Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Федоровка қазақ жалпы орта білім беретін мектебі
Калбирова Акмарал Мурадымовна
Бастауыш сынып мұғалімі II санатты
Пәні: Дүниетану
Сынып: 2б
Сабақ тақырыбы: Жануарлар табиғатқа қалай бейімделеді?
Сабақ мақсаты: Жануарлардың қоршаған орта жағдайына қарай әртүрлі жолмен бейімделуі туралы оқушылардың білімдерін кеңейту.
Күтілетін нәтиже: Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірірнен үлгі алады, нені қалай оқу керектігін өзіндік тиімділііг артады. Жануарлар тіршілігіне қажетті жағдайларды танып біледі.
Әдіс-тәсілдер: Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы, қызығушылықты ояту, мағынаны ашу, ойтолғаныс, БЛУМ таксономиясы, АКТ. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтыұ бағалау, көшбасшы.
Көрнекі техникалық құралдар:АКТ, Смайликтер, суреттер, жиынтық бағалау,маркерелер
Уақыты
|
Сабақ кезеңдерінің
Жұмыс түрлерінің мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс -әрекеті
|
Ресурстар
|
2мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу
|
Сәлемдесу. Тренинг
1 топ. Қызыл бояулар.
2топ. Сары бояулар
3топ. Жасыл бояулар
|
Оқушылар қол ұстасып. Бір-біріне жақсы тілектер айтады.
3 топқа бөлінеді
|
|
3мин
|
Үй тапсырмасы
«Ойлар душы» әдісі
|
Жануарлар немен қоректенеді?
Тоқылдақтың ,аюдың, корегі нелер?
Басқа жануарлар қандай немен қоректенеді?
|
Әр оқушы тамшыдағы сұрақтарға жауап береді.
|
|
5мин
|
Қызығушылықты ояту. АКТ
|
Бейнефильм көрсету. «Жануарлар әлемі»
|
Оқушылар не көрді соны әңгімелейді.
|
|
10мин
|
Мағынаны тану.
«Ойлан, жұптас, бөліс»
|
Мәтінді оқу
|
Әр оқушы мәтінді оқиды.
Жұптасып түсіндіреді.
|
|
|
|
|
|
|
2мин
|
Сергіту сәті
|
Жануарлар қимылдарын көрсету.
|
Оқушылар жануарлар қимылдарын көрсетеді.
|
|
10мин
|
Топтық жұмыс.
|
1топ. Шегіртке мен көбелектің бейімделуі
2топ. Қоңыз бен қанқыздың бейімделуі
3топ. Тиін мен аламанның бейімделуі
|
Әр топ өз жұмысын қорғайды
|
Ақ қағаз, маркерлер
|
3мин
|
Тірек-сызба
|
1топ. Жемін түнде аулайтын жануарлар
І
Қасқыр, түлкі, барыс, жолбарыс
2топ. Тез жүгіоетін жануарлар
І
Бұғы, қоян
3топ.Денесіне май жинайтын аңдар.
І
Аю, борсық, кірпі.
|
Әр топ оқушылары осы сызбаны толытрады. Түсіндіреді.
|
|
3мин.
|
Рефлексия
|
Смайликтер, отшашу
|
|
|
2мин
|
Кері байланыс
|
Бағалау
Өте жақсы, қоржыны толық.
Жақыс әлі де жұмыс жасау керек, толықтыр.
Қанағаттанарлық, еріншек, жалқау.
|
Оқушылар стикерлерге жазып жапсырады
|
Стикерелер 3түсті, қалам
|
2мин.
|
Бағалау.
|
Смайликтер. Бас бармақпен.
|
|
|
3мин.
|
Үйге тапсырма
|
84-86 бет. Оқу. «Менің сүйікті жануарым» тақырыбында эссе жазу.
|
|
|
|
|
|
|
|
Пәні: Дүниетану
Сынып: 2б
Сабақ тақырыбы: Жануарлар қалай қоректенеді?
Сабақ мақсаты: Жануарлардың немен қоректенетімен таныстыра отырып, жануарлар түрлері туралы ақпарат алуға үйрету.
Тіршілік иелерінің бір-бірімен байланысы , ібілмдерін жетілдіру, оқушылардың экологиялық білімдерін, дүниетанымдарын дамыту.
Күтілетін нәтиже: Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірірнен үлгі алады, нені қалай оқу керектігін өзіндік тиімділііг артады. Жануарлар тіршілігіне қажетті жағдайларды танып біледі.
Әдіс-тәсілдер: Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы, қызығушылықты ояту, мағынаны ашу, ойтолғаныс, БЛУМ таксономиясы, АКТ. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтыұ бағалау, көшбасшы.
Көрнекі техникалық құралдар:АКТ, Смайликтер, суреттер, жиынтық бағалау,маркерелер
Уақыты
|
Сабақ кезеңдерінің
Жұмыс түрлерінің мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс -әрекеті
|
Ресурстар
|
2мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу
|
Сәлемдесу. Тренинг. «Сатамын және сатып аламын»
1-топ. Құстар
2-топ. Жәндіктер
3-топ. Аңдар
|
Оқушылар өздерінің бойындағы жақсы қасиеттерін сатып алады.
Оқушыларға суреттер таратылады, сол бойынша бөлінеді.
|
Жануарлар суреттері.
|
5мин
|
Үй тапсырмасы
«Сұрақтары бар» әдісі
|
Өткен тақырыптағы түсінбеген сұрақтар қорапта болады.
|
Оқушылар соған жауап береді.
|
Қорапша ішінде сұрақтар бар
|
3мин
|
Ой ашу
АКТ
|
Бейнефильм көрсетілді
|
Бейнефильмнен не түйді, ойларын айту.
|
АКТ
|
2мин
|
Мағынаны тану.
«Ханнан кетті, ханға жетті» әдісі
|
Мәтінді оқып, келесі оқушыға түсіндіріп айтады.
|
Оқушылар бір –біріне түсіндіреді.
|
|
|
Сергіту сәті
|
Кі-кі-кі бұлғаңдайды түлкі
Ю-Ю-Ю қорбаңдайды аю
Ян-ян-ян секіреді қоян
Ыр-ыр-ыр ырылдайды қасқыр
|
Оқушылап топпен қимылдарын көрсетіп орындайды.
|
Үн таспа
|
5мин
|
Дәптермен жұмыс.
|
Қоректік тізбек анықтамсы.
|
Жануарлардың қоректік тізбегін құрады
|
Оқулық, суреттер
|
10мин
|
Шығармашылық жұмыс
|
1топ. Тоқылдақтың қоректенуі
2топ. Құмырсқаның қоректенуі
3топ. Бұғының қоректенуі
|
Топтасып, өз жұмыстарын қорғайды.
|
Ақ қағаз, маркер
|
3мин
|
Түйіндеу
|
Сыни тұрғыдан ойлау арқылы жұмыс жүргізледі
-Адам күтіп бағатын жануарларды ата?
-Таьиғатта өз бетімен тіршілік етіп, өз қорегіне тауып жейтін жануарлар бар ма?
-Бар болса неге?
Тек шөппен қоректенетін жануарларды ата?
-Басқа жануарлармен қоректенетін жануралар ше?
|
Оқушылар сұрақтар сыни ойлай отырып жауап береді?
|
Музыка
|
3мин.
|
Пікір талас
|
1 топ. Әлемде талай қызық бар.(дельфин туралы)
2топ. Жануарлар тіршілік ортасы дегеніміз не?
3топ. Жануарларға жылу мен қорек не үшін керек?
|
Әр топ оқушы өздері жеке түсіндіреді.
|
|
2мин.
|
Рефлексия
|
Бейне смайликтер арқылы өздерінің көңіл күйлерін көрсетеді.Бағдаршам түстерімен.
|
.
|
Смайликтер
|
3мин.
|
Кері байланыс. «СМС»
|
3 түсті телефон сурет і ілінеді
Жасыл телефон- бәрін түсіндім
Қызыл телефон- толық түсіне алмады, жеткіліксіз
Сары телефон- мүлде түсінбедім
|
Бүгінгі сабақ бойынша не түсінді соны стикерге жазып ұнаған телефонға жапсырады
|
«Ұялы телефон» суреті
|
2мин.
|
Үйге тапсырма
|
81-83бет оқу. Өзіңе ұнаған жануардың қалай қорегін табатынын жазып келу..
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |