Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
11.4A Құрамында азот бар органикалық қосылыстар. Гетероциклдік қосылыстар. Нуклеинқышқылдары
|
Мектеп: Райымбек батыр атындағы №50 «Қазғарыш» мектеп-лицейі
|
Күні: 24.11.21
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сапарбаева Маржан Жарылхасыновна
|
Сынып: 11 Б
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Нәруыздардың қасиеттері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
нәруыздардың денатурациясын және сапалық реакцияларын білу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Нәруыздың денатурациялану ұғымын түсіндіру
Денатурацияның түрлерін: қайтымды, қайтымсыз ажырату
Денатурацияға мысал келтіру
Нәруыздың құрамындағы пептидтік байланысты, күкіртті бар амин қышқылдарын, ароматтық радикалдары амин қышқылдарына сапалық түсті реакциялар жүргізіп зерттеу
|
Бағалау критерийлері
|
Денатурация ұғымына анықтама береді
Денатурацияға ұшырау жағдайларын анықтайды
Денатурацияға мысал келтіреді
Денатурацияны тәжірибе арқылы зерттейді
|
Тілдік мақсаттар
|
Нәруыз денатурациясы ұғымын сипаттап түсіндіреді
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастықты топтық бірлескен жұмыс арқылы дарыту
|
Пәнаралық байланыстар
|
Биология - тірі ағзалардағы биологиялық сұйықтықтардың денатурациясы
|
АКТ қолдану дағдылары
|
https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdar4-5беттегі денатурация ұғымына тапсырма
https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdardyng-qurylymdary 5-беттегі тапсырма
|
Бастапқы білім
|
Нәруыз гидролизі
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Ұйымдастыру сәті
Оқушылармен сәлемдесіп, жағымды психологиялқ ортаны қалыптастыру:
«Қалайша шығармашыл болуға болады?»
Оқушылар пікірін білу.
Теориялық бөлім
Алдыңғы білімді белсендендіру сәті:
Полипептидті тізбек аминқышқылдардың бірліктерінің бүйір тізбектеріндегі функционалдық топтардың белгілі бір әрекеттесулері арқылы көлденең байланысқан. Әр әрекеттесудің мүмкін болатын түрін көрсетіңіз.
Іс-әрекет түрі: сыныппен жұмыс
Бағалау: мұғалімнің кері байланысы
|
1 слайд
2 слайд
https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/azotty-organikalyq-qosylystar/lesson/aquyzdardyng-qurylymdary
|
2 минут
5 минут
3 минут
8 минут
4 минут
10 минут
|
Оқушылардың білімін актуализациялау кезеңі.
Ой қозғау:
Сұрақ: Ақуыздардың түсті реакцияларын білудің қандай практикалық маңызы бар?
Күтілетін жауап:
Биологиялық сұйықтықтар мен ерітінділерде ақуыздың болуын дәлелдеу;
Әр түрлі табиғи ақуыздардың аминқышқыл құрамын анықтау;
Нәруыздардың құрамындағы аминқышқылдарын сапалы және сандық талдау үшін қолданылады.
Практикалық бөлім
Алынған білімді практикада қолдану үшін, оқушыларға практикалық жұмыстың нұсқаулығын беріледі.
Қауіпсіздік ережесін ескерту: концентрлі қышқылдар және NaOH күйдіргіш заттар, спиртшаммен жұмыс кезінде
Тәжірибені жүргізу үшін жұмыс парағын қолданып, қорытынды жазыңыз.
1-топ: Биуерт реакциясы; қыздырғандағы денатурация
2-топ: Цистеин реакциясы; күкірт қышқылымен денатурация
3-топ: Ксантопротеин реакциясы; ауыр металл тұзымен (мыс (ІІ) сульфаты ерітіндісі) денатурация
Оқушылар жұмыстарын жасап болып әр топ өз жұмысын таныстырады
Бағалау: өзара бағалауды топ оқушылары жүргізеді, өз жұмысы бойынша қорытынды жасайды
Сұрақ: Нәруыз молекуласының кеңісітік құрылымдарының бұзылуына себеп болатын байланыстар қайсы?
Қықартылған атауын қолдана отырып денатурация терминіне анықтама беріңіз.
Де – бөлу
Natural - табиғи
Іс-әрекет түрі: топпен жұмыс
Бағалау: мұғалімнің кері байланысы
Білімді қолдануға жазбаша тапсырма беріледі
|
3 слайд
4 слайд
1-қосымша
2-қосымша
3-қосымша
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Оқушылар рефлексия орындаған тапсырмасы бойынша рефлексия жасайды
|
|