Сабақ тақырыбы Иррационал өрнектерді түрлендіру Оқу мақсаттары



Дата07.02.2022
өлшемі0,83 Mb.
#95501
түріСабақ
Байланысты:
1 ҚМЖ Иррационал өрнектерді түрлендіру (3 - сабақ) 11 сынып





Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дәреже мен түбір. Дәрежелік функция

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні

Сынып:

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ
тақырыбы

Иррационал өрнектерді түрлендіру

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.1.5 иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;

Сабақ
мақсаттары

Оқушылар:
Сабақтың сонында оқушы n-інші дәрежелі түбірдің анықтамасы бойынша есептейді және сандық өрнектердің мәндерін табу үшін n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданады.

Жетістік критерийлері

дағдылар

Жетістік критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер

Білу және түсіну

n-інші дәрежелі түбірдің анықтамасын біледі;
n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін біледі;



Білімді қолдану

n-інші дәрежелі түбірдің мәнін анықтамасы бойынша есептейді;
n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін түбірдің мәндерін есептеуге қолданады;
сандық өрнектердің мәндерін табу үшін n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданады;




Тілдік
мақсаттар

Оқушылар өрнектерді түрлендіріп, ықшамдауда n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолданады
Пәнге тән лексика мен терминология:
Өрнектер – выражения – expressions
Алгебралық өрнек – алгебраическое выражение - algebraic expression
Түрлендіру – преобразование – transformation
Ықшамдау – упростить – simplify
Түбірдің қасиеттері – свойства корня – properties of the root
Қолдану – применять – use
Талдама – анализ – analysis
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
.... өрнекті ықшамдау үшін, ......
Түбірдің ...... қасиетін қолдана отырып,
бұл өрнектің ........ ықшамдау кезінде .... түбірдің ..... қасиетіне сүйеніп, ..... жазуға болады.
Жалпы, алгебралық өрнектерді түрлендіруде .....

Құндылықтарды
дарыту

Диалог жүргізе білу дағдысын және өз пікірін аргументтеуді дамыту;
Мектеп құндылықтарының бірі–өзіне және өзінің айналасындағы адамдарға деген құрмет пен ынтымақтастықты дамыту;
Топтық жұмыстарда проблемалық сұрақтарды талдата отырып ашықтыққа тәрбиелеу;

АКТ қолдану
дағдылары

Инженерлік калькуляторды қолдана білу

Бастапқы білім

Арифметикалық квадрат түбірі. Сол түбірдің мәндерін есептеу. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері.

Сабақ барысы

Сабақтың
жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
2 минут
3 минут

2 минут


І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесіп, назарларын сабаққа шоғырландыру. Сыныптағы оқушыларды түгендеу.
ІІ.Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру.
Үй жұмысын тексеру.(мұғалімнің дайындаған дайын жауаптары арқылы оқушылар өзін-өзі тексеруге болады)
Кері байланыс:
1) Үй тапсырмасын орындауда қандай қиындықтар туындады?
2) Қиындық туындаған кезеңдерден қандай жолмен шықтыңыз?
3) Тапсырманы толық орындау үшін қандай жұмыс жасау керек?


10 минут

3 минут
10 минут



3 минут
2 минут

ІІ. Қайталауға арналған жұмыс
Мақсаты: Оқушылардың иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану тақырыбынан алған білу, түсіну және қолдану дағдыларын бағалау.
Мұғалімнің іс-әрекеті:
1) Есепті шығару барысында мұғалім бақылайды және қажет болған жағдайда әр оқушыға кеңес беріледі;
2) Жеке жұмыстың қорытындысы бойынша оқушылардың білімдеріне түзету енгізу (кері байланыс);
3) Келесі сабақты жоспарлағанда жұптық жұмыста анықталған оқушылардың біліміндегі кемшіліктерін ескеру.
IV.Жұптық жұмыс
Саралау түрі Оқушылардың білу, түсіну және қолдану дағдыларын тексеретін қарапайымнан күрделіге көшуге жұмысы
Тапсырма № 1
Оқушылар жұп болып жұмыс істейді. Есептерді шығарып, қиықшаларын ауыстырып, бір-бірін тексереді.(қосымша 1)

  1. Есептеңіз:



  1. Өрнектерді ықшамдаңыз:


Тексеру дайын жауаптар мен жүргізіледі. Одан кейін оқушылар жұпта бір біріне есептің шешу жолын түсіндіреді.
Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы
Кері байланыс:

  1. Берілген тапсырманы орындауда неліктен қиындықтар туындады?

  2. Тапсырманы толық орындау үшін қандай жұмыс жасау қажет?

ІV. Жеке жұмыс
Қалыптастырушы бағалау жұмысы:
Саралау түрі Оқушылардың білу, түсіну және қолдану дағдыларын тексеретін қарапайымнан күрделіге көшуге жұмысы
Тапсырма № 2.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалары

Пән: математика

Сынып: 11

Иррационал өрнектерді түрлендіру

Оқу мақсаттары:
11.1.1.5 иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;

Оқу мақсат
тары

Дағдылар

Жетістік критерийлері

Жетті немесеталпынады

Қоры
тын
ды

11.1.1.5

Білу және түсіну

n дәрежелі түбірлердің қасиеттерін біледі; жұп және тақ дәрежелі түбірдің мүмкін мәндер жиынын біледі







Білімін қолдану

түбір мәнін есептеу үшін түбірдің қасиеттерін қолданады




көбейтіндіден, бөлшектен, дәрежеден түбір мәнін есептеуде түбірдің қасиетін қолданады




бір мысалда бірнеше қасиетті қолданады




n дәрежелі түбірі бар сандық өрнектерді ықшамдай алады






1.Өрнектердің мәнін табыңыз:



2. Өрнекті негізі х болатын дәреже түрінде көрсетіңіз:

3.Өрнектерді ықшамдаңыз:
а)
б)
Бағалау: өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы
Кері байланыс:

  1. Берілген тапсырманы орындауда неліктен қиындықтар туындады?

  2. Тапсырманы толық орындау үшін қандай жұмыс жасау қажет?

V. Қорытынды
Сабақтын мақсаты: n-інші дәрежелі түбірдің мәнін анықтамасы бойынша есептеу және сандық өрнектердің мәндерін табу үшін
n-інші дәрежелі түбірдің қасиеттерін қолдану.
Оқушылар сабақтағы іс-әрекеттеріне талдау жасап,
сабақтың мақсатына жеткендіктерін ауызша анықтайды.

қосымша 1


қосымша 2




Сабақтың соңы

2 минут


3 минут

Үй жұмысы:
Тапсырма № 1.
1.Өрнектерді ықшамдаңыз:




2.




Сабақ соңында оқушылар ауызша рефлексия жүргізеді:
Нені үйрендіңіздер?
Бұл сабақта қай тапсырма қиын, қай тапсырма оңай орындалды?
Ойланыңыз: сіздерге не қайталау қажет ?

қосымша 3



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

мұғалімнің ауызша бағалауы;
топ оқушыларының бірін-бірі бағалауы; оқушының өзін-өзі бағалауы.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері;
Оқушыларды партада ыңғайлы отырулары;



Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:


Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет