Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстан Ресей империясының құрамында.
|
Мектеп: Қаратау қаласы
М.Әуезов атындағы орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Илешова Д.Ш
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі.
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
|
Сабақ мақсаттары
|
1860-1870 жылдардағы азаттық көтерілістің себептерін анықтау.
1860-1870 жылдардағы азаттық көтерілістің негізгі кезеңдеріне сипаттама беру.
1860-1870 жылдардағы азаттық көтерілістің салдарын түсіндіру.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Талдау,қолдану
|
Бағалау критериилері
|
- 1860-1870 жылдадағы ұлт-азаттық көтерілістің себептерін анықтайды.
- Орал, Торғай облыстарындағы және Маңғыстау түбегіндегі көтерілістердің себептері мен салдарын салыстыра отырып сипаттайды.
- Картадан көтеріліс ошақтарын көрсетеді.
|
Концепт
|
Себептері мен салдары
|
Тілдік мақсаттар
|
Түрлі ақпарат көздерінен мәлімет алады, тұжырым жасайды, пікір алмасады (оқылым, тыңдалым, айтылым дағдылары).
Терминдер
Шаңырақ салығы, земство салығы, флотилия,
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құндылықтар:
- патриотизм
- отансүйгіштік
- өз халқы үшін мақтаныш
- көшбасшылық
- ұлттық сана – сезім
- бостандық
|
Пәнаралық байланыстар
|
География , дүниежүзі тарихы
|
Бастапқы білім
|
Ұлт-азатты қ көтерілістің алғышарттарымен таныс болуы керек
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу. Сынып бойынша тексеру, топтарға бөлу.Сабақтың тақырыбын және мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстырып талқылау.
1.Миға шабуыл.«Ақылды доп» ойыны арқылы оқушылар өткен сабақты естеріне түсіреді.
|
|
Сабақтың ортасы
|
2.Мағынаны тану.
1-тапсырма. ДЖИГСО топтар бір- бірінің ақпаратымен алмасады, сұрақ қойып талқылайды.
1 топ: 1860-1870 жылдардағы көтерілістердің себептерін анықтайды.
2 топ: 1860-1870 жылдардағы көтерілістердің барысын түсіндіреді.
3 топ: 1860-1870 жылдардағы көтерілістердің салдары мен тарихи маңызын анықтайды.
Кері байланыс:Топтар бір- бірінің жұмыстарын «Айналмақ» әдісі бойынша талқылайды.
2 тапсырма. Венн диаграммасы
Орал-Торғай Маңғыстау
көтерілісі көтерілісі
№
|
Дескриптор
|
|
1
|
Көтерілістердің кем дегенде 2 ұқсастықтарын анықтайды.
|
|
2
|
Көтерілістердің кем дегенде 2 айырмашылықтарын анықтайды.
|
|
Кері байланыс: әр оқушы тақтада орналасқан диаграммаға өз ойларын стикерлерге жазып іледі.
3.Ой-толғаныс.
3 тапсырма. Картамен және мәтінмен жұмыс.
Көтеріліс ошақтарын кескін картаға түсіріп, көтерілістің тарихи маңызын ашады.Әр оқушы жеке жұмыс жасайды.
Көтерілістің тарихи маңызы----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
№
|
Дескриптор
|
|
1
|
Картадан 3 көтеріліс ошақтарын анықтайды.
|
|
2
|
Көтерілістің 2 тарихи маңызын жазады.
|
|
Кері байланыс: жұмыстар топ арасында талданып, үздік жұмыстар тақтаға ілінеді.
|
Қазақ елі.Қазақстан тарихы.Kazak eli. 2 seriya. https://www.youtube.com/watch?v=l_IBpGqSvfk
Мәңгілік-Ел тарихы.
https://www.youtube.com/watch?v=yaQp0Gi9tgc
http://e-history. kz/ kz/ project/ view/ 3? type=contents&material_id=507
http://e-history.kz/kz/scorm/course/149
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»
Оқушылардың сабақты бағалауы.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Дифференциация оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып жүзеге асырылады:
деректер арқылы- сабақ барысында түрлі дерек көздерімен жұмыс жасайды (карта,мәтін)
топтастыру арқылы – сабақ барысында топтық және жеке жұмыстар ұйымдастырылады.
бағалау арқылы – сабақ барысында бағалаудың бірнеше әдісі қолданылады (топтық бағалау,мұғалімнің бағалауы,өзара бағалау)
- Талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалаймын.
- Сабақ барысында оқушылар өзіндік ой түйіп, пікірі қалыптасады.
- Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін пайдаланып өз ойын ашық, дәлелді жеткізе алады.
|
Бағалау критериилерге байланысты жүзеге асырылады.Бағалаудың бірнеше әдісі қолданылады.
Топтық бағалау- Венн диаграммасы, «Айналмақ» әдісі арқылы жүзеге асады.
Мұғалімнің бағалауы-сабақ барысында оқушыларды бақылап,толтырылған кестелерді тексереді.
Оқушының бағалауы- топ арасында оқушылар бірін-бірі бағалайды, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы сабақты бағалайды.
|
Сабақта оқушылардың іс -әрекеттерін ауыстырып отыру
Доппен жаттығу.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|