Сабақ Тақырыбы: Орындаушы компьютерлік орталарындағы сызықтық алгоритмдер



Дата14.04.2017
өлшемі59,6 Kb.
#13810
45 «Ақ Орда» мектеп - гимназиясы

Ашық сабақ

Тақырыбы: Орындаушы компьютерлік орталарындағы сызықтық алгоритмдер



Сыныбы: 7 «Ә»

2010 оқу жылы

45 “Ақ Орда” мектеп-гимназиясының информатика пәні мұғалімі

Тоқсейітова Мадинаның 2009-2010 оқу жылындағы
С А Б А Қ Ж О С П А Р Ы
Сынып: 8 «Б» Мерзімі: 05.03.2010ж Пәні «Информатика»

Сабақтың тақырыбы: Мәтін үзінділерін алып тастау және форматтау. Буферді

алмастыру. Редакторлеу

Сабақтың мақсаты:


а) бiлiмдiлiк:MS WORD редакторын іске қосу, жұмысты аяқтау, және оның терезесі, сызғышы, құрал – саймандар тақтасы туралы оқушылардың алған мәліметтерін бекіту, оларға текст тер ережелерін, әдістерін, текст үзінділерін алып тастау, орнына қайта қою әрекеттерін үйрету;

ә) дамытушылығы:оқушылардың MS WORD редакторы туралы алған біім және біліктерін дамыту, олардың құжат құру жәе құжат тере біу дағдыларын қалыптастыру және дамыту;

б) тәрбиелiгi:оқушыларды ұқыптылыққа , шапшаңдыққа тәрбиелейді, олардың компьютерлік сауаттылығын арттырады.
Сабақтың типі: білік пен білімді бекіту сабағы
Сабақтың түрi: аралас сабақ.
Сабақтың әдiсi: сұрақ – жауап, баяндау, комьютермен пратикалық жұмыс.
Сабақтың көрнекiлiгi:тест, деңгейлік тапсырмалар, сөз жұмбақ.
Пән аралық байланыс:математика, ағылшын тілі, орыс тілі
Пайдаланылатын компьютерлік бағдарлама: MS Word, MS Excel,MS Power Point
Әдебиеттер: Информатика. Н.Т. Ермеков, Н.Ф.Стифутина

Интернет материалдары.



Жоспар:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Өтілген оқу материалдарына шолу жасау

ІІІ. Жаңа оқу материалын оқушыларға игерту

IV. Жаңа оқу материалын пысықтау

V.Практикалық жұмыстарды компьютерде оқушыларға орындату

VI.Үй тапсырмасын белгілеу және оған түсінік беру

VII.Сабақты қорытындылау


Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңi: (2 мин-8 50-8 52)


  • Пән бөлмесiнiң сабаққа әзiрлiгiн тексеру;

  • Оқушылардың сабаққа қатысымын, дайындығын тексеру.


II Үй тапсырмасын тексеру және өтілген оқу материалдарға шолу (8 мин- 8 52- 9 00):


ІІІ. Жаңа оқу материалын оқушыларға игерту (10 мин 9 00- 9 10)
Word бағдарламасында мәтіннің үзінділерін маустың көмегімен апару (тасымалдау) және көшіру әдістерімен немесе меню командалары арқылы көшіруге және жылжытуға болады.

Апару және орналастыру әдісі - бұл мәтіннің үзіндісін бөліп алып, маустың сол жақ батырмасын басып тұрып бөлініп алынған үзіндіні іліп алып, қажетті орынға апарып орналастыру.

Word-та жұмыс істегенде кейбір кездерде мәтіннің белгілі бір бөліктерін құжаттың ішінде бір орыннан басқа орынға, тіпті басқа мәтінге, немесе Word - тың басқа құжаттарының арасында ауыстырып апаруға және көшіруге тура келеді. Бұл жағдайларда апару және көшіру әдістері онша қолайлы болмайды.

Бұл мақсатта жылжытатын ақпаратты уақытша сақтауға арналған жад алмасу буферін пайдаланған жөн.

Белгіленген үзіндісі бар мәтіннің Правка – Копировать командасын орындағаннан кейінгі түрі.

Word Pad бағдарламасы немесе басқа қолданба жасаған ақпаратты файлға көшіру үшін, мәтіннің қажет блогын бөліп алып, стандартты тақтадағы Копировать в буфер батырмасында маусты бір рет шертіңдер немесе Правка – Копировать командасын орындаңдар.

Сонан кейін бөлініп алынған блокты өшіріп алатын орынға меңзерді орналастырып, Вставить из буфера батырмасында маусты бір рет шерту керек немесе Правка – Вставить командасын орындаймыз.

Мәтіннің Правка – Вставить командасын орындағаннан кейінгі түрі

Мәтіннің үзіндісін бір орыннан екінші орынға жылжыту үшін, оны белгілеп, стандартты тақтадағы Удалить в буфер батырмасын шерту немесе Правка – Вырезать командасын орындау керек. Белгіленген үзінді алмасу буферіне жазылғаннан соң, экраннан өшеді.

Одан соң меңзерді экранда үзінді жазылатын жерге апарып орналастырып, маусты Вставить из буфера батырмасын бір рет шерту керек немесе Правка – Вставить командасын орындаймыз.




Мәтін үзінділерін меню

жолының көмегімен

редакторлеу

Мәтін үзінділерін маустың

көмегімен редакторлеу

Мәтін үзінділерін

пернетақтаның көмегімен редакторлеу

IV. Жаңа оқу материалын пысықтау (5 мин - 9 10- 9 15)

10 сұрақтан тұратын компьютерлік сынақтан өту



V.Практикалық жұмыстарды компьютерде оқушыларға орындату
1

(3 мин – 9 15- 9 18)

Практикум. 7.3 – тапсырма. Мәтіннің бөліктерін көшіру

  1. Word бағдарламасын іске қосыңыз.

  2. Мәтіндегі қайталанатын бөлімдерді көшіру арқылы теріңіз.

2



(10 мин - 9 18 9 28)

Берілген санды таңдап, қазақтың мақал-мәтелдері берілген. Сөйлемді толықтыру керек.

(Мәтінді оқып, оқушылар интерактивті тақтаға үш тілде жазу керек) «Полиглот» ойыны.
3

(4 мин - 9 28- 9 32)

Берілген суретті құрастыру керек.

VI.Үй тапсырмасын белгілеу және оған түсінік беру: (1 мин - 9 32- 9 33)

7.3. Мәтіндік құжатты редакциялау.



72-73 бет

VII.Сабақты қорытындылау(2 мин - 9 33- 9 35)

  • Алмасу буфері дегеніміз не?

  • Күнделікті өмірден алмасу буферіне мысал келтіріңіз.

VIII. Оқушылар бiлiмiн бағалау
Каталог: uploads -> doc -> 01b0
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
01b0 -> Сабақ жоспары (Аптасына 4 сағат) ІІІ тоқсан -40 сағат


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет