Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Тізбектер
|
Сабақ тақырыбы: Геометриялық прогрессия
|
Күні:
|
Мұғалімніңаты-жөні:
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.2.3.4
сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;
9.2.3.7
арифметикалық немесе/және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару
|
Сабақ мақсаттары
|
Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласымен берілген тізбектің мүшелерін жаза алу;
Берілген шарттары бойынша геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жаза алу;
|
Оқыту нәтижелері
|
Барлық оқушылар:
Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын біледі.;
Оқушылардың басым бөлігі:
Сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырата алады;
Кейбір оқушылар:
Геометриялық прогрессияларға байланысты есептерді геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын пайдаланып шығарады.
|
Бағалау критерийлері
|
Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласымен берілген тізбектің мүшелерін жаза алады;
Берілген шарттары бойынша геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жаза алады;
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология:
Оқушылар:
Пәнгетән лексика мен терминология:
Тізбек, сандық тізбек , аралық , мүше/алдыңғы мүше/ келесі мүше, алғашқы мүше, n-ші мүше, айырма
Заңдылық, тізбекті жалғастыру
Қосу, азайту, көбейту, бөлу
Өседі, кемиді
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Алдыңғы мүше арқылы келесі мүшені анықтау үшін не істейсіздер?
элементтерді d- айырмаға өзгерту
Алдыңғы мүшені q-ге көбейту/бөлу
Тізбек өспелі/кемімелі болады.
Әрбір келесі мүшені адыңғы мүшесі арқылы беру...
Тізбектің реккуренттік берілу тәсілі
Сонымен, келесі мүшесі ... болады
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау.
Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет
Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу
|
Пәнаралық байланыстар
|
|
АКТ қолдану дағдылары
|
|
Бастапқы білім
|
Сандық тізбектер, олардың берілу түрлері туралы жалпы мәліметтерді біледі. Арифметикалық прогрессияның қасиеттерін біледі.
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру.
Амандасу.
Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
Үй тапсырмасын тексеру
|
|
Сабақтың ортасы
|
І тапсырма
Геометриялық прогрессияның бірінші және екінші мүшелерінің айырымы 8-ге тең, ал екінші және үшінші мүшелерінің қосындысы 12. Прогрессияның бірінші мүшесі мен еселігін табыңыз.
ІІ тапсырма
Геометриялық прогрессияның бірінші және үшінші мүшелерінің қосындысы 350-ге тең, ал бесінші мүшесі 1-ге тең. Прогрессияның бірінші мүшесі мен еселігін табыңыз
Дескриптор: Білім алушы
-есеп шарты бойынша теңдеулер жүйесін құрады;
-теңдеулер жүйесін шешудің әдісін таңдайды;
-геометриялық прогрессияның белгісіз мүшесін табады.
Жұптық тапсырма:
№421 №422 №423
Дескриптор: Білім алушы
геометриялық прогрессияның n –ші мүшесін табу формуласын қолданады;
геометриялық прогрессияның белгісіз мүшесін табады.
|
|
Сабақтың соңы
|
Қалыптастырушы бағалау.
Геометриялық прогрессияда b1 = 36, b3 = 9. Еселігін тап.
Геометриялық прогрессияда b1=10, b2=20. Еселігін тап.
Дескриптор:
b3 –ті b1 және еселігі арқылы өрнектейді;
Құрылған өрнектен еселікті анықтайды.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- не мен жұмысты жалғастыру қажет
Оқушылар өздерінің жұмысымен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады
Үйге тапсырма: 233 бет №578 №579
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпыбаға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|