Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
10.3В – Тұрақты ток
|
Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Күні:
|
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Электр тогының жұмысы және қуаты. Джоуля – Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.4.2.7 - электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің ПӘК-ң формулаларын есептер шығаруда қолдану;
|
Сабақ мақсаттары
|
- электр тогының қуаты мен жұмысы формуласын меңгереді;
- Ток көзінің ПӘК қорытып шығару формуласын меңгереді;
|
Бағалау критерийлері:
|
Білу:электр тогы, ток қуаты, электр энергясы шығыны не екенін біледі.
Түсінеді: Электр тогы қуаты мен жұмысының физикалық мағынасын түсінеді .
Қолдану: Жұмысты, токтың қуатын және электр энергиясы шығынын анықтау үшін формулаларды қолданады. .
Талдау: Есептің шарты мен формуласына талдау жасайды.
Жинақтау: деңгейлік есептер шығару
Бағалау: өз жұмыстарын бағалау
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар тізбектегі өзгерістерді түсіндіре алады, тізбектегі жұмыс ток күшінің қуатын түсіндіре алады.
Терминдер мен нақты терминдер сөздігі:
- өткізгіштегі ток күші;
- өткізгіштің ұштарында кернеудің түсуі;
- өткізгіштің кедергісі;
- Ом заңы; - ток жұмысы; - токтың қуаты.
Байланыс / жазу үшін пайдалы тіркестер жиынтығы:
- токтың қуатын есептеу үшін ...;
- Тізбектегі ток тура пропорционалды ...
- өткізгіштің ұштарында кернеу түсуі ......;
- Электр қуатының құнын есептеу үшін ... ..
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылардың ой-өрісін, физиканы зерттеуге деген қызығушылығын дамыту.
Жұмысқа оң көзқарас таныту.
Өмір бойы оқу
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика (калькулятормен жұмыстану дағдысын қалыптастыру )
|
Бастапқы білім
|
Толық тізбек үшін Ом заңы; тізбек бөлігі үшін Ом заңы, электр тізбегінің элементтері және атаулары, өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау:
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 мин.
2 мин
4 мин
3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
«Сабақтың тақырыбын қалыптастыру. Сабақтың мақсатын анықтау »
Мұғалім іс-әрекеті: Мұғалім «Электр тогының жұмысы және қуаты. Джоуля – Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК» атты сабақтың тақырыбын хабарлайды. Оқу мақсатын және сабақтың мақсаты туралы айтады.
3. «Өткен тақырыпты тексеру және өзектендіру»
Мақсаты: 8-сыныптан алған оқушылардың білімін жүйелендіру және «Тұрақты ток» тарауын оқып үйренуде қолдану. Берілген тапсырмаларды орындауға дағдыландыру.
Сипаттамас: Оқушыларға токтың жұмысын және қуатын, Джоуль-Ленц заңын, сондай-ақ өлшем бірлігін анықтауға арналған формулаларды еске түсіру. Ол үшін кестені толтырыңыз. Кестеге оқушылар формулаларды, өлшем бірліктерін және шамалардың атауларын енгізе алады.
Мұғалім іс-әрекеті: жұмыс нәтижесін қадағалайды, оқушыларға көмек көрсетеді.
Оқушы іс-әрекеті: өз бетімен жұмыстанады.
Бағалау: Өзара бағалау, тақырып бойынша білімді тексеру. Оқушылар жұмыстарын ауыстырады және көршісінің жұмысын тексереді. Талқыланған жағдайда, барлық сынып талқылауға қатысады.
|
Слайд 1-3
Қосымша 1
Слайд 4-6
|
Ортасы
12 мин
12 мин
|
« Есептер шығару »
Мақсаты: «Электр тогының жұмыс істеуі және қуаты» тақырыбында оқушыларға көмектесу және осы тақырып бойынша білім тереңдігін тексеру.
Сипаттамасы: Оқушылар есептерді жеке шығарады . Жауаптар «шахмат тақтасы» тақтасында жазылған, ол екі оқушыға беріледі. Бірінші нұсқаны орындаған оқушы шахмат тақтасының ақ бөлігіне жауаптарын жазады, екінші нұсқаны орындаған оқушы сұр бөлігіне жазады. Әрбір оқушы тапсырманы дұрыс және жылдам орындауға тырысуы керек.
Мұғалімнің іс-әрекеті : Ол міндеттерді бөледі, тапсырмалардың орындалуын қадағалайды. Есептерді шығарудың дұрыстығын тексереді.
Оқушы іс-әрекеті : Оқушы жеке жұмыс жасайды, жауап парағына жауаптарды жазады, жұмысты тез жасауға тырысады, өз нұсқасына сәйкес шахмат тақтасын толтырады.
Бағалау: дұрыс есептеу нәтижесі және орындалу жылдамдығы бағаланады.
«Ток көзінің ПӘК анықтау» практикалық жұмысы
Мақсаты: Ток көзінің ПӘК ұғымын қалыптастыру және эксперименттік жолмен анықтау әдістерін үйрету.
Сипаттамасы: оқушылар жұппен жұмыс істейді. Жұмысты қалай орындау керектігі туралы нұсқауларды алады. Нұсқаулық оқушылардың өздері оқып жатқан теориялық материалдан тұрады. Жұмыстың тәжірибелік бөлігі жұппен орындалады. Оқушылар электр тізбегін жинап, өлшеуіш құралдарын қолданып, есептеулер жасай және қорытынды жасай алады.
Мұғалім іс-әрекеті: Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулар жүргізеді. Оқушылардың жұмыстың орындауын бақылайды. Тәжірибелерді орындау мүмкіндігін бағалайды. Оқушылардың тәжірибелік жұмыстың нәтижелерін бағалау критерийлерімен таныстырады.
Оқушы іс-әрекеті: оқушылар материалды түсінгендігін көрсетеді. Тәжірибені өз бетімен орындайды.
Бағалау: мұғалім тарапынан кері байланыс. Тапсырманы орындауды тексеру.
|
Қосымша2
Слайд 7 - 10
Қосымша 3
Слайд 11
|
Соңы
3 мин
2 мин
|
2. «Рефлексия»
Мақсаты: материалды меңгеруді тексеріңіз
Сипаттамасы: әңгіме - сіз не үйрендіңіз? - оқығаныңызды қай жерде қолданасыз? - Тұтынылатын электр энергиясының құнын есептеу мүмкіндігін сізге не береді?
Бағалау: кері байланыс
3. Үй тапсырмасы § 9.7, 9.8, жаттығу 20 (1,2,3). В.Кронгарт, В.Кэм, Физика, 10 сынып оқулығы, - Алматы «Мектеп», 2010 ж
|
Слайд 12
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Жаңа материалды түсіндіргенде, материал ағынын ажырату қиын. Физиканы оқып-үйренетін және деңгейі жоғары оқушылар үшін бағалау критерийлері бар қосымша тапсырмалар дайындалуы керек.
|
Бірінші тапсырманы орындауға дайын жауаптар бойынша оқушылар өзара бағалау.
Жаңа материалдарды зерттеу барысында мұғалімнен кері байланыс және қолдау.
|
Қауіпсіздік ережелері.
Назар аударыңыз! Электр тоғы! Сым өткізгіштің оқшауланбағанына көз жеткізіңіз. Құралды тастамаңыз. Өлшеу құралдарының максималды жүктемесінен асырмаңыз.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
.
|
Достарыңызбен бөлісу: |