Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3С
Ерітінділер және ерігіштік
|
|
Мектеп: №3 ДБАОММИ
|
Күні: 26.02.2020 ж
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бакытжанова А.Н.
|
Сынып: 8 А
|
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Еріген заттың массалық үлесі
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.3.4.5 еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу
|
Сабақ мақсаттары
|
Ерітіндінің массалық үлесі бойынша ерітіндіні дайындау үшін қажетті еріген зат пен судың массасын есептеу
Ерітіндіні сұйылту кезіндегі ерітінді құрамындағы еріген зат пен массалық үлесін есептеу
Ерітінділерді араластыру арқылы алынған ерітіндінің құрамындағы еріген зат пен массалық үлесін анықтау
|
Бағалау критерийлері
|
Ерітіндінің массалық үлесі мен ерітінді массасы бойынша ерітінді дайындауға қажетті еріген зат пен судың массасын анықтайды
Суалту, сұйылту кезіндегі ерітінді құрамын есептейді
Ерітінділерді араластыру кезіндегі ерітінді құрамын есептейді
|
Тілдік мақсаттар
|
Ерітінді, еріткіштер, еріген зат, еру, ерігіш, ерімейді сөздерді қолданып оқушылар мәтінді толықтырады
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушылар жұптық , топтық жұмыс барысында бір-бірін тыңдап, біріне-бірі қолдау көрсетеді
|
Пәнаралық
байланыстар
|
математика
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Оқушылар видеоны жеке тыңдау үшін планшетпен жұмыс жасауына болады
|
Бастапқы білім
|
Қоспа, біртекті, әртекті қоспа түрлері
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
1-cабақ
1-2минут
3-7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
І. Өтілген тақырыпты пысықтау.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін өтілген білімді қайталап, пысықтайды.
Оқушылар өткен білімін белсендендіру мақсатында «Химиялық диктант» тапсырмасын алады
|
1-қосымша
|
8-10 минут
11-14 минут
15-19 минут
20-26 минут
27-33 минут
34-37 минут
38-40 минут
|
ІІ. Жаңа тақырыпты оқып білу.
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты, сабақ мақсаты, күтілетін нәтижелермен таныстырады.
Қызығушылықты ояту. Мұғалім оқушылардың сабақта қарастырылатын тақырыпқа қызығушылығын ояту мақсатында пайызы көрсетілген сүт және қаймақ қорапшаларын көрсетіп, сұрақтар қояды.
Сұрақтар:
Қораптың сыртындағы сандар қандай ақпарат береді?
Күтілетін жауап: көрсетілген пайыздар құрамындағы майдың пайызын көрсетеді.
Оқушыларға көрсетілген пайыздарды құрамындағы майдың концентрациясын меңзейтінін түсіндіреді.
Түсінікті тереңдету мақсатында келесі сұрақтарды қояды.
Пайыз деген не? Пайыздың
күнделікті өмірде маңызы қандай?
Күтілетін жауап: Медицинада адам ағзасына қажетті дәрі жасау үшін құрауыштардың белгілі бір мөлшері болуы керек. Мысалы жоғары пайызы көрсетілген заттың күйдіргіш әсері болады.
Мұғалім оқушылардың пайыз ұғымын қолданып еріген заттың массасын практикада анықтау жолын түсіндіру үшін топтық жұмысты ұйымдастырады.
Активити. Оқушыларды « 1,2,3» стратегиясы бойынша үш топқа бөліп әр түрлі пайыздар көрсетілген сүт қораптарын ұсынып, сүттегі майдың массасын есептеуін сұрайды.
1-топ: 3.2% 1000гр
2-топ: 2.5% 1000гр
3-топ: 1.5% 1000гр
Тапсырмаларын орындағаннан кейін, топтардың әрқайсысы сыныпты өз жұмыстарымен таныстырады.
Жауаптарын сынып тақтасына жазады.
Бағалау: өзін-өзі және өзара бағалау
Мұғалім оқушылардың жауаптарына кері байланыс жасап, массалық үлес формуласын ерітіндідегі еріген заттың және судың массасын анықтауда қалай қолданылатынын формуласымен қорытынды жасайды
|
Сабақтың тақырыбы, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері жазылған презентация
Сүт, қаймақ қорапшалары
Оқушы дәптерлері
2-қосымша
Тақта мен бор, маркерлік тақта
|
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
Дифференциация: Мұғалім оқушылар жұмысын бақылау барысында тапсырманы орындауда қиындықтары бар оқушыларға есепті шығару алгоритмін ұсынады.
|
Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысы сабақтың барлық кезеңдерінде орын алады
|
Партада дұрыс отыру ережесін сақтау,кабинет ауасын жиі желдетіп отыру
|
Алматыда тұратын Асқар120 грамм суды 25%-дық 80 грамм қант ерітіндісіне қосып алып, өзінің неще грамм су қосқанын ұымытып қалған. Асқардың ерітіндісінің пайыздық концентрациясы неге тең болады? Ерітіндідегі қант массасын анықтаңыз.