Сабақ тақырыбы: Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы



бет1/5
Дата06.07.2018
өлшемі0,5 Mb.
#47736
түріСабақ
  1   2   3   4   5
Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 6.3 А бөлімі




Күні:




Сынып: 7

Қатысқандар: 20 Қатыспағандар: жоқ

Сабақ тақырыбы: Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

6.3.1.6 – картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру

6.3.1.5 – Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау



Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Картаның көмегімен монғол шапқыншылығының негізгі бағыттарын анықтай отырып, XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің өзара байланысын сипаттау

Оқушылардың басым бөлігі: Тарихи ақпараттарға сүйене отырып моңғолдардың Қазақстан аумағына жаулап алу жорығының басталуын анықтай отырып, Отырар шайөасын сипаттау.

Кейбір оқушылар: Отырар шайқасының тарихи маңызына тоқтала келе Отырарды қорғаудағы қала халқының, Қайыр ханның ерлігін сипаттау.

Бағалау критерийі

1. XIII-XV ғасырлардағы монғолдар жаулап алған территорияларды картадан көрсету.

2. М.Шахановтың «Отырар опаты» шығармасының негізінде Отырар шайқасын суреттей отырып, Отырарды қорғаудағы қала халқының, Қайыр ханның ерлігін сипаттау



Тілдік мақсаттар:

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Жасақ, ұлыс, жебе, түмен, барунгар, кул, жоңғар, Яса, құрылтай, «Отырар опаты», «Моңғолдардың құпия шежіресі»



Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер:

  • Тыңдалым дағдысы Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?

  • Айтылым дағдысы: «Зерттеушілердің айтуынша: «Шыңғысханның ұрпақтары білім жағынан өз ғасырынан жоғары болды». Сендер осы пікірмен келісесіздер ме? Неліктен?» сұрағын қою арқылы өз ойын еркін жеткізе отырып айтылым дағдысын дамыту.

Жазылым дағдысы: ... жылы монғолдың қалың қолы жорыққа аттанды. Парсы тарихшысы ... айтуынша , қала ... айға қоршауда тұрып, ..... айқасқан.

Оқылым дағдысы: топпен талдайды, сипаттайды.

  • «Отырар опаты»

  • Монғолдардың Жетісуға шапқыншылығы.

  • Монғолдардың Отырарға шапқыншылығы.

  • Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігі.

Құндылықтарға баулу:

Отырар шайқасындағы халықтың, Қайырханның ерлігін дәріптей отырып Отансүйгіштік, елжандылық, туған жерге, елге деген сүйіспеншілікке тірбиелеу

Пән аралық байланыс:

Қазақ әдебиеті: М.Шаханов «Отырар опаты», Дүниежүзі тарихы: «Моңғол-татар шапқыншылығы»; География

АКТ-ны қолдану дағдылары

Сабақта электрондық ресурстарды тиімді қолдану арқылы оқушылардың ізденіс, білімді өз бетімен игеру дағдыларын қалыптастыру.

Тақырып бойынша алдынғы білім:

Моңғол мемлекетінің құрылу тарихы мен қоғамдық құрылысын біледі.

Шыңғысханның «Жасақ» заңдарымен таныс



«Шыңғысхан» фильмі арқылы моңғол шапқыншылығы туралы әңгімелей алады.

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:

5 минут

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, Оқушылар шеңберге тұрып бір-біріне ризашылық білдіріп, сабаққа сәттілік тілейді.



4 топқа бөлу: «Өз қалаңды қорғау»

Оқушылар өздері ұнататын түстері арқылы топтарға бөлінеді. Стикерде қалалар аты жасырылған.
Өз қалаңды қорғау

I топ: Отырар

II топ: Ащынас.

III топ: Сығанақ

IV топ: Сауран.

Үй жұмысын тексеру:

«Миға шабуыл» стратегиясы арқылы Блиц сұрақтар қойылады.

1.Монғол империясының қоғамдық құрылысын атап беріңіз...

2. «Жасақ» заңдар жинағының 3 ерекшелігін көрсетіңіз...

3.Шыңғыс хан туралы не білесіз?




(Жауап берген оқушылар смайликтер арқылы бағаланады.)


Түрлі-түсті стикерлер

Шыңғыс ханның суреті

Смайликтер




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет