Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Оптика
|
Мектеп: С.Е.Е.Қ. Абсәметов атындағы орта мектеп МДШО КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Каржуова Баян
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Линзаның көмегімен кескін алу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Жинағыш линзаның фокустық қашықтығы мен оптикалық күшін анықтау
|
Сабақ мақсаттары
|
Линзаның формуласы арқылы линзаның фокустық қашықтығын анықтай білу
|
Жетістік критерийлері
|
Тәжірибе жасау арқылы Линзаның формуласы арқылы линзаның фокустық қашықтығын анықтай біледі
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Жинағыш линзаның фокустық қашықтығы мен оптикалық күшін ауызша, жазбаша түрде жүйелі сипаттай алады
Пәнге тән лексика мен терминология:
Линза, фокус, оптика
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Неліктен оптикалық аспаптарда линзаларды қолданады?
|
Құндылықтарды баулу
|
Денсаулықты сақтауға және мәдинеттің ұлттық жүйесін табысты дамытуға баулу
|
Пәнаралық байланыстар
|
Фокустық арақашықтықты өлшеуде геометрия пәнімен
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Көз-оптикалық жүйе
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
топқа бөлу: «1,2,3,4» санау арқылы
1-топ
2-топ
3-топ
4-топ
Ширату жаттығулар «Бес сұрақ әдісі»
Өткенді еске түсіру
Қауіпсіздік ережесін қайталау
|
Шаттық шеңбері
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
ІІІ. Мағынаны тану Зертханалық жұмыс
Білім дағдысы: Білу,Түсіну, Қолдану, Жинақтау
Белсенді оқыту (G) «Ойлан, жұптас, бөліс»
Тапсырма: оқулықты пайдаланып тәжірибе жасау арқылы жинағыш линзаның фокустық қашықтығы мен оптикалық күшін анықтау
Кестені толтыр
Кескіннің түрі
|
d,см
|
f,см
|
F,см
|
D,дптр
|
Г (үлкейту)
|
Үлкейтілген
|
|
|
|
|
|
Кішірейтілген
|
|
|
|
|
|
тең
|
|
|
|
|
|
Қорытынды жаса:
Мен .....................................байқадым
|
Жинағыш линза, сызығыш, экран, жарық көзі
|
Сабақтың соңы
5мин
|
Рефлексия: «Пошта»
Сабақ соңында оқушылар сол сабақтағы өздерінің жасаған жұмысы бойынша бір-біріне тілек, ұсыныс,пікір жазады кезекші хаттарды иелеріне табыстайды
Үйге тапсырма: қайталау
|
|