Сабақ тақырыбы Жарықтың түзусызықты таралу заңы



Дата03.04.2020
өлшемі2,16 Mb.
#61460
түріСабақ
Байланысты:
53 - Сабақ - Физика 8 - А - Жарықтың түзу сызықты таралу заңы - 06 - 04 - 2020 - 4 - ТОҚСАН - ҚМЖ
53 - Сабақ - Физика 8 - А - Жарықтың түзу сызықты таралу заңы - 06 - 04 - 2020 - 4 - ТОҚСАН - ҚМЖ, Практическое занятие 11-1679642509017



Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Жарық құбылыстары

Мектеп: № 1

Мұғалімнің аты-жөні: Курманбаев К.Е.

Күні: Пәні: Физика

Сынып: 8 а Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жарықтың түзусызықты таралу заңы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.1 – Жарықтың түзусызықты таралу құбылыстарын күнделікті өмірмен ұштастыра отырып зерделеу;

8.4.1.3 – Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу



Сабақтың мақсаты

Оқушылар білуі тиіс:

- жарық көздерініӊ түрлерін;

- жарықтыӊ біртекті ортада түзусызықты таралу заӊын;

- жарық шоқтарыныӊ тәуелсіздік заӊын;

- көлеӊке және жарты көлеӊкеніӊ пайда болуын;

- Күн және Айдыӊ тұтылуын.



Бағалау критерийлері

- жарық көздерініӊ түрлерін біледі;

- жарықтыӊ біртекті ортада түзусызықты таралу заӊын біледі;

- жарық шоқтарыныӊ тәуелсіздік заӊын біледі;

- көлеӊке және жарты көлеӊкеніӊ пайда болуын біледі;

- Күн және Айдыӊ тұтылуын біледі.


Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсінулері және түсіндіре алулары керек.

Пәнге тән лексика мен терминология: жарық, жарық сәулесі, нүктелік жарық көзі, жарық шоғы, көлеӊке, жарты көлеӊке, нүктелік жарық көзі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Өзінен жарық шығаратын денелер жарық көздері деп аталады. Жарық көздері екіге бөлінеді: ....... және .......... жарық көздері.

Жарық сәулесі – ..........энергиясының таралу бағытын көрсететін сызық.

Нүктелік жарық көздері (физикалық модель) – қарастырылып жатырған жағдайда өлшемдері еленбейтіндей ........ көздері.

Жарықтың т үзусызықты таралу заңы: жарық біртекті мөлдір ортада ............. бойымен таралады.


Құндылықтарды дарыту

Бұл сабақ академиялық адалдық, жауапкершілік, өзара ынтымақтастық және өмір бойы білім алу құндылығын дамытуға бағытталған.

Пәнаралық байланыстар

Күн мен Айдың тұтылуын т үсіндіргенде жаратылыстану пәнімен байланыс

Бастапқы білім

Күн мен Айдың тұтылуы, табиғаттағы құбылыстарды 7 сыныптан біледі.




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 мин


Ой қозғау.

Төмендегі суреттердің барлығына ортақ не нәрсе?



Оқушылардың жауабынан кейін мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады



Оқулықпен жұмыс

Сабақтың

ортасы

5-25 мин



Түсіндіру.

Оқушылар күнделікті тұрмыстан жарық құбылыстарына мысалдар келтіреді.



http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07c-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_1.swf

Жарық құбылыстарына мысалдар



Мұғалім жарық көздеріне мысалдар көрсетеді



Жарық көздері

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07c-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_1.swf

Оқушылар жарық көздерінің табиғи және жасанды болатынын түсінулері тиіс. Жасанды жарық көздерінің түрлерін ажырата алуы тиіс.

Ары қарай оқушылар жарықтың түзу сызықты таралу заңын бақылайды

Жарықтың түзу сызықты таралу заӊын Евклид (б.э.д 325-265 ж.) тапқан.



http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07d-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_2.swf

Көлеӊкеніӊ пайда болуы жарықтыӊ түзу сызықты таралуыныӊ дәлелі болып табылатынын оқушылар түсінулері тиіс. Жеке жұмыс ұйымдастырылады. Оқушылар берілген тапсырмаларды өз бетімен орындайды.

Сәйкестендіріңіз:

1. Көлеӊке

А) Жарық сәулесі жетіп бармайтын аймақ

2. Күнніӊ тұтылуы

B) Ай Жердіӊ көлеӊкесінде қалу құбылысы

3. Дербес жарық көздері

C) Ай Күн мен Жердіӊ ортасында орналасқан кезінде Айдыӊ көлеӊкесініӊ Жерге түсу құбылысы

4. Айдыӊ тұтылуы

D) Отын, электр шамының қылы, қызған металл кесегі, найзағай

5. Жарық сәулесі

E) Аспан күмбезі, мұхит, теңіз, көл, өзен суларының беті, өсімдік, қар, бұлт жамылғыларының беті

6. Шағылған жарық көздері

F) Жарық энергиясының таралу бағытын көрсететін сызық

7. Жарық көздері

G) Жарық құбылыстарын зерттейтін физиканыӊ бір бөлімі

8. Оптика

H) Өзінен жарық шығаратын денелер

Бос орындарды толтырыңыз:

Оптика – ... құбылыстарын зерттейтін физиканыӊ бір бөлімі.

Жарық - бұл ... 7,5·1014 Гц – 4·1014 Гц (толқын ұзындығы ≈400 нм - ≈760 нм) интервалдағы адамда көру сезімін пайда ететін ................... толқындар.

Өзінен ... шығаратын денелер жарық көздері деп аталады.

Жарық көздері екіге бөлінеді: ....... және .......... жарық көздері.

Жарық сәулесі – .......... энергиясының таралу бағытын көрсететін сызық.

Нүктелік жарық көздері (физикалық модель) – қарастырылып жатырған жағдайда өлшемдері еленбейтіндей ........ көздері.


  • Жарықтың түзусызықты таралу заңы: жарық біртекті мөлдір ортада ............. бойымен таралады.


Көлеӊкенің пайда болуы

Көлеӊке – жарық сәулесі жетіп бармайтын аймақ.



http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07d-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_2.swf
Жарты көлеӊкеніӊ пайда болуы

Егер нәрсеге нүктелік емес жарық көзінен шыққан жарықты бағыттасақ, онда экранда көлеӊке және жарты көлеӊке пайда болады.


http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07d-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_2.swf
Күнніӊ және Айдыӊ тұтылуы

(D) http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07d-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_2.swf

Оқушылар мынадай қорытындыға келуі тиіс:

Күнніӊ тұтылуы: Ай Күнмен Жердіӊ ортасында орналасқан кезінде Айдыӊ көлеӊкесініӊ Жерге түсу құбылысы.

Айдыӊ тұтылуы: Ай Жердіӊ көлеӊкесінде қалу құбылысы.

Мүғалім оқушылардың жауаптарын тыңдап болған соң оларға кері байланыс жасай отырып теориялық материалға толықтырулар енгізеді.



Сабақты бекіту. Оқушылар теориялық материалды меңгергендіктерін тексеру үшін тапсырмалар орындайды. Мұғалім тапсырманың жауаптарын айтады, ал оқушылар өзін өзі тексереді.

Whatsapp желісінен құнды мәліметтер

Таратпа материал



Сабақтың соӊы

25-30 мин



Рефлексия

Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Үй тапсырмасы:

Физика және астрономия. 8-сынып.

§ 61, 62, 63. 192-201 б.


Стикер




Саралау – оқушыларға қалай көбірек

қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Сабақ барысында берілген тапсырмалар оқушылардың жас ерекшелігіне және деңгейіне сәйкес құрылды.

Оқушылардың жеке ішіндегі жұмысы және есеп шығарудағы өздік жұмысы бағаланады

Қауіпсіздік техника ережелерін қайталау Тәжірибе жасау барысында қауіпсіздік техникасы түсіндірілді.

Сабақ бойынша рефлексия


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақта оқу мақсаттары тақырыпқа сай қойылды. Жетістік критерийлері бойынша тапсырмалар орындады. Сабақ барысында оқушылар жасаған тәжірибелер және теориялық білім мен есептер шығару арқылы ОМ жетті деп есептеймін.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:Оқушылардың жеке жұмысы

2: Өз өздерін әділ бағалау білуі

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Деңгейлік тапсырмаларды көбірек беру.

2: Тақырып ашылу үшін өмірмен байланысты тәжірибелер қолдану.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Сабақта тереңдетілген дидактикалық тапсырмаларды көбірек қолдану.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет