Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер
|
Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш.
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.2.14
бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі;
Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі;
Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табады;
Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндейді;
Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табады.
|
Бағалау
Критерийлері
|
Оқушылар:
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі;
Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі;
Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін таба алады;
Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндей біледі;
Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін таба алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
сызықты теңдеудің анықтамасын және түрін, санды теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын біледі;
тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді сызықты түрге келтіреді;
теңдеулердің қасиеттерін айта алады;
сызықты теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып, сызықты теңдеулерді сипаттайды;
теңдеулердің қасиеттерін қолдана отырып, теңдеулердің шешіміне түсінік береді;
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
теңдеу;
теңдеудің түбірі;
теңдеудің сол жағы;
теңдеудің оң жағы;
тепе-тең түрлендіру;
сызықты теңдеу;
сызықты теңдеудің коэффициенттері;
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
теңдеу деп – құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы бар теңдікті айтамыз.
теңдеудің түбірі деп ...;
теңдеуді шешу дегеніміз - ...;
сызықты теңдеу деп ...;
егер теңдеудің екі жағына бірдей санды қоссақ, онда ...;
егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, онда ...;
«х ... болсын»;
... екенін біле отырып, теңдеуді құрамыз және шығарамыз;
... белгілі болса, онда ... теңдеуін құрамыз;
теңдеуді шешіп, есептің жауабы болып табылатын айнымалының мәнін табамыз.
|
Құндылықтарды дарыту
|
- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;
- Өзгенің пікірін құрметтеу;
- Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ әдебиет
|
Бастапқы
Білім
|
Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
0 – 3 мин
|
Ұйымдастыру. Амандасу.
Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау.
Психологиялық ахуал
Керемет Тамаша
Орташа
Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.
|
Презентация
|
Сабақтың
ортасы
4 – 8 мин
|
«Миға шабуыл» өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтары:
C-1: Бір айнымалысы бар теңсіздік деп қандай теңсіздікті айтамыз?
С-2: Бір айнымалысы бар теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?
С-3: Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешу алгоритмі қалай?
С-4: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз не?
С-5: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін қалай табуға болады?
Сыныпты топтарға бөлу.
Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.
1-топ «Сары кәмпиттер»
2-топ «Көк кәмпиттер»
3-топ «Қызыл кәмпиттер»
Топқа арналған ереже:
белсенді болу;
шыдамдылық таныту;
достық қарым-қатынаста болу;
бір-бірінің ойын сыйлау;
басқа адамды тыңдай білу;
барлығын бірге жасау;
ынтымақтастықта жұмыс жасау.
|
смайликтер
|
9 – 15 мин
|
«Ыстық орындық» әдісі
Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады.
Жаттығудың сипаттамасы:
Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады.
|
Презентация
|
16 – 28 мин
|
Топтық жұмыс
1; 3 топ
№1. Теңсіздіктерді шешіңдер:
а) х<5; б) 1 - 3x 0; в) 5 (у - 1,2) - 4,6 > 3y + 1.
№2. а-ның қандай мәнінде бөлшегі бөлшегінен кіші болады?
№3. Қос теңсіздікті шешіңдер: -1
№4. Теңсіздіктің бүтін шешімін табыңдар:
2; 4 топ
№1. Теңсіздіктерді шешіңдер:
а); б) 2 - 7x > 0; в) 6 (у - 1,5) - 3,4 > 4y - 2,4.
№2. в-ның қандай мәнінде бөлшегі бөлшегінен үлкен болады?
№3. Қос теңсіздікті шешіңдер: -3.
№4. Теңсіздіктің бүтін шешімін табыңдар:
Тапсырмалары бірдей топтар бірін-бірі тексеріп бағалайды.
|
Презентация
Қосымша 1
|