Мектеп:
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Жұмыс және қуат.
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Механикалық жұмыс. Қуат.
|
Оқу мақсаты:
|
7.2.3.1 – механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру.
7.2.3.7 – қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.3.8 – механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Механикалық жұмыс пен қуаттың физикалық мағынасын білу, есептер шығару.
Барлық оқушылар үшін:
Механикалық жұмыстың, қуаттың анықтамасын, формуласын, өлшем бірліктерін біледі.
Басым бөлігі:
Жұмыс пен қуаттың физикалық мағынасын ажырата біледі.
Кейбір оқушылар үшін:
Қуат пен жұмыс ұғымдары арқылы құбылыстарды байланыстыра алады.
|
Бағалау критерийі:
|
Механикалық жұмыс пен қуаттың физикалық мағынасын білу, есептер шығару.
Жұмыс пен қуаттың өлшем бірлігі мен формуласын меңгереді;
Есеп шығаруда формуланы еркін қолданады.
Формуланы еркін жіктейді, ХБЖ айналдырады;
Өмірдегі қолданысына мысалдар келтіреді;
Жұмыс пен қуаттың айырмашылығын және маңыздылығын біледі.
|
Дескрипторлар:
|
Механикалық жұмыстың анықтамасын, белгіленуін,формуласын, өлшем бірліктері біледі.
Қуаттың анықтамасын, белгіленуін, формуласын, өлшем бірліктері біледі.
Есептің шартын дұрыс келтіреді;
Күш орын ауыстырғанда механикалық жұмыстың орындалатынын біледі.
Өмірден мысалдар келтіреді.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Тақырыптық терминдер бойынша сөздік:
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Жұмыс
|
Работа
|
job
|
Қуат
|
Мощность
|
power
|
Уақыт
|
Время
|
time
|
Жол
|
Путь
|
way
|
Күш
|
Сила
|
force
|
|
Құндылықтар:
|
Қоғамдық ұлттық бірлік.
Тілдің біртұтастығы.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Математика, география.
|
Алдыңғы білім:
|
Денелердің жүзу шарттары.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері:
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Тақырыптық терминдер арқылы (жұмыс, қуат, уақыт, жол) парақтардың түсіне қарай таңдап, 4 топқа бөлінеді. Топ басшылары сайланады.
ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру.
Қане, қане тұрайық,
Үлкен шеңбер құрайық.
Тұрсақ үлкен шеңберге,
Алақанға ұрайық.
(Оқушылар шаттық шеңбері арқылы бір-біріне жақсы тілектер тілейді)
ІІІ.Білімін тексеру.(жеке жұмыс) Тапсырма №1
Сәйкестендіру тесті
|
Қай уақытта ҒА=Ға
|
дене сұйық ішінде жүзеді.
|
Егер дененің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан артық болса,
|
дене сұйыққа батады
|
Сұйық пен дененің тығыздықтары бірдей болғанда,
|
дене сұйық бетіне көтеріледі.
|
ҒА>Ға
|
егер дене сұйыққа толық
батып, оның ішінде жүзіп жүрсе
|
Егер дененің тығыздығы сұйықтың тығыздығынан аз болса,
|
дене жүзе бастағанға дейін сұйық бетіне көтеріледі.
|
ҒА<Ға
|
дене сұйыққа батып кетеді.
|
ҚБ : Өзара тексеру, жұптар дұрыс жауаппен түзету жасайды.
|
Түрлі карточкалар
(A, N. S, t)
Сәйкестендіру тесті
|
Сабақтың ортасы:
|
Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі (15 минут)
Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді:
Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді.
Бақылаушының бағалау парағы
№
|
Бағалау өлшемдері
|
Көш
басшы
|
Хатшы
|
Баяндамашы
|
Уақыт сақшысы
|
1
|
Тақырыптың ашылуына үлес қосу
|
|
|
|
|
2
|
Міндетін атқару
|
|
|
|
|
3
|
Топтық жұмысқа атсалысуы
|
|
|
|
| |