Сабақ тақырыбы Диаграмма. Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты



Дата07.09.2020
өлшемі469,04 Kb.
#77533
түріСабақ
Байланысты:
5 кл ҚМЖ


Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.4C Диаграмма




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Диаграмма.

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты

5.4.3.2 Дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар салу;

Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: Дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар сала алу. Диаграммамен берілген Пиза есептерін және математикалық сауаттылық есептерін орындай білу.

Оқушылардың басым бөлігі: диаграммаларды салу алгоритмін түсіндіре білу,кестелер немесе диаграммалардан статистикалық ақпараттарды анықтай алу.

Кейбір оқушылар: Диаграмманың басқа түрлерін де анықтай алу. Excel программасында диаграмма құру.

Бағалау критерийлері

Диаграмманың барлық түрлерін анықтайды, диаграммаларды салады. Диаграммаларды оқиды. Диаграммалармен берілген математикалық сауаттылық есептерін, Пиза есептерін түсініп орындайды.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Диаграмма,статистикалық деректер,ақпарат.



Құндылықтар

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылығы. «Қазақстан Тәуелсіздігі және Астана»

Пәнаралық байланыстар

Информатика,жаратылыстану

Бастапқы білім

дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар туралы түсініктері болу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

12 минут


Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу,түгендеу, топқа бөлу,психологиялық дайындық жасау.

Диаграмма түрлері арқылы топқа бөлінеді.

  1. Бастапқы білімін еске түсіру. «Графикалық диктант» Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады. Оқушылар «Иә», «Жоқ» деп жауап беру арқылы график сызады.

Мақсаты: Жылдам жауап беруге,естеу сақтауға, бір-біріне қолдау көрсетуге дағдыландыру.
Жаңа тақырыпты хабарлау.

Кеспе қағаздарға салынған диаграммалар





Сабақтың ортасы
10 минут



   Сабақтың тақырыбы анықталғаннан соң мұғалім топ болып оқушыларға диаграммаларды салу алгоритмін анықтауға «Джигсо» әдісі арқылы тапсырма береді.Постер қорғайды

1-топқа: Сызықты диаграмма салу алгоритмін анықтау.

2- топқа: Бағанды диаграмма салу алгоритмін анықтау.

3-топқа:Дөңгелек диаграмма салу алгоритмін анықтау.

4- топқа:Диаграмманың басқа түрлерін анықтайды.

Мақсаты:Оқушылар тақырыпшалады оқып жеке -жұпта-топта талқылап,басқаларға түсіндіре алу.


Постер

үлестірмелер




3минут


5 минут

7минут


1-тапсырма: «Кім жылдам?» жеке жұмыс

1.Дөңгелек диаграмма не үшін қажет?

(толық бір шаманы құрамды бөліктерге бөліп,сол бөліктерді салыстыру үшін қажет)

2.Дөңгелек диаграммада 110-ге сәйкес бұрыштық градустық өлшемі қандай? (3600*0,1=360)

3.Диаграммалардың неше түрі бар? 3

4.Диаграмма не үшін қажет?
5.Диаграмма құру үшін алдымен қандай жұмыстар орындалуы керек?
6.Дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграмма нені білдіреді?

7.Диаграмманың тағы да қандай түрлерін білеміз?


8.Диаграмманың өмірде қандай қолданыста кездестіріп жүрсіңдер?

Дескриптор:

-дөңгелектің толық бұрышының ауданын біледі.

-транспортир көмегімен секторларды сала алады.




Сергіту сәті: Интербелсенді тақтадан геометриялық фигуралар көрінеді оқушылар өз тобымен сол фигураны кескіндейді. Мысалы түзу сызық көрінсе әр топ бір түзу сызык бойында тұру керек осылайша бірнеше фигураларды кескіндейді

Мақсаты:Оқушыларды топтасып жұмыс істеуге дағдыландыру.



1-тапсырма: Деңгейлік тапсырма .

А деңгейінің тапсырмасы;

Марқакөл көлінің ауданы 455км2,Теңіз көлінің ауданы 2076 км2,ал Зайсан көлінің ауданы 5000 км2. Көлдердің ауданын жүздікке дейін дөңгелектеп,бағанды диаграмма салыңыздар.



В деңгейінің тапсырмасы;

Берілген кесте бойынша есептің шартын құрастырып,диаграмма салыңыз.



1%

5%

10%

25%

50%

75%

3,6

18

36

90

180

270

С деңгейінің тапсырмасы

Өмірмен байланыстырып мысал құрастырып, Excel бағдарламасында диаграмма салыңдар

Оқушылар ноудбугде диаграмма құрады

Бағалау: Қалыптастырушы бағалау арқылы,яғни дұрыс шығарған жағдайда «жарайсың» деген мақтау сөзбен, ал қате болған жағдайда С деңгейіндегі оқушы есептің шығу шолына көмектеседі.



Математикалық сауаттылық есебі.
2-есеп.Шолпан жидектің әр түрінен бірнеше килограмм тосап әзірледі.Төменде көрсетілген диаграммадағы мәліметтерден ең көп әзірленген жидек тосабы ең аз әзірленген жидек тосабынан қаншаға артық екенін анықтаңыз.

Дескриптор:

1.Ең көп дайындалған тосапты табады.

2. Ең аз дайындалған тосапты табады.

3. айырмасын анықтайды.
Пиза тапсырмалары:

Зедландия мемлекетінің экспорты туралы диаграмма берілген. Бұл мемлекетте ақша ретінде зед қолданылады.



1-сұрақ.1998 жылы Зедландия экспортының құнының барлығы қанша млн зед болды?



Дескриптор: Оқушы диаграммадан жылға сәйкес құнды анықтайды.

2-сұрақ.2000 жылы Зедландия экспорттаған жеміс шырынының құны барлығының қанша пайызы?



Дескриптор: Диаграммаға қарап жеміс шырынының пайызын анықтайды.





оқулық
бағдаршам арқылы бағалау

Интербелсенді тақта


Сабақтың соңы

3 минут


Үйге тапсырма: №

Кері байланыс






Стикер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

А,В,С деңгейлері бойынша есепті беру. Осы тапсырмада өз деңгейінен өскенің я болмаса түскенің байқаймыз.

Дескриптор арқылы.Қалыптастырушы бағалау: жарайсың,керемет,өте жақсы

Сергіту сәті

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?Оқыту ортасы қандай болды?Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?



Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз(оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( оқытуға және үйренуге қатысты)?



1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет