Сабақ тақырыбы Қозғалыс траекториясы дегеніміз не?



бет1/5
Дата18.12.2019
өлшемі0,58 Mb.
#53726
түріСабақ
  1   2   3   4   5
Байланысты:
жаратылыстану траектория


Пән: Жартылыстану

Мектеп: Ү.Кәрібаев атындағы орта мектеп

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 С

Мұғалімнің аты-жөні: Орынбасар Н

Күні: 11.12.2019

Қатысқандар саны:

Сынып: 1 «а» сынып

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қозғалыс траекториясы дегеніміз не?

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.1.3.Әртүрлі қозғалыс траекторияларын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсетеді;

1.5.1.2.Табиғаттағы және адам өміріндегі қозғалыстың маңызын анықтайды;

1.1.2.2.Жасалған тәжірибені түсіндіреді.


Бағалау критерийлері

  • Денелердің қозғалыс траекторияларын бейнелеп көрсетеді.

  •    Қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтайды

Ойлау деңгейлері

Білу түсіну,

Қолдану және анализ

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар:

Тындалым, Айтылым.



Пәндік лексика және терминдер:

Тындалым, Айтылым:

Сызық - линия - line.


Жол – траектория ұзындығы. Түзу және қисық сызықтар
Траектория – траектория – Trajectory

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» идеясындағы бағыттарды негізге ала отырып. қарым-қатынас жасау қабілеті; денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Математика. Ұзындықты өлшеу. Тәжірибелік жұмыс кезінде салыстырады.

Дүниетану: Мектепке баратын жолды бағдарлай біледі;

Көркем еңбек: Суреттерді бояу

АКТ қолдану дағдылары

Мұғалімнің дағдысы: https://www. youtube. com/watch? v=H91_YUxcYVAсайт арқылы көлік құралдарының қозғалысын бақылайды, тұжырым жасайды.

Бастапқы білім

Оқушылар алдыңғы сабақтардан және күнделікті өмірде денелер мен заттардың қозғалыстарын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2мин


Психологиялық ахуал:

Оқушылар жұппен тұрып,  бір-біріне қарап  айтады. Сәттілік  тілейді.

-Кел, жаныма тұр, сыныптас,

Өз алақаныңды маған аш.

Міне, менің қолым бос,

Жылуыма жылу  қос!



Оқушылар  қарсы  тұрып, басбармақтан  бастап  кезек-кезек  саусақтарының  ұштарын  бір-біріне  тигізеді.

1- барлық

2- істе

3-саған


4-сәттілік

5-тілеймін

6-алақандарын  қосады – РАХМЕТ!


Үлестірме суреттер


Сабақтың ортасы

8 мин


Оқушыларға жолда жүру ережесін естеріне түсіруді ұсынамын. Көлік құрал­ дары қозғалысының әртүрлі бағытына назар аудартамын. Түрлі көлік құралдарының қалай қозғалатыны туралы бейнежазбаны көрсетемін.

  • Терезеден­ сыртқа қарауды,

  • Сыныптан - сыртқа шығуды өтінемін.

  • Көлік қалай қозғалады?

  • Адамдар қалай қозғалады?

  • Қозғалыстың ізі. Суреттерге назар аударыңдар.

-Оның қайсысында қозғалыстың ізі көрінеді?

(Біріншісінде, ұшақтан.)

-Тағы қай көліктің қандай жолмен жүргенін көруге болады? (Суда.)

- Жолдағы көліктің ізін көруге бола ма?

-(Тек жаңбырлы күні, соқпақ жолда.)

Осы жерде оқушылармен шағын зерттеу жұмысын жасап жіберемін ылғал құм салынған табақтың бетінен кішкентай ойыншық көлікті жүргіземін. Сонда балалар көліктің траекториясын көре алады. Тағы да қосымша сол топырақ үстінен допты домалатып доптың траекториясын бақылайды.

- Ізіне қарап нені білуге болады?

- (Көліктің қалай жүргенін.)

- Доптың құмдағы ізі қандай?

-(Ирек ирек болды)

-Кез келген нысан жай көзге көріне ме, жоқ па, соған

қарамастан белгілі бір сызық бойымен қозғалады . Бұл сызық траектория деп аталады.

Бүгінгі өтетін тақырыбымыз?

-Қозғалыс траекториясы (оқушылар) Оқушылар болжам жасайды, өздері тақырыпты анықтайды. Оқушылар үш тілде Сызық - линия - line.


Траектория – траектория – Trajectory сөздерді қайталап айтып тілдерін жаттықтырады.
Тапсырма:

«тапсырма » тәсілі.

Дәптермен жұмыс.

29 жұмыс парағы. Көліктердің қозғалыс траекториясы.

Траекторияны таңда.

Көлік суретін оған сәйкес келетін траекториямен қос



Суретті боя








Бағалау:Оқушылар жұптасып бірін бірі бағдаршам арқылы (Мысалы, Жасыл түс өте жақсы. Сары түс жақсы. Қызыл түс қанағаттанарлық ) бағалайды


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет