ шаруаларының қарулы көтерілістері

Көтерілісінің

маңыздылы ғын түсінеді



Көтерілістің шығу себебі мен жеңілу себебін түсінеді

Тарихи маңызын біледі

Патша өкіметінің отаршылдық саясатын талдайды

Қазақ хандығының саяси жағдайын сипаттай алады

Оқиғаны баяндауда

деректі қолдана алады




Жақсы білемін





















Орта деңгейде






















Қиындық тудырады





















Рефлексия.


Үйге тапсырма: Тест құрастыру.

Қосымша №9

Оқушының өзін –өзі бағалау парағы

Рефлексия парағы
Ой-толғау дескрипторы


Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбиелік элемент)

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?



Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет