Сабақ тақырыбы Қызыл шұнақ. Қар



Дата08.09.2017
өлшемі69,51 Kb.
#30880
түріСабақ
2016-2017 оқу жылы


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Туған жерге қыс келді.



Мектеп: №10 орта мектеп

Күні: 20.12.2016ж

Мұғалімнің аты-жөні: Досмаилова С.С.


Сынып: 3 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Қызыл шұнақ. Қар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Қыс мезгілінің өзгерістері жайлы мәлімет алады. Суреттеу арқылы қыс кереметімен танысады. Мазмұнын түсінеді.

Сабақ мақсаттары

Қыс мезгіліндегі аяз және қар жайлы білімін жетілдіреді.Салыстыру арқылы шығармашылық қабілетін арттырады.

Жетістік критерийлері

Өлеңнің мазмұнын түсініп, негізгі ойын ашады.

Мәтін бойынша суреттей алады.




Тілдік мақсаттар


Өз ойын нақтылап жеткізе алады.

Құндылықтарды дарыту


Табиғатты аялау.

Пәнаралық байланыстар

Бейнелеу өнері ,музыка

Қолданылатын модульдер:

Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер, Көшбасшылық, сын тұрғысынана ойлауды дамыту,Оүб және оқуды бағалау

Бастапқы білім


Қыс мезгілінің қаталдылығы жайлы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3-4минут


І. Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бірігу сәті.

Топ ережесін айту, бағалауды ескерту ,топта бірін-бірі бағалау болады.

Ақ киімді, денелі, ақ сақалды,

Соқыр мылқау танымас тірі жанды.

Үсті –басы ақ қырау, түсі суық.

Басқан жері ақ қырау, түсі суық,

Басқан жері сықырлап келіп қалды.

Бұлттай қасы жауып екі көзін,

Басын сіліксе, қар жауып мазаңды алды.

Борандай бұрқ-сарқ етіп долданғанда,

Алты қанат ақ орда үй шайқалды.

Әуес көріп жүгірген жас балалар,

Беті –қолы домбығып үсік шалды.

Шидем мен тон қабаттап киген малшы,

Бет қарауға шыдамай, теріс айналды.



«Қыс» , «Боран», «Аяз» , «Қар» (диалог арқылы 4топ шығады)


Қима қағаздар

Сабақтың ортасы

25-30минут


Әр топ «Бес жол өлең» құрастырады.

«Қыс», және «Боран» тобынан сұрап оқыту. Мазмұндату

«Мағынаны тану»Ой қозғау.

3-топ « Аяз» туралы оқыту, аяз дегенді қалай түсінесің? Қалай болады? Өзіңді қалай сезінесің? Аязды сен неге ұқсатар едің? (аяз атаға ( ұқсатуға болады.

Ендеше, біздің тақырыбымыз не туралы деп ойлайсыңдар? Аяз. Сәкен Сейфуллиннің «Қызыл шұнақ» өлеңін оқып шығайық.

А) Іштей оқиды

Ә) мұғалім мәнерлеп оқуып көрсетеді.

Б) тармақ бойынша оқып талданады.( әр жолын)

В)әр шумақты талдау.



Сөздік жұмысы: зәрлі деммен ысқырып -сөзін қалай түсінесің? (аудио қосу)Мұздай демі-деген ше оны қалай басқаша айтуға болар еді?

«Аузын ашады» дегенді ше өз сөзіңмен айтып көр.



Проблемалық сұрақ қою:

1.Сендердің өлеңдеріңмен Сәкеннің өлеңінің ұқсастығы бар ма , болса қандай?

2. Сәкен Сейфуллин кім? Ақын,жазушы, қоғам қайраткері Туған ел( Кеңсің дала).

4-топ «Бес жол» өлеңін оқиды «Қар»

Қар туралы сұрау қысқаша.

Ендеше, Сафуан Шаймерденовтың Қар мәтінін оқиық.

Оқу түрлері:

Іштей оқу

1-оқушы Абзац бойынша оқу, талдау.

Бір сөйлемнен оқиды.


Балалар бізде қар жауып жатыр ма, ия? Қар жауатын қағаздар .

Оқушылар қарды ұстап, сұрақтарға жауап береді.



  1. Жазушы жауып тұрған қарды қалай бейнелеген?

  2. Қар жауған соң айнала қалай өзгерді?

  3. Жазушының «денені түршіктірер зәрі бар» деген сөзін түсіндіріп көрші.

  4. Мәтіннің қар жауып тұрған кезді суреттейтін тұсты тауып оқышы.

Бүгінгі тақырыбымыз сонда қандай болды? Қызыл шұнақ және қар.

Мақсатымыз қандай болады деп ойласыңдар?



Суреттеу сәті:1-топ. Жеке жұмыс

Аяз адамның суретін сал.



2-топ. Жеке жұмыс Тұрар суреттеген қысқы табиғат құбылысының суретін салып көр.

3-топ Жеке жұмыс «Аяз» тақырыбына эссе жазыңдар.

4-топ Жеке жұмыс Біздің қаланың қысы туралы не айта аласыңдар.топта талқылап, ең үздік деген жұмыс ұсынылады. Қорғау болады, әр топ «Екі Жұлдыз;бір тілек» арқылы топтарды бағалау.



А4, маркерлер , үлгі,аудиоды

быс.


Қағаздан қиылған қарлар.

Сабақтың соңы

8-10 минут

Рефлексия жасау. Бүгінгі тақырып бойынша не түсіндің? Мәтіннің негізгі идеясы қандай екен? Мәтін бізді неге үйретеді?

Қызыл шұнақ өлеңінен не түсіндің? Өлеңмен біздің қазіргі ауа райымыз арасында сәйкестік бар ма, Болса ,қандай?

Көшбасшының топтағы әр балаға баға беруі керек.

Кері байланыс жасау. « Екі жұлдыз, бір тілек»

Үйге тапсырма: өлеңді жаттау, мәтінді әңгімелеу.





Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

ИКТ арқылы тапсырмалар орындау барысында қауіпсіздік техникасын сақтау




Бастапқы кезең:

Ортаңғы кезең:

Қорытынды кезең:




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі

1:

2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады ?

1:


2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет