Сабақ тақырыбы: Жарасқан Әбдірашев «Дала, сенің ұлыңмын»



Дата08.11.2023
өлшемі20,12 Kb.
#190227
түріСабақ
Байланысты:
11-сынып әдебиет Қмж Дала . 13.10.2023ж

Сынып: 11А Қатысқан оқушылар саны:8 Қатыспағандар:1


Сабақ тақырыбы: Жарасқан Әбдірашев «Дала, сенің ұлыңмын» поэмасы
Осы сабақ
мақсаттары: Сабақтың мақсаты: • 11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; • 11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
Сабақ мақсаты: Шығарманың идеясын анықтау. Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау Шығармалардың мазмұнын талдап, құндылықтарға баға беру.
Бағалау критерийі: Шығарманың тақырыбын, автор идеясын анықтайды. Өз пікірін білдіреді.
Дескрипторлар: 1. Суретті сөзбен сипаттайды. 2. «Дала сенің ұлыңмын» шығармасымен байланыстырады. 3.Үзіндідегі ақын ойын талдай отырып, құндылықтарды атап көрсетеді.
Құндылықтарды
игерту: Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; Ынтымақтастық; Жауапты азаматтық позиция; Отбасы мүшелеріне деген құрмет. Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу дағдылары негізінде жүзеге асады.
Пәнаралық
байланыс: Дала, отантақырыбы негізінде өзін-өзі тану және қазақ тілі пәндерінде алған білімдерін оқушылар еркін қолдана алады.
АКТ-ны қолдану
дағдылары: Планшеттер, ноутбуктер,смартфондар
Тілдік мақсаттар: Пән лексикасы және терминология: Туған дала, өмір, ақын-жузышылар, құндылық. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін.
Осыған дейін
меңгерілген білім Оқушылар өткен тарауларды еске түсіре отырып, тақырыппен байланысты тарауларды анықтайды.
Жоспар
Жоспар.
уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер Дереккөздер
Сабақ-
тың басы
3 минут
Қызығушылықты ояту. Жарасқан Әбдірашев. Бейнематериал https://www.youtube.com/watch?v=BO6HnkGe8yk Келесі қадам: оқушылар сурет бойынша тақырыпқа болжам жасайды. 1-тапсырма:Интербелсенді тақта,https://www.youtube.com/watch?v=BO6HnkGe8yk
7 минут Оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері мен жұмыс алгоритмімен таныстыру. Демкриптор: 1. Суретті сөзбен сипаттайды. 1 балл 2. «Дала сенің ұлыңмын» шығармасымен байланыстырады. 1 балл 3. Туған жер, табиғат, ақын, сүйемін,махаббат, ана, адам сөздерін айтылым барысында қолдануға болмайды. 1 балл 4. Ойын 2 сөйлеммен жеткізеді. 1 балл Кері байланыс. Оқушылар жауабы тыңдалып,бағаланады. Тақтадағы суреттер
Сабақты
ң ортасы
12 минут
8 минут Мағынаны тану кезеңі. Оқушыларға Ж.Әбдірашевті еске алу кешінде оқылған «Дала, сенің ұлыңмын» шығармасынан үзінді көрсетіледі. Бейнематериалға қатысты өз ой-пікірлерін білдіреді. 2-тапсырма Кері байланыс. Оқушылар мұғалімнің көмегімен берілген кестені талқылай отырып, дұрыс жауабын анықтайды. 3-тапсырма: Кері байланыс. Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын дескриптор бойынша тексеріп, пікір айтады. Мұғалім:Бүгінгі сабақтан әркім өзіне қажетті құндылықты анықтап, қажеттілігін көрсете білді.Осы сабақтан алған білімдеріңді өмірде қолданып, әрбір берілген дүниенің құнды екенін ұмытпаңдар. Интербелсенді тақта, бейнематериал https://www.youtube.com/watch?v=QBwDzRufOMw
Қосымша ақпарат
Саралау – білім алушыларға
көбірек қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Анағұрлым
қабілетті оқушылар алдында қандай
міндеттерді қоюды жоспарлап
отырсыз? Бағалау – оқушылардың білімді игерулерін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? Пәнаралық байланыстар Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру АКТ байланыстары
«Құндылықтар әлемі» әдісі арқылы
Қабілетті оқушылардың талдау
жасап, жүйелі ой айтуға бейімделді. Оқушылардың білімі тапсырмаларға сай жасалған дискрипторлар мен бір –бірінің жұмысына кері байланыс беру арқылы бағаланды. Сабақ барысында компьютерлер, ноутбуктар, планшеттер, смартфондар қолданылды.
Рефлексия
Сабақ міндеттері / оқу міндеттері орындалды ма? Сабақтағы барлық мәндеттер орындалды.
Білім алушылар бүгін не үйренді? Оқушылар тақырыпқа сай білімдерін толықтырды.
Сабақтағы ахуал қандай болды? Сабақтағы ахуал жақсы болды.
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Саралау толық жүзеге асты.
Уақыт есебінен ауытқулар болды ма?Жоспарланған әрекеттер берілген уақытта толық қамтылды.
Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді? Өзгеріс енгізілген жоқ.
Қорытынды баға
Сабақта оқушылардың барлығы белсенді араласып, жақсы жұмыс жасады.
Қандай 2 аспект шынымен де жақсы іске асты (оқыту мен оқуды ескеріңіз)?
1:Берілген әдіс-тәсілдер тиімділігімен оқушылардың белсенділігін арттырды.
2:Әр оқушы өзіне қажетті құндылықтарды тауып, қажеттілігін жеткізе алды.
Сабақтың соңы 4 мин Рефлексия Оқушылар сабақ бойынша пікір айтып, жетістіктер мен жіберілген кемшіліктерді сараптап, келесі қадамды айқындап, сабақт

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет